1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Ferayi'dir Kızın Adı Türküsü

  Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Şu bizim Milâs, tarih boyunca iki uygarlığa başkentlik etmiştir. İlkin Halikarnassos'tan (Bodrum'dan) önce Karya Krallığına; daha sönra da Menteşe Beyliğine.
  Menteşe beylerinden Yakup'un oğlu İlyas, av meraklısı, dağlar sevdalısıymış. Silahını omuzladığı gibi, dağlara düşermiş. O dağ senin, bu dağ benim. Hani, bizim Muğla'mızın dağları da dağdır ha. Adam, avcı olmasa bile aç kalmaz Muğla dağlarında. Mevsimine göre çıntar (mantar) toplar, közde kebap edip yer. Mersindi, çilekti, geyik elmasıydı, haruptu, incirdi; doyurur karnını. Sözün akışını değiştirmiyelim; İlyas Bey'den anlatıyorduk: Bu İlyas Bey, bir ilkyaz günü Muğla dağlarında av ardında koşuyormuş. Göktepe dolaylarında olacak; dünya güzeli bir Yörük kızına rasgelmiş. Bilinir ki; Yörükler yazı yaylada, kışı yazıda (ovada) geçirirler. İlyas Bey; bu becene(ıssız) dağ başında bir güzeller güzeliyle karşılaşınca şaşırmış:

  - İn misin, cin misin? diye sormuş. Kız:
  - Ne in'im, ne cin! Sencileyin bir insanım.
  - Peki, ne arıyorsun bu dağ başında?
  - Kuzularımı, oğlaklarımı güderim. Ya sen?
  - Ben mi? av avlayıp kuş kuşlardım ki; bugün bahtım karşıma seni çıkardı. Adın ne senin?
  - Ferayi.
  - Ferayi. Ferayi. Ferayi...
  - Benim Türkmen adımı Beyenmedin yalım "galiba"?
  - Yoo. Çok Beyendim de, Beyendiğimden, düşürmem adını dilimden.
  - Ya senin adın ne? Neyin nesi, kimin fesisin?
  - Adım İlyas. Yakup beyin oğlu.
  - Ooo. Beyimizin oğlu beyimiz onurlandırmış obamızın konduğu yerleri. Ne mutluluk canımıza. Hadi, çadırımıza buyur da, bir tas ayran sunayım sana. Açsındır, çökelek çıkarayım.

  İlyas Bey, Ferayi'nin sunduğu çökeleği bazlamaya sarıp yemiş, tas tas ayran içmiş. Bir yadan da, Ferayi'yle evlenmeyi kafasına koymuş, içini açmış:

  - Benle evlenir misin Ferayi?
  - Bunu anam-atamla konuşman gerek bey..

  İlyas Bey dönmüş Milas'a. Anasına iletmiş kararını:

  - Ana can, hep, benim evlenmemi ister durursun değil mi?
  - Hemde nasıl! Hayrola, buldun mu yoksa gönlünün sultanını?
  - Buldum ana. Senden dileğim odur ki; dileğimi bey babama açasın.
  - Olur oğul. Kim ki gelinimiz olacak kız?
  - Göktepe'de oba kurmuş Yörük kızı Ferayi.

  Yakup bey, adamlarından birkaçını yanına alıp, varmış, Ferayi'nin obasına. Hoş-beşten sonra da çıkarınış ağzında baklayı:

  - Gelişimiz şundandır ki; diye söze başlamış... "Bahçenizdeki gülü dermeye geldik, sizinle kardeşlik olmaya geldik... Oğlum bir Beyenmiş Ferayi'yi, ben iki Beyendim..."

  Bey bu, sözü buyruktur. Ferayi'nin babası da mırın-kırın etmemiş:
  - Civan oğlun İlyas'a kız vermek, obamıza şan verir, demiş.

  Düğün hazırlıklarına tezelden başlanması kararlaştırıldıktan sonra konuklar daha oturmamışlar. Muştuyu İlyas'a ve halka vermek için, Milâs'a doğru yola koyulmuşlar.

  Onlar obadan uzaklaşırken, Ferayi'nin ağabeyi Mıstık dönmüş sürüyü yaylatmaktan. Neler olup bittiğini sormuş babasına. Babası:
  - Obamızın başına devlet kuşu kondu oğul! diye girmiş söze; "Yakup Beyoğlu İlyas Bey, bacın Ferayi'ye gönül koymuş ki; babası Ferayi'yi istemeye gelmiş..."

  Mıstık:
  - O İlyas olacak beyoğlu Ferayi'yi nerde görmüş? demiş ve "Anlaşılan Ferayi onunla yavuklanmadan (nişanlanmadan) görüşmüş. Ben bunu ar ederim. İlyas kendine başka kısmet arasın" diye eklemiş. Nice ısrar etmişlerse de, "nal" demiş, "mıh" dememiş Mıstık.

