1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Fetal Mr Emar çektiren var mı nasıl çekilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  fetal emar nedir,fetal emar nasıl çekilir,fetal emar çektirenler,fetal emar hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Anne adayları, bebeği ve kendisi için sorunsuz bir hamilelik istemektedir. Bu yüzden Fetal MR emar yaparak ileride oluşacak sorunlar veya oluşmuş olan sorunları görmek isterler.
  Zararsız ve teknolojik olarak en iyi, en çok kullanılan yöntemlerdendir. Anne ve bebeğin sağlığını gözlem altında tutan bir inceleme şeklidir. Bu cihaz mıktanıstan oluşur. Kesinlikle X ışınları içermez.
  Annenin bir sorunu var ise MR ile aydınlanır. Bazı tanılarda, ultrasonografi ile çözülemeyen sorunlarda Fetal Mr sorunu bulur. Bu test anne ve bebek için aydınlatıcıdır.


  Annede karın ağrısına sebep olan rahatsızlıkları, böbrek taşı, kistler, kanama gibi bazı hastalıkların görünmesine yardımcı olur. Hamilelikte myom ve plasental patolojilerinde Fetal Mr devreye girer. Beyin tümörü olasılığı varsa bu belirlenir. Kemikler içini dahi MR de görebilirsiniz.
  Bebekte Fetal Mr, en çok fetüsün sinir sistemi rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.
  Bebeğin omurga, beyin kıvrımı, beyin boşluklarında genişleme, beyin gelişim fonksiyonları, kalıtsal beyin rahatsızlıkları patolojilerde Fetal Mr ile görüntüleme en iyi sonuçtur.


  Ultrasonografi bebeğin yatış pozisyonunu eksi şekilde etkiler. Ama Fetal Mr de hiçbir sorun oluşmaz. Ayrıca bebeğin akciğer, karın boşluğu, kas-iskelet sisteminide incelemektedir.
  Akciğer hacim ve gelişimlerinin Fetal Mr kullanılmaktadır. Kız bebeklerde yumurtalığa ait sorunlar varsa onlarda görülebilir. Birçok sorunu görüntülemede Fetal Mr büyük bir yardımcıdır.
  Fetal Mr hamileliğin ilk 3.ayına kadar uygulamaz. 3.aydan sonra ise fetuslar da sorunlar oluşabildiği için bu test yapılabilir.
  Her anne Fetal Mr yaptırabilir. Hiçbir sakınca yoktur. Anneye ilaç verilmesi gerekmiyor. MR cihazında annenin başı içeriye girmez. Sırt üstü yatamıyorsanız yan yatırarak ta görüntüleme yapılabilir.
  Genellikle 20-30 dakika arasında görüntüleme sona erer. Bebek çok hareketli olursa, ara vermek zorunda kalabiliyor, o zaman daha uzun sürebilir.
  Her hamilenin Fetal MR yaptırıma gerekliliği yoktur. Doktorlar, bir sorun teşkil edebilecek bir durum görülürse o zaman Fetal MR yapılır.
  Annelerin endişelenmelerine gerek yoktur. İnceleme yapılırken asla bebeğiniz radyasyon almaz.


   
Fetal Mr Emar çektiren var mı nasıl çekilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. MR Nasıl Çekilir?

  MR Nasıl Çekilir?

  emar nasıl çekilir mr nasıl çekilir diz emarı diz mr açık emar Hayatımızın belirli aşamalarında mutlaka mr çektirenler vardır hiç çektirmeyenler ise bazen korkudan dolayı mr çektirmeye yanaşmaz.Peki bu kadar korkutucumudur mr çektirmek?Mr nasıl çekilir eğer merak ediyorsanız işte cevabı: Kısaca MR olarak bilinen Manyetik Rezonans nedir? Röntgen çekimi sırasında kullanılan X ışınları...
 2. Nasıl Mekik Çekilir bilen var mı

  Nasıl Mekik Çekilir bilen var mı

  Kızlar ben kış aylarında 5 kilo fazlalık yaptım ve göbek kısmımda bu fazlalığım kilo vermek için diyete girdim ama bir de şu göbekten kurtulmak için evde mekik çekmek istiyorum da nasıl yapacam bilmiyorum acaba Nasıl Mekik Çekilir bilen var mı?
 3. Ultrason ile Fetal MR arasındaki fark nedir?

  Ultrason ile Fetal MR arasındaki fark nedir?

  fetal mr nedir,fetal mr ne için çekilir,fetal emar ve usg arasındaki fark,fetal emarın zararı varmı,fetal mr hakkında bilgiler Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ümit Özcan: Fetal MR, gebelikte yapılan ultrasonografi incelemesinde annede ya da bebekte herhangi bir patolojik bulgu saptandığında, daha ileri ve ayrıntılı bir inceleme yapmak amacıyla kullanılmaktadır. MR...
 4. Fetal emar çektiren varmı?

  Fetal emar çektiren varmı?

  Anne adayları, bebeği ve kendisi için sorunsuz bir hamilelik istemektedir. Bu yüzden Fetal MR emar yaparak ileride oluşacak sorunlar veya oluşmuş olan sorunları görmek isterler. Zararsız ve teknolojik olarak en iyi, en çok kullanılan yöntemlerdendir. Anne ve bebeğin sağlığını gözlem altında tutan bir inceleme şeklidir. Bu cihaz mıktanıstan oluşur. Kesinlikle X ışınları içermez. Annenin bir...
 5. Hangi durumlarda fetal eko yapılır?

  Hangi durumlarda fetal eko yapılır?

  Doğuştan kalp hastalıkları (DKH) tüm doğumların % 1’inde görülen ve bebeklerde en sık tespit edilen anomalilerdir. Bu hastalıkların anne karnında tanısı, bazen de tedavileri mümkündür. Ultrasonografik dalgalarla ve özel sistemlerle bebeğin kalbinin değerlendirilmesine “Fetal Ekokardiyografi” denir. Tanı konulduktan sonra hastalığın seyri, yapılabilecek işlemler ve tedavi hakkında fikir...

Sayfayı Paylaş