1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Fil Suresinde Bahsedilen Fil Olayı Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.


  Hz. Muhammed'in (s.a.v) Fil Olayı


  Peygamber Efendimizin Fil Olayı Hakkında Bilgi

  Sevgili melekler, bu sayfamızda sizlere Kur'an-ı Kerim 'in 105. suresi olan Fil Suresinde de bahsedilen Fil Olayı hakkında ayrıntılı bilgiler vermek istiyoruz...


  < Konu Resmi..>  İslam inanışlarına göre eskiden arapların takvimin başı olarak kulllandıkları “Fil Olayı” Hz. Muhammed (s.a.v)Efendimizin doğumundan 52 gün önce olmuştur. İslami kaynaklara göre Fil olayı isimlendirilen ve de olan şeyler cereyan etmiştir.

  Hıristiyan olan Habeşistan’ın Yemen valisi Ebrehe San’a da Arapları Kabe ziyaretinden vazgeçirmek için çok büyük bir kilise yaptırmıştı. Ancak Kabe mevcud oldukça Arapları Mekke’den San’a şehrine getirmenin imkansız olacağını anlamış Kabe’yi ortadan kaldırmak için çözümler aramaya başlamıştı. O sıralarda bu kilise’ye bir Arabın pislemesini bahane ederek, Kabe’yi tahrip edip yıkmak için Mekke üzerine yürümüştü. Ordusunda yüzlerce fil mevcuttu. Kendiside boncuklarla ve ipeklerle süslenmiş büyükçe bir fil’e binmişti.

  Ebrehe Mekke yakınlarına geldiği vakit rastlamış olduğu bütün hayvanları toplamıştı. Bu hayvanların içerisinde Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin dedesi Abdülmuttalib’in develeri’de vardı. Ebrehe ertesi gün Şafağın doğması ile beraber Mekke önlerine geldiler. Düşünceleri Kabe’yi yıkıp akabinde de bütün erkekleri öldürmek kadınlarıda alıp beraberinde götürmekti. Abdulmuttalib’in develerini istemek için Ebrehe’ye müracaat ettiler. Ebrehe o zaman Mekke’nin ileri gelenlerinden olan Abdulmüttalib’in develerini istemek için geldiklerini duyunca gülmüş ve, Bende Kabe’yi yıkma diye yalvaracağını sanmıştım. Meğer ki, Kabe’yi hiç düşünmemişsin bile. Sen hala Develerin peşindesin diyerek alay etmişti. Abdülmuttalib şu şekilde karşılık verdi : Tabiki Develerimi düşünüyorum zira Kabe’nin sahibi var. Onu korur. Bende Develerin sahibiyim ve onaları istiyorum Ebrehe bu cevap karşısında çok şaşırmış ve develerin verilmesini emretmişti. Abdülmuttalib develerini almış sonra’da Kabe’ye giderek: Allah’ım burası senin evindir. Bizler onu müdafadan açiziz. Sen onu koru Allahım diye dua etmişti.

  Ebrehe orduları tam Mekke üzerine yürüyeceği sırada gökyüzü birdenbire “Ebabil denilen kuşlarla dolmuştu ve de attıkları zehirli taşlar Kabe’yi yıkmaya gelen koca orduları perperişan etmişti. Erbehe’de bu zehirli taşlardan aldığı yaralarla hastalanmış ve de yemene gider gitmez ölmüştü. Fil Olayı’ndan, Kuran-ı Kerim’in 105. suresi olan beş ayetlik Fil suresinde bahsedilmektedir.


   
 2. Efsane KIZ

  Efsane KIZ Forum Okuru

  Ama Fil'ler diz çöküş ilerlemiyor sonra Ebabil Kuşları gelip taşları atıyordu.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Mart 2017
 3. ÖLÜMSÜZ ECE

  ÖLÜMSÜZ ECE Forum Okuru

  bazı yanlışlar var. Ama yine de çok güzel olmuş. :first:
   
Fil Suresinde Bahsedilen Fil Olayı Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Filiz

  Filiz

  Bayanların işlerinin hayırlı, kısmetli ve iyi sonuç vereceğini belirtir. Sağlık, huzur, bereket, bolluk, aşkta mutluluktur.
 2. File

  File

  Rüyada file görmek nimete isarettir. Elinde bos bir file ile pazarda dolastigini görmek, kismet aradigina; filesi dolu olarak evine döndügünü görmek, evine hiç beklemedigi bir yerden bir çok mal ve esya gelecegine; yolda bos bir file bulup aldigini gör-mek, birisinden bir is hususunda vaat aldigina, dolu bir file buldugunu görmek, kendisine büyük bir is hususunda teklif yapildigina delalet eder.
 3. hazal filiz küçükköse hakkında bilgi var mı

  hazal filiz küçükköse hakkında bilgi var mı

  Merhaba Melekler mekanının güzel yöneticileri. Ben Aybuke. hazal filiz küçükköse hakkında bana bilgi verebilir misiniz. biografisi işte resmi teşekkür ediyorum.
 4. Rüyada Fil Suresini Okumak

  Rüyada Fil Suresini Okumak

  Rüyada Fil Suresini Okumak neye işaret eder? lütfen rüyamı yorumlayın kızlar!
 5. Fil suresinde kaç tane fil geçmektedir?

  Fil suresinde kaç tane fil geçmektedir?

  Kaynakların çoğunun orduda Mahmut adlı bir tek filin bulunduğunu kaydetmesine karşılık (meselâ bk. İbn Sa’d, I, 91; Taberî, Camiu’l-beyân, XXX, 303) bazı rivayetlerde sekiz, on iki, on üç, hatta 1000 kadar filden bahsedilmektedir. (İbn Sa’d, I, 92; Kurtubî, XX, 193; Cevâd Ali, Mufassal, III, 507) Mahmût adının Arapça kaynaklara, nesli tükenmiş büyük tarih öncesi fillerine verilen “mamut”...

Sayfayı Paylaş