1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Fetus Nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  fetus, nedir, ne demektir, tanımı, açıklaması, ile ilgili bilgiler burada melekler


  < Konu Resmi..>
  Bebek bekleyen ya da bebek isteyen melekler için fetus yani embriyo hakkında bilgiler vermek istiyoruz melekler :)


  Allah isteyen herkesi bebeğine kavuştursun diyerek makalemize geçiyoruz ;

  Anne rahmi içinde gelişip büyüyen çocuğa doğumdan önce fetüs veya eski deyi*miyle cenin adı verilir. Çocuğun dünyaya gelmesi sırasında birçok devreler vardır. Önce dışı yumurta hücresi olan ovum, erkek yumurta hücresi ile yeni bir yavru yapmak üzere birleşip zigot denilen döllenmiş yumurtayı meydana getirir. Daha sonra bu zigotun dölyatağında yuvalanıp bölünerek çoğalmaya, gelişmesini tamamlamaya çalışırken geçirdiği dönemlere tıp dilinde değişik isimler verilmektedir.

  Gebelik, 28 gün,gebelik ayı hesabı ile 280 gün yani 10 ay sürmektedir. Gebeliğin ilk 12. haftasında canlının organ taslaklarının tamamlandığı döneme embriyon, eski adıyla rüşeym denmiştir. Gebeliğin 45. gününde amniyos kesesi içinde göbek kordonu ile plasentaya bağlanmış 2,5 cm. ilk boyuyla embriyo bir virgül şeklinde belirmeye başlar. Kol ve bacaklar henüz taslak halindedir. Bu devrede embriyon diğer memeli hayvanların embriyonlarından farksızdır.

  9. haftada ise baş, boyun, göz, burun ve kulaklar belirgin hale gelmiş ve embriyo insana benzemeye başlamıştır.

  Gebeliğin 3. ayında yani 12. haftada em*briyon artık 9 cm. lik fetüs haline gelmiştir. Baş, vücut boyunun yarısı kadar büyüktür. Kol ve bacaklar tam şekillenmiştir.

  Dördüncü ayda fetüs 16 cm. İik bir büyüklüğe ulaşır. Gebeliğin 5. ayına kadar büyümesini geometrik diziye uyan bir hızla sürdürür. Yani gebelik ayının karesi ile orantılı olarak büyüyen fetüs, örneğin 5. ayda 5- — 25 cm.’ye ulaşır.
  Altıncı aydan sonra fetüsün boyunu öğrenmek isterseK gebelik ayını 5 ile çarp*mamız yeterlidir (Ahlfeld – Harris formülü). Bu formüle göre hesaplanırsa 6 aylık fetüsün 30 cm., 7 aylık fetüsün 35 cm., 8 aylık fetüsün 40 cm., 9 aylık fetüsün 45 cm., 10 aylık fetüsün yani yeni doğan çocuğun ise 50 cm. uzunluğunda olduğu kolayca bulunur.

  Doğumdan önce fetüs, oksijen ihtiyacını ve beslenmesini dölyatağı içinde yapışık olarak bulunan plasenta aracılığı ile anne kanından sağlar. Fetüsü plasentaya göbek kordonu bağlar ve doğumda bu kordon ebe veya doktor tarafından kesilerek bebeğin annesi ile olan ilişkisine son verilir.   
 2. çokkkkkkkkkkkk güzellllllllllllllllll :)
   
Fetus Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. fetus

  fetus

  merhaba,fetus nedir bana bu konuyla ilgili geniş bir bilgi verirseniz çok sevinirim,teşekkürler
 2. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir
 3. Viral Enfeksiyon ve fetus

  Viral Enfeksiyon ve fetus

  Gebelikte annenin geçirdiği bazı enfeksiyonlar gelişmekte olan bebeğin sağlığı ve yaşamı üzerinde çok önemli rol oynayabilir. Bu enfeksiyonlar gebeliğin düşükle sonlanmasına, bebeğin anne karnında ölümüne, kalıtımsal anomalilere ve yeni doğan döneminde ciddi sorunlara neden olabilirler. Doğum öncesi tanı tekniklerinin gelişmesi ile fetal enfeksiyon tanısını koyabilme olanağı doğmuştur....
 4. İkizden ikize transfüzyon sendromunun komplikasyonları

  İkizden ikize transfüzyon sendromunun komplikasyonları

  Monokoryonik ikizlerde yani ikizlerin tek ortak bir plasentaya sahip olduğu durumlarda görülen bir komplikasyondur. Dikoryonik yani ayrı birer plasentaya sahip ikiz gebeliklerde görülmez. Bebeklerin ortak plasentaları arasında oluşan kan akımı ortaklığından dolayı oluşan bir durumdur. Daha fazla kan akımı olan bebeğe alıcı bebek, daha az kan akımı olan bebeğe ise verici bebek denir....
 5. İkiz gebelik anomalisi Fetus-in-fetu

  İkiz gebelik anomalisi Fetus-in-fetu

  İkiz gebeliklerde yaşanan bir anomali olarak karşımıza çıkan Fetus-in-Fetu (FIF), fetuslardan birinin diğerinin içerisinde gelişmesidir. Fetuslardan biri diğer fetusun içerisinde geliştiği sırada canlılığını yitirmekte ve ardından tek bebek doğumu gerçekleşmektedir. Olayın ilginç tarafı ise canlı doğan bebeğin içerisinde ilerleyen yıllarda ölen fetus ortaya çıkmaktadır. Fetus-in-Fetu (FIF)...

Sayfayı Paylaş