  - Ferayi, bakmış ki başka yol yok; haber salmış İlyas Bey'e:
  "- Beni falan gün Kanlı Kapuz'un (kanyonun) ağzında bekle. Ben çeyizimi sarı mayaya (dişi deveye) yükler gelirim. Ordan da kaçarız birlikte..." İlyas Bey, atlamış atına, kavil (buluşma) yerine doğru yola düzülmüş. Gelin görün ki; Mıstık sezmiş olan biteni. İzlemiş Ferayi'yi. Kanlı Kapuz'un başında yakalamış. "Demek İlyas'la kaçacaksın ha?" diyerek, çekmiş bıçağını, delik-deşik etmiş biricik bacısını. Sonra da kendini, kapusun kara derinliklerine atmış. İlyas bey kavil yerinde, çeyiz yüklü sarı mayayı başıboş görünce, yüreği ağzına gelmiş. Az sonra da Ferayi'nin, al kanlar içindeki ölüsünü bulmuş. Bunun üzerine İlyas Bey ne yapmış, bilmiyoruz. Bildiğimiz bir yey var: Halk usta, bu acılı öyküyü türküleştirmiş, dünya durdukça çığrılsın; sevenlerin arasına kimse girmesin diye:

  Ferayidir gızın adı Ferayi de yandım aman
  Esmer yarim de aman da Ferayi
  Türkmen de gızı,katarlamış mayayı of yandım aman
  Esmer yarim de aman da mayayı
  Ninni ninna,ninni ninnana,nininih,nina ynam
  Aman da aman Ferayi

  Demirciler demir döğer,tuncolur öf yandım aman
  Esmer yarim de aman da tuncolur
  Sevip sevip ayrılması,gücolur öf yandım aman
  Esmer yarim de aman da gücolur

   
Ferayi'dir Kızın Adı Türküsü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Deli Kızın Türküsü

  Deli Kızın Türküsü

  Kalk ve sıyrıl karabasan sarhoşu rüyalarından. Papatyalara su vermeye gidiyoruz… Mevsime terk eylenememiş zaruri kostümlerimin üzerine, bekleme odası acemiliği sinmiş. Sarıp sarmalayıp annemin eskileri arasında, eskicilere takasa saydıklarına yetişememiş, modası geçmiş tekrarlanışlarım. Paha biçilmez benim olmaz olası nöbetleşe vurgunlarıma. Git desem gitmezler ki bilirim. Bakamam bu yüzden...
 2. Ferayidir Kızın Adı

  Ferayidir Kızın Adı

  Şu bizim Milâs, tarih boyunca iki uygarlığa başkentlik etmiştir. İlkin Halikarnassos'tan (Bodrum'dan) önce Karya Krallığına; daha sönra da Menteşe Beyliğine. Menteşe beylerinden Yakup'un oğlu İlyas, av meraklısı, dağlar sevdalısıymış. Silahını omuzladığı gibi, dağlara düşermiş. O dağ senin, bu dağ benim. Hani, bizim Muğla'mızın dağları da dağdır ha. Adam, avcı olmasa bile aç kalmaz Muğla...
 3. 5. Kızın Adı Ne?

  5. Kızın Adı Ne?

  Canan'ın babasının 5 kızı varmış birinin adı Cansu, 2. Candan, 3. Canay, 4. Canel 5. kızın adı ne????
 4. Sezen Aksu - Deli Kızın Türküsü

  Sezen Aksu - Deli Kızın Türküsü

  Yağmur yağar akasyalar ıslanır Ben yağmura deli buluta deli Bir büyük oyun bu yaşamak dediğin Beni ya sevmeli ya öldürmeli Yitirmeli ne varsa Başlamalı yeniden Bu anlamsız bu yağmur İşlemez karanlıkta Garipliğine yan Yan yürek yan Gitti giden Gitti giden Sana büyük caddelerin birinde rastlasam Elimi uzatsam tutsam götürsem Gözlerine baksam gözlerine Konuşmasak ah anlasan Elimi uzatsam...
 5. deli kızın türküsü....

  deli kızın türküsü....

  ...beni ya sevmeLi,ya öLdürmeLi...'' Masum DeğiLiz ''...bir çağ yangını bu,bütün dünya günahkar...'' Unut ''...unut beni de her yaLan gibi...'' -Ruhuma AsLa- ''...sebebi var bahanesi yok...'' Hazan ''...sen her su veren eLe açan koLay çiçek...'' Sarı OdaLar ''...hadi yerime koy birini koyabilirsen....'' Yarası SakLım ''...bir sözün uçur göğüm gün açsın...''...

Sayfayı Paylaş