1. SoNGüL.

  SoNGüL. Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  29 Kasım 2012
  Mesajlar:
  152
  Beğenilen Mesajlar:
  83
  Ödül Puanları:
  28

  felcin tanımlanması...

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında SoNGüL. tarafından paylaşıldı.

  Sevgili arkadaşlar hayatımızda basit gibi görünen bazı küçük kazalar aslında bazen büyük sorunlar yaratabilmektedir.Bilgilendirmek amacıyla böyle bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.Okumanız sadece 1 dakikanızı alacaktır.
  Barbekü esnasında JANE tökezledi ve düştü,onu temizlediler. Biraz sarsılmış görünse de Jane akşamın geri kalanını eğlenerek geçirdi.
  Jane'in kocası daha sonra telefonla arayarak eşinin hastaneye kaldırıldığını söyledi (akşam 06:00'da Jane öldü.) Barbekü'de felç geçirmişti. Eğer felç'in işaretlerini tanımlayabilselerdi, belki de Jane şu anda aramızda olacaktı; bazıları ölmüyor, ama çaresiz ve ümitsiz bir durumda kalıyorlar!

  Bir nörolog felç vakalarını inmenin geldiği zamandan üç saat içinde müdahale edebilse felcin etkilerini tamamen geri çevirebileceğini söylüyor.
  PÜF NOKTASININ felcin tanımlanması, teşhis edilmesi ve üç saat içinde hastanın medikal bakımının başlaması olduğunu söylüyor.

  • FELCİN tanımlanmasında ÜÇ TEST: "S.T.R."

  Bazen felcin semptomlarının tespit edilmesi zordur. Bilinçsiz olmak malesef felakettir. Felç hastası, eğer yakınındaki kişiler tarafından felcin semptomları teşhis edilemezse, ciddi beyin hasarına maruz kalır.

  Doktorlar yakında bulunan herhangi birinin ÜÇ BASİT SORU sorarak felci teşhis edebileceğini söylüyor:

  S *Gülümsemesini söyleyin (Smile)
  T *Basit bir cümle kurmasını söyleyin (Talk)
  (örn. Bu gün dışarısı güneşli.)
  R *Her iki kolunu kaldırmasını söyleyin. (Raise)

  Hasta bu görevlerin herhangi birini yapmakta zorlanıyorsa, derhal acil servis numarasını arayın ve semptomları almaya gelenlere söyleyin.

  •Felcin yeni işareti: Dilinizi çıkarın!

  DİKKAT: Felcin birbaşka işareti şudur: Hastaya dilini çıkarmasını söyleyin. Eğer dil kıvrılmışsa veya bir tarafa doğru yatmışsa bu da felç işaretlerindendir.

  Bir kardiyolog bu mektubu her alanın 10 kişiye iletmesi halinde iletenin en azından bir hayat kurtaracağını söylüyor.


   
  MaWiM bunu beğendi.
felcin tanımlanması... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. felç nedir

  felç nedir

  felç nedir geçici felç nedir tavuklarda ayak tutulması ayak felci dil tutulması neden olur Bir çoğumuz göğüsteki ağrıların kalp krizinin habercisi olduğunu biliriz Ama felç belirtilerini tanıyan kişilerin sayısı azdır. Ölüm nedenlerinde felç kalp krizinden sonra ikinci sırada yer alır ve aynı zamanda geçici veya kalıcı paralizeye, dilin tutulmasına veya kısmı körlüğe de neden olabilir. Felç,...
 2. Felç

  Felç

  Felç hastalığınhdan kurtulduğunu görmek günahtan kaçınmaya, daha önce işlenen günahları telafi edecek hayırlı işler yapmaya, zorluktan ve sarsıcı durumlardan sonra huzur ve mutluluğa; hayırlı işlerde başarıya, Beyin felci olduğunu görmek akıl ve hafıza aazalmasına, dilinin felç olduğunu görmek gybet ve dedikodu yapmaktan kurtulmaya, el ve kol felci yardım ve iyilik yapma imkanlarının...
 3. Dikkat! Felç olabilirsiniz

  Dikkat! Felç olabilirsiniz

  'Bana bir şey olmaz' demeyin Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy, aşırı sıcakların felç riskini artırdığını, tansiyon yükselmelerine bağlı olarak gelişen beyin kanamalarının ölüme varan sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy, son zamanlarda yaşanan aşırı sıcaklara karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu....
 4. Felç ve Felç Belirtileri

  Felç ve Felç Belirtileri

  felç belirtileri felç, felç belirtileri, felç nedir, felçi önlemek için, felcin belirtileri, kadın, kadın sağlığı, kadınlar, kadınlar ve sağlık, Sağlık, sağlık haberleri Felç, beyine giden kanda bir aksama meydana gelmesinden birkaç saniye veya birkaç dakika sonra meydana çıkan birçok bozukluğun yaygın adıdır. Başlangıçtan sonraki bir iki gün içinde belirtiler ilerleyebilir veya...
 5. Yüz felcine dikkat!

  Yüz felcine dikkat!

  yüz felci nedir belirtileri yüz felci tedavisi yüz felci. Sevgili melekler önlemimizi alalimki Soğuk havada yüz felci gecirmeyelim! Dondurucu soğuklar yüz felci riskini de beraberinde getiriyor. Uzmanlar, soğuk havalarda atkısız ve beresiz dışarı çıkılmamasını tavsiye ediyor. Yüz felci hakkında bilgi veren Medical Park Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Şahinkaya, "Yüz kasları...

Sayfayı Paylaş