Fırat Doğruloğlu (Yaban) Kimdir?

T

TİTAN

Forum Okuru
Fırat Doğruloğlu (Yaban) Kimdir?
fırat doğruloğlu, kimdir, hayatı, biyografisi, başarıları, ile ilgili bilgiler burada melekler

Sevgili melekler,
''Yaban'' karakteriyle evlerimize neşe katan Fırat Doğruloğlu'nun hayatını röportajından kesitlerle sunuyoruz..

Yaban’ı biliyoruz, tanıyoruz da Fırat Doğruloğlu kim?
Hatay İskenderun doğumluyum. Babam SSK hastanesinden işçi emeklisi, annem ev hanımı. Beş çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğuyum. Annem ve babam dünyanın en güzel insanları. Ellerindeki tüm imkânları bizim için harcadılar. Babam çocuklarından birinin doktor olmasını çok istedi. Özellikle de benim... Ama kardeşim doktor oldu. Ben, İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nü kazandım. Tiyatroya ise lise yıllarında biraz da zorlamayla başlamıştım.


Nasıl başladınız oyunculuğa?
Çok ilgi çeken bir gençtim. Basketbol oynardım, derslerim de fena değildi. O zamanlar oyunculukla ilgili çok büyük planlarım yoktu. Ama İskenderun, oyunculuğu besleyen, çok özel bir yer. Kültürlerin, medeniyetlerin buluştuğu kent. İstanbul’a gelince Esef Özfırıncı ve Ahmet Memiş ile birlikte uzun süre amatör tiyatro yaptım. Bu arada, bana göre olmadığını fark edip fizik bölümünü bıraktım ve Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü burslu olarak kazandım. Okulu bitirmeliyim düşüncesiyle televizyonu askıya alıp, tiyatroya devam ettim. Yarım Elma dizisinden önce 15 reklam filminde oynadım. Okul bitince şansım yaver gitti, sanırım reklam filmlerinin de etkisi oldu; Tomris Giritlioğlu ile tanıştım. Tomris Hanım baktığı zaman anlıyor, kimi nereye koyabileceğini. Kariyerim Yarım Elma ile başladı.


FELSEFE KONUŞUNCA SIKICI OLABİLİYORSUN
Ünlü olunca arkadaşlarınızla ilişkileriniz değişti mi?
Çok meşhur bir ağabeyimiz, “Meşhur olunca sen değil çevrendeki insanlar değişir” demişti. Ben buna inanıyorum biraz. Yaşamlar değişiyor, doğal olarak çevrendeki insanlar da değişiyor.


Hobileriniz var mı?
Bu aralar boş olduğum zamanlarda kitap okumaya çalışıyorum. Ama en çok playstation hastasıyım. “Biraz kafayı dağıtayım” diye düşündüğüm anda playstation’a takılıyorum. Futbolu çok seviyorum ve oynuyorum.


Ne tür kitaplar okuyorsunuz?
Best seller kitapları hemen okuyamıyorum. Hatta çok sonrasında okuyabiliyorum. Psikanalizle ilgili Irvin Yalom’un yazdıklarını ve Freud okumayı çok seviyorum. Felsefe üzerine kitaplar daha çok ilgimi çekiyor, ama onları okuyunca sadece felsefe konuşuyormuşsun gibi geliyor. Sıkıcı olabiliyorsun.


İçinizde bir serseri ruh var mı?
Var ama abartılı değil. Her şeyi bir arada yaşıyorum. İskenderun Dumlupınar Mahallesi’nde doğup büyüdüm, belki onun etkisi. Orada yaşam biraz vahşiydi, şiddet vardı ama çok tatlı insanlar da yaşıyordu. E5 karayolu ikiye ayırır İskenderun’u; deniz tarafı daha elitti, üst taraf ise şiddetin olduğu yerdi. Ben iki tarafa da yakındım. İllegal işler yapan çok arkadaşım oldu. Ama doktorların da TIR şoförlerinin de çıktığı bir yerdi o sokak. Bu ortam beni çok besledi. O karmaşa ruhuma işlemiş. Sivri taraflarımı frenleyebilen biri değilim. Bazen bu yanım çok açık ortaya çıkıyor. Çok net biriyim ve insanların da öyle olmalarını bekliyorum. Bazen son sözü başta söylüyorum.


Kendinize nasıl bir gelecek planlıyorsunuz?
Türkiye’de plan yapmak zor ama, bir Yavuz Turgul, Fatih Akın, Cem Yılmaz filminde oynamak, Uğur Yücel’le çalışmak hayatımın en önemli işlerinden olabilir. Aykırı roller istiyorum ama derin bir aşk hikâyesi de olabilir. Ya da psikopatı oynayabilirim, bu konuda elimde çok malzeme var. 

Benzer İçerikler

THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
T
Cevaplar
2
Görüntüleme
12K
Kayıtsız Üye
K
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
Üst