Fazla Kilolardan Kurtulmanın 8 yolu

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Fazla Kilolardan Kurtulmanın 8 yolu
Sevgili arkadaşlarım hepimiz biliyoruz ki fazla kilolardan kurtulmanın yolu sağlıklı beslenmekden geçiyor. Peki doğru ve sağlıklı beslenmek için ne yapmalısınız biliyormusunuz. İşte size kötü alışkanlıklardan kurtulmanın 8 yolu :tik:

1. Yalnızca acıktığınızda yemek yiyin. Her zaman söylendiği gibi az ve sık yediğinizde hiçbir zaman aç kalmamış olursunuz. Yemek aralarında hafif ve sağlıklı besinler atıştırmak da öğünlerde tıka basa yemeyerek kilonuzu düzenlemenin ilk adımını atmanızı sağlar. Ayrıca akşam yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yemeniz sizin için çok faydalı olacak.

2. Tabaklarınızı değiştirin. Yemeklerinizde kullandığınız büyük boy yemek tabaklarını küçük boylarıyla değiştirin. Tabii bunun anlamı daha küçük bir tabakla iki tabak yemek yiyerek eşit miktarda yemek değildir. Unutmayın, daha küçük tabak kullanmak porsiyonu azaltmak için size yardımcı olacaktır.

3. Her gün şu yiyeceklerden yiyin: - Toplamda 9 avuç kadar meyve ve sebze - En az 20gram fındık (bir avuç kadar) - Özellikle sabahları yüksek oranda lif içeren tam tahıllı ekmek ya da kahvaltılık gevrek.

4. Haftada en az 3 kez balık yiyin. Omega 3 adı verilen yağ asitleri içeren balık sağlığınıza önemli katkılar sağlayacak bir besindir. Balık yiyerek hem sağlıklı hem de ince kalabileceksiniz. Özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığı tüketin.

5. Domates yiyin. Haftada en az 10 kaşık pişmiş domates ürünü yiyerek prostat ve diğer kanserlerin riskini azaltan antioksidan likopen elde edebilirsiniz. Bir haftada 10 kaşık ketçap (katkı maddesi içermeyen) ya da kendi hazırladığınız domates sosu sağlıklı dozu almanızı sağlayacaktır.

6. Şu besinlerden uzak durun: Trans ve/veya doymuş yağ içeren bütün yiyecekler. Beyaz yiyecekler; beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz makarna, krema sosları. İçindekiler bölümünde yüksek fruktozlu mısır şurubu (high fructose corn syrup (HFCS)) içeren basit şekerler bulunan ürünler.

7. Yemek yemeden önce su için. Her yemekten önce 1 ya da 2 bardak su içmeniz biraz doymanızı ve böylece fazla yemek yememenizi sağlar. Bu da sağlıklı kiloya kavuşmanın kolay bir yoludur.

8. Şu besin desteklerinden alın. En az 800 mikrogram folat, 400 IU D vitamini, 1,200 miligram kalsiyum ve 400 miligram magnezyum içeren vitamin ve mineraller b. Eğer balık yemiyorsanız, kalbe yararlı olan bu yağ asitlerinden 2gram içeren omega 3 besin destek ürünü.

 
Üst