Fıtık çeşitleri

M

Misafir

Forum Okuru
Fıtık çeşitleri
fıtık çeşitleri, belirtileri, tedavisi


Merhaba Melek'ler...

Bu yazımızda fıtık ve fıtık çeşitlerini, ayrıca belirtileri ile birlikte tedavi yöntemlerini bilgilendiriyoruz sizlere...

84da55f4959b42.jpg


Belirtiler
-Eğilirken veya bir şey kaldırırken rahatsızlık duymak;
-Kasıkta hassas bir kitle bulunması.

Karın bölgesini etkileyen üç tip fıtık vardır. Kasık (inguinal) uyluk (femoral) ve göbek (umblikal) fıtığı. Başka bir fıtık da hiatal fıtıktır. Bu da difaramın yemek borusuna açılan deliğinden (midenin bir bölümünün) fırlamasıdır. Eğer sıkışan bağırsak parçasına kan gitmezse buna bağırsak düğümlenmesi denir.

Kasıkta Görülen Fıtık
Erkeklerde fıtık ekseriyetle testise uzanan sperm kordonunun karından çıkıp skrotuma (torba) girdiği yerde belli olur. Bu geçitteki (hal*ka) bağ dokusu (dış kasık bağı) zayıflarsa, ba*ğırsağın bir bölümü buradan dışarı çıkabilir ve kasık bölgesinde bir kitle oluşturur. Bu doğru*dan (direkt) kasık fıtığıdır.
Karından çıkan bir bağırsak kitlesi sperm tüpünün yolunu izleyip skrotumdan (torba de*risinden) içeri girerse buna dolaylı (endirekt) kasık fıtığı denilir. Bu fıtık çok sancılı olabilir ve skrotumu şişirebilir. Bu iki tür fıtık erkeklerde görülen her 5 fıtığın dördünü oluşturur. Kadın*larda kasık fıtığı az görülür ve karından mesa*neye idrar yolu geçitleri saran dokularla bir araya geldiği yerde meydana gelir.

Uyluk Fıtığı
Özellikle şişman veya hamile kadınlarda görülür ve uyluğun üst kısmındadır. Ana kan damarlarını (uyluk arteri) bacağa taşıyan kanal*da oluşur. Bu fıtık ekseriyetle kasıkta görülen fıtıktan biraz aşağıdadır. Uyluk fıtığının düğüm*lenmesi olasılığı diğer bütün fıtıklardan daha fazladır.
Göbek Çevresi Fıtığı (Paraumilical Hernia) Bu tür fıtığa çok daha az rastlanır. Göbeği saran karın duvarındaki zayıflık nedeniyle gö*bekte bir kitle meydana çıkar. Bazı yeni doğ*muş bebeklerde buna benzer bir problem gö*rülür ve ona göbek fıtığı denir. Bu türde bağır*sağın bir kısmı bir kısmı karına dönmek yerine göbek kordonunda kalmıştır.
Keşi Yeri Fıtığı (İncisional Hernia) Cerrahi bir müdahaleden sonra gerektiği gi*bi eski halini almayan bir karın duvarı fıtık yapabilir. Bu tip fıtıklar genellikle az problem ya*ratır. Fakat bağırsakların bir bölümü fıtıktan dı*şarı çıkıp rahatsızlık verebilir.

Fıtık Ne Derece Ciddidir?
Baskı yapılarak karın duvarından geri (içeri) itilemeyen fıtıkların sıkışmış ve düğümlenmiş olması mümkündür.
Tedavi edilmezse, düğümlenmiş ve sıkış*mış olan kısım dolaşan taze kandan oksijen alamaz. Neticede kangren olur. Bu da hayatı tehlikeye atan ve derhal ameliyat gerektiren bir durumdur.

Tedavi Ameliyat
Birçok fıtık için en iyi tedavi fıtığı ameliyat*la karına geri itmek ve karın duvarındaki zayıf adaleyi dikmektir. Ameliyattan aşağı yukarı bir ay sonra güç gerektiren normal hareketlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Diğer Tedaviler
Korsa giymek kabul edilebilir bir fıtık teda*visi şekli değildir. Doktorunuz ameliyattan ön*ce problemin ilerlemesini önlemek üzere korse giymenizi isteyebilir. Bu kalıcı bir çare değildir.
 
Geri
Üst