1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Fİdye,Kaza ve Keffaret Nedir ?

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  fidye, kaza nedir, keffaret hakkında bilgiler, fidye nedir diye merak ediyorsanız yazımıza buyrun arkadaşlar.  [​IMG]


  ramazana az bi vakit kaldı melekler. ramazan da keffaret nedir, fidye niçin verilir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya davet ediyorum sizleri.

  Oruç tutmaya gücü yetmeyen düşkün ve yaşlı kimseler ile iyileşme ümidi olmayan hastalar, Ramazan ayının her günü için birer fidye verirler. Fidyenin tutarı aynen fitre kadardır. Bu fidyeler Ramazanın başlangıcında verilebileceği gibi, Ramazanın içinde veya sonunda da verilebilir.
  İsterlerse fidyenin hepsini bir fakire topluca verir, ayrı ayrı fakirlere de verebilir. Bu durumda olan kimseler, fidye vermeye gücü yetmiyorsa Allah’tan bağışlanmalarını isterler. Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar ile iyileşme ümidi olmayan hastalar eğer ileride tutabilecek duruma gelirlerse tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir. Önceden verdikleri fidyelerin hükmü kalmaz, bunlar nafile bağış sayılır.

  Kaza ve Keffaret


  Kaza:

  Bozulan orucun yerine gününe gün oruç tutmaktır.

  Keffaret:

  Ramazanda bile bile bozulan bir gün orucun yerine iki kameri ay veya altmış gün peşpeşe oruç tutmak demektir.

  Ayrıca bozulan orucun da kaza edilmesi gerekir. Keffaret, sadece Ramazan ayında tutulan orucun bile bile bozulmasının cezasıdır. Diğer oruçların bozulması halinde yalnız kaza, yani gününe gün oruç tutmak yeterli olur.

  Ramazan orucu öbür aylarda kaza edilirken bilerek bozulsa yine kaza lâzım gelir, keffaret icabetmez.

  Keffaret orucu, ara verilmeden peşpeşe tutulacağı için Ramazan ayına ve oruç tutulması haram olan günlere rastlamaması lâzımdır.

  Keffaret orucuna kameri aylardan birinin ilk gününde başlanırsa iki ay ara vermeden oruç tutulur. Bu aylardan ikisi de yirmidokuz gün çekse bile iki tam ay oruç tutulduğu için keffaret tamamlanmış olur.

  Ayın ilk günü değil de diğer günlerde başlanırsa hiç ara vermeden 60 gün oruç tutularak keffaret tamamlanır.

  Herhangi bir sebeple keffaret orucuna ara verilir veya eksik tutulursa yeniden başlayıp altmış günü kesintisiz
  tamamlamak lâzımdır. Kadınlar keffaret orucu tutarken araya giren ayhali günlerini tutmazlar, ayhali yani âdet halleri bitince ara vermeden temiz günlerinde oruca devam ederek 60 günü tamamlarlar. Kadın, âdet hali bittiği halde temiz olan günlerinde, oruç tutmayarak keffaret orucuna ara verirse, keffarete yeniden başlaması gerekir.
  Birkaç defa keffareti gerektirecek şekilde orucunu bozan kimseye bunların hepsi için bir keffaret orucu yeterli olur. Ancak keffareti yerine getirdikten sonra yine kasten orucunu bozarsa bundan dolayı da ayrıca keffaret icabeder.
  Yaşlı veya hasta olup keffaret orucu tutmaya gücü yetmeyen kimse keffaret olarak altmış fakiri sabah ve akşam yedirip doyurur. Veya yemek parasını fakirin eline verir. Her günlük yiyecek bir fitre miktarıdır. Fitre miktarı bu parayı ayrı ayrı altmış fakire verebileceği gibi, hergün bir fitre miktarı olmak üzere altmış günde bir fakire de verebilir.
  Altmış günlük yiyeceği veya fitre miktarı olan değerini bir günde bir fakire verirse sadece bir günlük yerine geçer.

   
Fİdye,Kaza ve Keffaret Nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fitre ve Fidye Arasındaki Fark Nedir?

  Fitre ve Fidye Arasındaki Fark Nedir?

  fidye ve fitre nedir fitre ve fidye nedir ile arasındaki fark arasındaki fark Bu iki kelime arasında anlam açısından fark vardır. Fitre, sadaka-ı fıtır'dan kısaltılmış ve biraz değişikliğe uğramış bir kelimedir. Bu, Ramazan'da zengin müslümanların vermekle yükümlü olduğu sadakanın adıdır. Çok yaşlı bir ihtiyarın, tutamadığı oruçlara karşılık verdiği paraya "Oruç Fidyesi" denir.
 2. Fidye ne demektir, hükmü nedir?

  Fidye ne demektir, hükmü nedir?

  Fidye ne demektir, hükmü nedir? Sözlükte bir kimseyi bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak için ödenen bedel anlamına gelen fidye, dinî bir terim olarak, esaretten kurtulmak için ödenen bedeli veya bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dînî-malî yükümlülüğü ifade eder. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusu...
 3. Orucu mazeretsiz olarak kasten bozmanın keffareti nedir?

  Orucu mazeretsiz olarak kasten bozmanın keffareti nedir?

  Orucu mazeretsiz olarak kasten bozmanın keffareti nedir? Ramazan ayında tutulan orucun, mazeretsiz olarak kasten bozulması durumunda keffaret, ayrıca bozulan orucun da kaza edilmesi gerekir. Oruç keffareti iki kamerî ay veya 60 gün, ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna gücü yetmeyen, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Kur'an-ı Kerim'de oruç keffareti konusunda bir hüküm...
 4. Fidye

  Fidye

  Rüyada fidye vermek, elinden çok miktarda para çikacagina isarettir. Fidye vermesi için bir mektup aldigini gör-mek, kendisinin bagli oldugu bir devlet makamindan siddetli bir ceza görecegine; kendisinin birisinden fidye istemesi, hükümette veya mahkemede olan bir isinin iyi sekilde neticelenecegine dela-let eder.
 5. Kader ve kaza meselesi

  Kader ve kaza meselesi

  Kaza ve kader meselesi ilmi kelam ( itikadi ) meselelerin en önemli olanlarındandır. Bu mesele eşliden beri hem Müslümanlar arasında ve hem de İslamiyet’ten önceki diğer ümmetler arasında birçok münakaşalara sebebiyet vermiştir. Bu meselenin künhü ve mahiyetinin tam anlamıyla anlaşılması beşerin idrakinden hariçtir. Kader ve kaza meselesinde kafamız neden çok karışık? İnsanoğlunun...

Sayfayı Paylaş