Fiili ayrılık sebebiyle boşanma ne demektir?

Fiili ayrılık sebebiyle boşanma ne demektir?
fiili ayrılık nedeniyle boşanma nedir,fiili ayrılık sebebiyle boşanabilir miyim,fiili ayrılık sebebiyle boşanmak istiyorum neler yapmalıyım,fiili ayrılık sebebiyle,fiili ayrılık nedeniyle boşanma davası açsam nafaka talep edebilir miyim,
fiili ayrılık1.jpgFiili ayrılık Medeni Kanun'da düzenlenmiş mutlak bir boşanma sebebidir. Buna göre boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.
Herhangi bir boşanma davasının reddine karar verilmesi, red kararının kesinleşmesi durumunda kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesine rağmen ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır. Eşlerden birinin istemi üzerine çiftin boşanmasına hükmedilebilir. Fiili ayrılık sebebiyle boşanma için eşlerin boşanma davasının reddinden sonra bir araya gelmemiş olması gerekir. Ancak eşlerin ortak çocuklarıyla görüşmek, iletişim kurmak amacıyla bir araya gelmeleri fiili ayrılık sebebiyle boşanmaya engel değildir.
 
Üst