Feng Shui ile evinizdeki verimi arttırın

mislinay

Yeni Üye
Üye
Feng Shui ile evinizdeki verimi arttırın
mutfak+dekorasyonu.jpg
Feng Shui evlerde verim arttırıcı özelliği olduğuna inanılan bir yaşam sanatıdır . Pek çok kişi huzur ve dengeyi sağlayabilmek için evlerinde Feng Shui sanatını uyguluyor. Arzu ederseniz siz de evinizde Feng Shui sanatını uygulayabilirsiniz.* Mutfak kişilerin şanslarını doğrudan etkileyen bir alandır. Mutfağınızı düzenlerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi elementlerin dengesidir.

Örnek olarak; ateş elementini temsil eden fırın veya ocak; su elementini temsil eden buzdolabı , bulaşık makinesi ve lavabo ile yan yana ya da karşılıklı olmaması gerekir. Su ve ateş kesinlikle karşı karşıya gelmemeli. Lavabo (su) ve Ocak (ateş) yan yana yok edici döngü oluşturur.

* Mutfak ve tuvalet kapıları karşı karşıya olmamalı.

* Ocağın bulunduğu duvarda pencere olmamalı.

* Yemek yaparken sırtınız mutfak kapısına dönük vaziyette olmamalı.

* Mutfak salon ya da yemek odasından daha aşağı seviyede bulunmamalı.

* Yemek ve yiyecek bereketi sembolize ederler. Mutfağınız giriş kapısı istikametinde olmamalı, bu bereketinizin kolayca kaybolmasına neden olur.

* Mutfağınız evin arka tarafında olmalı.

* Ocak ve tuvaletin aynı duvarda olmaması gerekir.Aksi halde tuvalet sifonunu her çektiğinizde bereketiniz de kaybolacaktır.

* Mutfak kapısı ya da ocak karşısında merdiven bulunmamalı.

Depolama üniteleri

* Mutfağınızdaki depolama üniteleri de büyük önem taşır. Bunun için tavana kadar yükselen tezgah üstü dolapları kullanmanızda fayda var. Eğer mutfağınız müsaitse boy dolapları da kullanabilirsiniz. Mutfağınıza dekoratif objelerle renk katmak isterseniz bazı duvarlara açık raflar monte edebilirsiniz.

* Büyük bir mutfağınız varsa yemek masasının üzerine modern görünümlü sallanabilen bir avize asabilirsiniz. Ancak mutfağınız darsa tavana monte edilebilen karpuz avizelerden kullanmanızda fayda var.

Dolap içi sistemleri

Kırmızı , turuncu gibi canlı renkleri mutfağınızda kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü bu renklerin yemek yeme isteğini artıran özellikleri var. Bir uzakdoğu felsefesi olan Feng Shui, bu renklerin daha dikkatli kullanılmasını tavsiye ediyor. Mutfağın ateş enerjisi açısından zengin bir mekan olduğunu ileri süren Feng Shui; ocak ve fırının üstünde kırmızı rengin kullanılmasını öneriyor.Mutfakta vakit geçirmekten hoşlanmıyorsanız, mutfağınızı dekore ederken işlevsel özellikleri olmasına dikkat etmelisiniz. Raylı kiler ve döner sepet gibi dolap içi sistemlere yer verebilirsiniz.

Küçük ev aletlerini her kullanımdan sonra toplayıp dolaba yerleştirmek istemiyorsanız; tezgah üzerine konabilen, içinde prizi olan panjur görünüşlü pratik dolaplardan kullanabilirsiniz.
 
Üst