1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Feriha Tevfik hayatı

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  feriha tevfik feriha tevfik hayatı, kimdir, kısaca hayatı, hakkında bilgiler, hanım, güzellik kraliçesi, öldü, ne zaman öldü  Türkiye'nin ilk güzellkik kraliçesi olan Feriha Tevfik Hanım hakkında bu yazımızda sizlere bilgiler sunuyoruz Melek'ler.

  < Konu Resmi..>  Türkiye'nin ilk güzellik kraliçesi Feriha Tevfik, 1991 yılında hayata veda etti.

  Türkiye'nin ilk güzellik yarışması, 1926'da İpek Film Şirketi tarafından düzenlendi. Ancak, ciddi ve muntazam bir şekilde tertip edilmediği için fiyaskoyla sonuçlandı.

  Hükümet, 1929'da Türkiye'nin en güzel kadınını seçmeye tekrar soyunur. Hatta Atatürk'ün bu yarışmanın yapılması için emir verdiği bile söylenir. Aracılık edecek kuruluş ise Cumhuriyet gazetesidir.

  İlk duyuru 4 şubat 1929 tarihli Cumhuriyet'te yapılır: "Bütün dünyada güzel kadınlar seçilir ve memleketlerinin güzelik kraliçesi intihap edilirken, bizim böyle bir kraliçemiz niçin olmasın? Türkiye'nin en güzel kadını acaba kimdir?"

  İki gün sonra gerçek niyet açıklanır: "Türkiye'nin güzellik kraliçesini bulmaya karar verdik..." 16-25 yaş arasındaki hanımlar arasında mühim ve ciddi bir müsabaka yapılacaktır.

  Bir hafta sonra gazetenin sahibi ve başyazarı Yunus Nadi sütununu bu konuya ayırır. Bu arada güzellerin mayo ile jüri önüne çıkacakları, bunun ise gayri ahlaki olduğu yolunda eleştiri getirenlere de cevap verir.

  İlk fotoğraf 7 martta yayımlanır. Aday fotoğraflar ülkenin gündeminde de ciddi bir yer bulur. Fotoğrafların yanında bir yazışma sütunu ortaya çıkar ve giderek büyür. Bir kadın okur şöyle yazar: "Erkekler kadın güzelliğinden anlamaz!"

  Sonunda 125 güzelin fotoğraflarının yayınlanışı 21 haziran 1929 tarihinde tamamlanır. Sıra okuyucuların oy vermesine gelmiştir. 1 ağustosta açıklanan sonuçlara göre, bin 121 oyla Mualla Suzan birinci seçilmiştir.

  Feriha Tevfik ise 721 oyla 11'inci sırada yer almaktadır. Gazete 400'ün üzerinde oy alan 48 yarışmacının büyük jüri önüne çıkmasına karar verir. 2 eylül günü güzeller büyük jüri önüne çıkar.

  Yarışma Cumhuriyet gazetesinin üst katında yapılır. "Orta boylu, kıvırcık lepiska saçlı, altın gözlü, beyaz tenli, zarif endamlı, beyaz krep satenden bir elbise giymiş olan" Feriha Tevfik birinci seçilir.

  İkincilik Semine Nihat Hanım'a, üçüncülük ise 1926'da düzenlenen ilk güzellikl yarışmasında birinci olan Matmazel Araksi'ye verilir.

  Türkiye'nin ilk güzellik kraliçesi seçilmesi doğal olarak Feriha Tevfik'in yaşamını değiştirir. Önce filmlerde rol alır, ardından tiyatroya geçer. 1939'da bir daha dönmemek üzere, perde ve sahneden uzaklaşır.

  Bu ayrılışın ayrıntıları üzerine hiç konuşmaz, sadece kırgın olduğunu söyler. 22 nisan 1991'de beyin kanaması sonucu yaşamını yitirir. Feriha Tevfik'in ölümüyle Türkiye'nin ilk güzeli ve anıları çok uzaklarda kalan bir yıldız daha söner.


   
Feriha Tevfik hayatı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tevfik El-Hakim

  Tevfik El-Hakim

  Tevfik El-Hakim (1898 - 1987) Mısır'ın ünlü sanatkârı Tevfik el-Hakim, Arap Edebiyatı'nın en önde gelen ve en etkileyici yazarlarından biri sayılmaktadır. El-Hakim'in, Arap -özellikle de Mısır- kültürünün yanı sıra Batı tiyatrosunu da yakından tanımış olması, ona Arap Edebiyatı ile Çağdaş Dünya Edebiyatı arasında köprü vazifesi gören geniş bir perspektif kazandırmıştır. Tevfik...
 2. Neyzen Tevfik

  Neyzen Tevfik

  survivor tevfik soyadı survivor tevfik in soyadı 24 Mart 1879'da Bodrum'da doğan Neyzen Tevfik'in asıl adı Tevfik Kolaylı'dır. Babasının memleketi Bafra'nın Kolay nahiyesi olduğu için soyadı kanunuyla "Kolaylı" soyadını almış. Babası Rüştiye Mektebi muallimi Hasan Fehmi Bey, Annesi Emine Hanım'dır. Kendine özgü yergileri ve yaşam biçimiyle adını duyuran Neyzen Tevfik, babasının...
 3. Tevfik fikret edebi kişiliği

  Tevfik fikret edebi kişiliği

  tevfik fikret tevfik fikret edebi kişiliği fikretin edebi kişiliği hayatı ve in Türkiye'nin yetiştirdiği yazarlardandır arkadaşlarım merak edilen tüm bilgileri aşağıya ekliyorum. Meraklılarına duyrulur. İstanbul'da doğdu. Asıl ismi Mehmed Tevfik'tir. 1888'de Galatasaray Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Farklı birimlerde memurluk yaptı. Hat ve Fransızca dersleri verdi. 1892'de Mekteb-i...
 4. Tevfik Elendi!

  Tevfik Elendi!

  tefik elendi tevfik elendi tevfik elendi, survivor, 30 mayıs 2011, adada kim kaldı, ünlüler-gönüllüler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bu gece yapılan survivor-ünlüler gönüllüler yarışmasının halk oylaması sonucunda Tevfik yarışmadan elendi.Nihat'ın son derece morali bozulurken,Derya yarışmada kaldı..
 5. Yeni Feriha Beril Kayar Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler Burada

  Yeni Feriha Beril Kayar Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler Burada

  beril kayar hayatı beril kaya kimdir Sevgili melekler, ekranların reyting rekorları kıran ve başlaması dört gözle beklenen dizilerinden Adını Feriha Koydum dizisinde Emir'in yeni aşkını canlandıracak olan isim Beril Kaya hayatı hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere...:) Beril Kayar 1987 yılının 10 kasımında dünyaya İstanbul’da gelmiştir. Beril Kayar Oyunculuk serüveninden önce...

Sayfayı Paylaş