1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Fitness Sözlüğü, Fitness İle İlgili Kelimlerin Anlamları

  Konu, 'Egzersizle Zayıflama' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  fitness sözlüğü, fitness hakkında, fitness kelimeleri  Sevgili melekler, spor yapanlar, egzersizle zayıflamaya çalışanlar için fitness yaparken kullanılan kelimelerin anlamlarını bu sayfamızdan sizlerle paylaşıyoruz....


  < Konu Resmi..>  Abs: Vücudun ön yüzünde göğsün hemen altında bulunan kasların adı. Yüzme, kürek çekme ve kayak bu kasların en çok çalıştırıldığı spor dalları.

  Anaerobik: Anaerobik oksijen eksikliği demektir. Kandaki glikozun laktik asitle parçalanması sonucunda oluşan bir aktivite türüdür. Sprinter veya olimpik ağırlık kaldırma gibi sporlar bu gruba girer. Eğer bir aerobik aktivite faydalı kalp atım sayısını uzun süre geçerse “anaerobik” egzersiz haline gelir.

  Antioksidanlar: A, C ve E gibi vitaminler ile bakır, magnezyum ve civa gibi minerallerin ortak adıdır. Bazı bilim adamlarının yaşlanma ve kanserli hücre üretimini hızlandırdığına inandığı serbest radikalleri yok eder.

  Bench press: Yatarak halter kaldırma.

  Bicep: İki başlı pazu kası. Üst kolun iç yüzünde yer alan kolunuzu dirsekten yukarı doğru bükmenizi sağlayan uzun kaslar.

  Body fat: Vücut ağırlığının kas, su, kemikler ve hayati organlar dışında kalan kısmının yüzde olarak oranı.

  Bodybuilding: Vücut geliştirme.

  Burnout: Egzersiz sonunda yorulma ve güç kaybı. Genelde çok fazla ya da düzensiz egzersizin sonucudur.

  Circuit training: Belirlenmiş egzersizlerin arka arkaya bir sıra dahilinde ara verilmeden çalışılması.

  Cool down: Güçlü bir egzersiz programı sonunda vücut ısısının düşürülmesi. Yapılan egzersizin daha düşük tempoda tekrarlanmasıyla gerçekleşir.

  Cross-training: Çapraz egzersiz. Değişik spor aktivitelerini aynı program içinde dahil ederek yapılan egzersiz şekli. Pedal çevirme, koşu ve yüzme çapraz egzersizde kullanılan ve tüm kas gruplarını çalıştırmayı hedefleyen spor türleridir.

  Crunch: Sıkıştırma.

  Dehidrasyon: Vücut sıvılarının anormal derecede azalması. Egzersiz sırasında ya da sonrasında bol su içerek önlenebilir.

  Dumbbell: Tek elle tutulabilen, kısa bir barın iki ucuna takılı ağırlıklardan oluşan spor aleti.

  Dumbbell press: Dambıl kaldırma.

  Dumbbell bench press: Yatarak dambıl kaldırma.

  Egzersiz: Sağlıklı ve formda kalmak için yapılan aktivite.

  Esneklik: Eklemlerin hareket kabiliyetidir. Yoga ve stretching gibi aktiviteler vücuttaki esneklik oranını artırır.

  Kas Spazmı: Kas ya da kas gruplarının ani ve istemsiz kasılması.

  Kuadriseps: Baldırın önünde yer alan dörtlü kas grubu. “Quadricep”ler dizin düz durmasını sağlayan ve dize destek olarak yaralanmalardan koruyan kaslardır. Bisiklete binmek, kayak, koşu ve tırmanış gibi sporlar bu kas grubunu çalıştırır.

  Push up: Şnav

  Repetition (rep): Bir egzersizin tek bir sette tekrarlanma sayısı.

  Reverse situp: Yatarak bacağı karna çekme.

  Squat: Çöküş.

  Situp: Yer mekiği.

  Standing barbell press: Ayakta önden halter kaldırma.

  Stretch squat: Uzatarak bacak çöküşü.

  Tendon: Kası kemiğe bağlayan elastikeyeti az, esnek doku.

  Triseps: Üst kolun arka yüzünde yeralan, dirseğinizi düz tutmanıza ve kolunuzu ileri itmenize yardım eden kas grubudur.

  Warm-up (ısınma): Kasları, nabzı, kalp hızını ve vücut ısısını spora hazırlamak için yapılan hafif ve yavaş egzersizler.

  Vücut Kitle Endeksi (VKİ): Vücut ağırlığının kilogram cinsinden, boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen VKİ’nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.
   
Fitness Sözlüğü, Fitness İle İlgili Kelimlerin Anlamları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fitness

  Fitness

  ğğğğğğğ ğğğğğğğ fitness nedir yararlari hakkinda bilgi Fitness kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"dır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur. Diğer bütün sporlardan farklı olarak temelde kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporların temelidir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı...
 2. Fitness hareketleri

  Fitness hareketleri

  fitness hareketleri step tahtası hareketleri fitness video step aerobik aerobik video Geçtiğimiz yıl, fit kalmak isteyenler için alternatifler oldukça çoğaldı. Ama form tutmak için uygulayabileceğimiz bu fitness yöntemlerinden sadece birkaçı bu sene de trend olarak kalacak. İşte önümüzdeki bir yıl boyunca ilgiyle takip edilmesi beklenen 2004′ün gözde fitness türleri. Aeroyaşa İsmi size...
 3. Fitness Merkezinin İlginç Reklamı

  Fitness Merkezinin İlginç Reklamı

  Yabancı bir ülkenin çok ilginç bir reklam olayını sizlerle paylaşmak istiyorum reklam bir fitness salonun reklamına yönelik hemde ne reklam:D:D İlk resme bakıldığında gayet normal gözüken bu otobüs durağı aslında Norveç'te bir Fitness Merkezinin reklamı. Reklam özelliğini ise yolcular otobüs durağında oturduklarında kazanıyor. Yolcuların kilolarını billboard'da gösteren bu reklam, kilo...
 4. Cityville fitness içeceğini nereden alabilirim kızlar

  Cityville fitness içeceğini nereden alabilirim kızlar

  Bu cityville fitnes içeceğini nereden alırım. Hani dikkat hazır ol ve başla görevi geldikten sonra iki fitness içeceği istiyor. Bunu bir türlü araştırdım bulamadım sizler nereden aldınız ? Bu arada bu sitedeki cityville ile ilgili soruları ben soruyorum umarım kızmazsınız. Seviyorum sizleri canlarım benim.
 5. Cityville Oyunu Fitness İçeceği-Spor İçeceği

  Cityville Oyunu Fitness İçeceği-Spor İçeceği

  cityville oyunu fitness içeceği spor içeceği nereden alınır nereden bulunur görevi ile ilgili bilgiler burada melekler En son cityville oyununda belediye binası kurma görevinden bahsetmiştik melekler :) Şimdi ise merak edenler ve bulamayanlar için spor içeceğinin yerinden bahsedeceğiz. Fitness koleksiyonu 5 maddeden oluşuyor melekler ; spor içeceği ,bisiklet kaskı,eliptik bisiklet,...

Sayfayı Paylaş