Etiketler:
 1. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim

  Fındık ve fındığın faydaları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

  Fındığın yararları fındığın besin değerleri.Melekler severek yediğimiz fındığın bakın ne gibi faydaları varmış demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, Protein ve E vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan fındık, kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan doymamış yağ açısından da zengindir. Ayrıca, B grubu vitaminler bakımından da zengindir.

  < Konu Resmi..>
  Ülkemizde bolca yetiştirilen, hatta ticari açıdan büyük önemi bulunan besin maddelerinden biridir Fındık. Içerisinde Vücudumuz için gerekli olan bir çok önemli vitamini barınmaktadır. Hatta reklamlarımızı safra süsleyen, bir ara herkesin diline dolanan, fındığı betimlemek için kullanılan kelimesi bile vardır. Bu kadar faydası bulunan fındığı günlük olarak belli ölçülerde tüketmemiz sağlığımız açısından oldukça faydalıdır.
  Latincesi:Haselnuss, Corylus avellana

  Familyası: Huşgiller familyasındandır. Botanik Bilgi: Fındık, kışın yapraklarını döken, çalı, ağaççık ve bazen ağaç şeklinde görülen bir bitkidir. Basit, yuvarlak yaprakların kenarları çift dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan hemen önce İlkbaharda açar. Meyvesi, 1-2-3 cm uzunluğunda 1-2 cm çapındadır, kabuğun etrafını tamamen veya kısmen kuşatan bir kadehcik bulunur. Kadehciğin şekil ve yapısı fındık türlerinin teşhisinde önemlidir.
  Yetiştirildiği Yerler: Ticari açıdan Ülkemiz için büyük değeri bulunan fındık, yurdumuzun daha çok Doğu Karadeniz bölümünde yetiştirilmektedir.
  Hangi vitaminler bulunur? :
  Fındığın besin değeri: (100 gr)
  Protein 15,98
  Yağ 60,51
  Doymuş 4,76
  Tekli doymamış 50,32
  Çoklu doymamış 5,43
  Su 4,45
  Kül 2,23
  Karbonhidrat 16,83
  Şeker 3,58
  Enerji () kcal 672


  Fındığın içinde bulunan vitaminler:
  Vitaminler () Mg/100g
  E vitamini 33,9
  Tiamin (B1) 0,3
  Riboflavin (B2) 0,1
  Piridoksin (B6) 0,3
  Niasin 1,8

  Faydaları:
  Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini rahatlıkla fındıktan karşılayabilirsiniz. Fındık vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.
  Gelişme çağındaki çocuklara da hem enerji verip hem de besleyici olmasından dolayı gelişmelerini daha iyi sağlamak için önemli bir besin kaynağıdır.
  Enerji vericidir. Bu yüzden besleyici özelliğinin yanında ****** gücü artırıcı etkisi de vardır.
  Böbrekteki kum ve taşları döker.
  Güç ve dikkat gerektiren durumlarda yararlıdır. Çünkü, vücuda kuvvet vererek beden ve zihin yorgunluğunu giderir.
  Hastal ardından Nekahet Dönemleri için ve ayrıca bütün gün bedeni ve zihni yıpranmalarla Karşı Karşıya olanlar için fındık gerekli bir besin kaynağıdır.
  Fındık, kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.
  Içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri güçlendirir.
  Fındıkta diyet lifi% 1-3 oranında bulunur, barsakta kimyasal bileşiklerin Toksik etkilerini, kalın barsak hastalıklarını, Kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyi ve kan şekerini düşürür.
  Sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek oldu&eth;undan vücutta kan basıncını Düzenlemede önemli rol oynar.
  Kansızlık, sindirim ve Dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir.
  Bilinmesi gerekenler:
  Süt ve süt ürünleri demir yönünden yetersiz oldu&eth;undan dolay&yacute; Fındık bunlarla birlikte tüketilirse, Açığı kapatır.
  Yüksek tansiyonu olanlar daha dikkatli tüketmelidirler.


   
 2. jupiter

  jupiter Forum Okuru

  ee ne diyolar hergün bir avuc findik iyi gelir :D:D yi narim yi :D:D
   
Fındık ve fındığın faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fındık Yağı Faydaları ve Kullanımı

  Fındık Yağı Faydaları ve Kullanımı

  fındık yağı nerede kullanılır fındık yağı hangi yemeklerde kullanılır nasıl nerelerde saç İçeriği : Press yöntemiyle elde edilen %100 doğal fındık yağı Faydaları : Fındık yağı Bı, B2, B6 ve E vitamini bakımından zengin bir üründür. Fındık yağı vucutta karbonhidrat protein ve yağ metobolizmasında düzenleyici olarak görev yapan bazı B grubu vitaminler için önemli bir kaynaktır. B1 ve B2...
 2. Funda (süpürgeotu) ve Faydaları

  Funda (süpürgeotu) ve Faydaları

  süpürge otu tohumunun faydaları funda çiçeğinin faydaları Funda (süpürgeotu) : Fundagillerden; çiçekleri kırmızımtırak mor ve çan şeklinde olan bir bitkidir. İşlenmemiş topraklarda yetişir. Çalı görünümündedir. Süpürge çalısı da denilen bu bitkinin kökünden ağızlık; dallarından da kaba süpürge yapılır. Çiçekleri, Ağustos ayından itibaren toplanıp, kurutulur. Faydası : İshali keser, idrar...
 3. Fındığın Faydaları

  Fındığın Faydaları

  fındık, nerede yetişir, nelere iyi gelir, hakkında bilgileri merak eden arkdaşlarım bu yazımızda bulabilirler. bu yazımızda sizlere fındığın yararlarını sunuyoruz melekler ve ne kadar yararlı olduğunu buyrun hep birlikte öğrenelim. Ülkemizde bolca yetiştirilen, hatta ticari açıdan büyük önemi bulunan besin maddelerinden biridir Fındık. Içerisinde Vücudumuz için gerekli olan...
 4. Ayı Fındığı ve Faydaları

  Ayı Fındığı ve Faydaları

  Ayı Fındığının Faydaları ayı fondığı yararları ayı fındığı nedir Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden ayı fındığı bitkisi, kullanım alanları ve faydaları hakkında sizlerle payalaşabileceklerimiz şöyle melekler :) Ayıfındığıgiller famil-yasındandır. Diğer adları Tespih ağacı, Yalancı tespih ağacı, Tesbi, Tespihlik, Yaban ayvası. Çakıldak, Zamzalak, Zanzalak...
 5. Taze fındığın faydaları nelerdir ?

  Taze fındığın faydaları nelerdir ?

  Fındık hasadının yapıldığı şu günler de taze fındıklar tezgahlardaki yerini aldı.Fındık hasadının tamamı ağustos ayın da gerçekleştirilecek. Fındığın en sevdiğim hali tazesi benim gibi taze fındık severler için , fındığın faydalarını araştırdım. Yazımın devamın da taze fındığın faydalarını bulabilirsiniz. Öncesi ; Fındık ve fındığın faydaları , Fındık nelere iyi gelir adlı...

Sayfayı Paylaş