1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Fıtık çeşitleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  fıtık çeşitleri, belirtileri, tedavisi

  Merhaba Melek'ler...

  Bu yazımızda fıtık ve fıtık çeşitlerini, ayrıca belirtileri ile birlikte tedavi yöntemlerini bilgilendiriyoruz sizlere...

  [​IMG]

  Belirtiler
  -Eğilirken veya bir şey kaldırırken rahatsızlık duymak;
  -Kasıkta hassas bir kitle bulunması.

  Karın bölgesini etkileyen üç tip fıtık vardır. Kasık (inguinal) uyluk (femoral) ve göbek (umblikal) fıtığı. Başka bir fıtık da hiatal fıtıktır. Bu da difaramın yemek borusuna açılan deliğinden (midenin bir bölümünün) fırlamasıdır. Eğer sıkı*şan bağırsak parçasına kan gitmezse buna ba*ğırsak düğümlenmesi denir.

  Kasıkta Görülen Fıtık
  Erkeklerde fıtık ekseriyetle testise uzanan sperm kordonunun karından çıkıp skrotuma (torba) girdiği yerde belli olur. Bu geçitteki (hal*ka) bağ dokusu (dış kasık bağı) zayıflarsa, ba*ğırsağın bir bölümü buradan dışarı çıkabilir ve kasık bölgesinde bir kitle oluşturur. Bu doğru*dan (direkt) kasık fıtığıdır.
  Karından çıkan bir bağırsak kitlesi sperm tüpünün yolunu izleyip skrotumdan (torba de*risinden) içeri girerse buna dolaylı (endirekt) kasık fıtığı denilir. Bu fıtık çok sancılı olabilir ve skrotumu şişirebilir. Bu iki tür fıtık erkeklerde görülen her 5 fıtığın dördünü oluşturur. Kadın*larda kasık fıtığı az görülür ve karından mesa*neye idrar yolu geçitleri saran dokularla bir araya geldiği yerde meydana gelir.

  Uyluk Fıtığı
  Özellikle şişman veya hamile kadınlarda görülür ve uyluğun üst kısmındadır. Ana kan damarlarını (uyluk arteri) bacağa taşıyan kanal*da oluşur. Bu fıtık ekseriyetle kasıkta görülen fıtıktan biraz aşağıdadır. Uyluk fıtığının düğüm*lenmesi olasılığı diğer bütün fıtıklardan daha fazladır.
  Göbek Çevresi Fıtığı (Paraumilical Hernia) Bu tür fıtığa çok daha az rastlanır. Göbeği saran karın duvarındaki zayıflık nedeniyle gö*bekte bir kitle meydana çıkar. Bazı yeni doğ*muş bebeklerde buna benzer bir problem gö*rülür ve ona göbek fıtığı denir. Bu türde bağır*sağın bir kısmı bir kısmı karına dönmek yerine göbek kordonunda kalmıştır.
  Keşi Yeri Fıtığı (İncisional Hernia) Cerrahi bir müdahaleden sonra gerektiği gi*bi eski halini almayan bir karın duvarı fıtık yapabilir. Bu tip fıtıklar genellikle az problem ya*ratır. Fakat bağırsakların bir bölümü fıtıktan dı*şarı çıkıp rahatsızlık verebilir.

  Fıtık Ne Derece Ciddidir?
  Baskı yapılarak karın duvarından geri (içeri) itilemeyen fıtıkların sıkışmış ve düğümlenmiş olması mümkündür.
  Tedavi edilmezse, düğümlenmiş ve sıkış*mış olan kısım dolaşan taze kandan oksijen alamaz. Neticede kangren olur. Bu da hayatı tehlikeye atan ve derhal ameliyat gerektiren bir durumdur.

  Tedavi Ameliyat
  Birçok fıtık için en iyi tedavi fıtığı ameliyat*la karına geri itmek ve karın duvarındaki zayıf adaleyi dikmektir. Ameliyattan aşağı yukarı bir ay sonra güç gerektiren normal hareketlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

  Diğer Tedaviler
  Korsa giymek kabul edilebilir bir fıtık teda*visi şekli değildir. Doktorunuz ameliyattan ön*ce problemin ilerlemesini önlemek üzere korse giymenizi isteyebilir. Bu kalıcı bir çare değildir.
   
 2. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0
  Erken tanı çok önemli paylaşım için tşk.
   
Fıtık çeşitleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. fıtıklar

  fıtıklar

  Çoğu kimse fıtığı ağır kaldırmanın bir neticesi olarak düşünür. Esasında fıtığın genel olarak belirli bir nedeni yoktur. Herhangi bir kimse hatta yeni doğmuş bir bebeğin bile fıtığı olabilir. Karın içi organlarımız ince bir kas örtüsüyle yerlerinde tutulurlar. Bu organlardan birinin herhangi bir kısmı bu kas örtüsünün zayıf bir yerinden dışarı çıkar ve fırlarsa veya bu kas duvarını yırtarsa,...
 2. Bel Fıtığı

  Bel Fıtığı

  bel ağrısı için hangi doktora gidilir bel ağrısı için hangi bölüme gidilir fıtığı doktora fıtığı bölüme ağrısında Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve...
 3. Fıtık olmak

  Fıtık olmak

  Rüyada fitik oldugunuzdan dolayi ameli-yat oldugunuzu görmeniz, ev ve is yerinizde rahatinizin bozulacagina; ruhi bir depresyon içine gireceginize; islerinizle yakindan ilgilenemediginiz için is hayatinizda bütün düzeninizin bozulacagina delalet eder.
 4. kasık fıtığı

  kasık fıtığı

  fıtık otu kasık fıtığına nasıl etki ediyor
 5. Çocuklarda görülen fıtık hastalıkları

  Çocuklarda görülen fıtık hastalıkları

  En sık görülen fıtık tipi, kasık fıtığıdır. Dolaylı ya da dolaysız olabilir. Dolaysız fıtıkta, karın duvarındaki zayıf bir noktadan öksürük, kabızlık nedeniyle ıkınma sonucu bağırsağın bir bölümü dışarı fırlar. Çoğunlukla doğmalık olan dolaylı fıtıkta bağırsak parçası erbezi torbasına doğru uzantı yapar. Bebeklerde çok sık görülen göbek fıtığı genellikle kendiliğinden iyileşir. Geç iyileşen ya...

Sayfayı Paylaş