Ferah ve kullanışlı bir salon yaratmak için Doğru aksesuar ve renk seçimi

M

Misafir

Forum Okuru
Ferah ve kullanışlı bir salon yaratmak için Doğru aksesuar ve renk seçimi
salon aksesuarları salon renkleri duvar renkleri duvar aksesuarları için aksesuarlar
Küçük bir salonu dekore ederken zorlanmadan yerleşim yapabilmek ve mekana ferahlık katmak düşündüğünüz kadar zor değil. İşin sırrı, doğru aksesuarı doğru yerde kullanmakta saklı.

PLANLAMADAN ÖNCE
Ferah ve kullanışlı bir salon yaratmak için metrekare çok da önemli değildir. Doğru aksesuar ve renk seçimi ile mekan ne kadar küçük olursa olsun daha aydınlık ve daha büyük gösterilebilir. Örneğin bu salonun planlama safhasında, öncelikle mekandaki ışık oyunlarını arttırmak ve daha aydınlık hale getirmek için renkli tüllerden yararlandık. Küçük mekanlarda mutlaka açık renk duvar boyası kullanılmalıdır diye bir zorunluluk da yok. Eşyaların ve aksesuarların rengi, duvar ne kadar koyu olursa olsun, o mekandaki aydınlığı ve ferahlığı sağlayacaktır. Ayrıca, renkli ve açık renk aksesuarlarla koyu duvarlar bütünleyici bir uyum sergileyecektir.

AYNA
Dar alanları geniş hale getirmenin en basit ve en etkili yolu aynalarla yapılan düzenlemelerdir. Duvara asılacak objeler, yaratacağı kalabalık nedeniyle mekanı olduğundan da küçük gösterebilir. Oysa duvarda kullanılacak büyük bir ayna, mekanın derinliğini iki katına çıkaracaktır. Ayrıca, yaratacağı ışık yansımalarıyla da aydınlık ve ışıltılı bir ambiyans elde edilmesini mümkün kılacaktır.

SEHPA
Sehpa, oturma odalarının olmazsa olmazlarındandır. Fakat yanlış tercihler ufak alanları daha da dar hale dönüştürebiliyor. Bu nedenle küçük mekanlarda açık renk ve tek parça sehpa kullanmak daha doğrudur. Çok parçalı ve renkli sehpalar her ne kadar görsel anlamda cezbedici dursalar da, küçük metrekarede başarılı sonuçlar vermeyebilir. Çok renkle mekanı bölmek yerine, tek ve açık renkle ferahlığı elde etmek akılcı bir seçim olur.

AYDINLATMA
Küçük alanları büyütmek söz konusu ise aydınlatmaya çok iş düşüyor. Tavandan aydınlatma sevmeyenlerin sıkça rağbet ettikleri yerden aydınlatmalar, oldukça şık olmakla birlikte, ışığını yeterince yayamadıkları için mekanı daha karanlık yapabilir. Bu da o mekandaki ferahlığı bir anda alıp götürür. Aynı aydınlatma ünitesini kullanarak farklı ışığı yakalamanın da yolları var. Biz daha sağlıklı bir ışık elde edebilmek için aynı aydınlatma ünitesini uygun bir sehpanın üzerine yerleştirerek yükselttik ve ışığın daha sağlıklı bir biçimde mekana yayılmasını sağladık
 
Üst