1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Fiziksel Engellilerin Yerleştirilmesi

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Fiziksel Engellilerin Yerleştirilmesi

  -Özel Eğitim Kurumları
  • Resmi ve özel ilköğretim ve orta öğretim kurumları
  • -Yatılı özel eğitim okulları
  • Gündüzlü özel eğitim okulları ve sınıfları
  • Meslek okulları ve iş eğitim merkezleri Ayrıca gerçek ve tüzel kişiler özel eğitim gerektiren çocukların eğitim-öğretimi için 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunundaki esaslara uygun olarak, özel okullar, mesleki kurslar veya özel sınıflar açabilmektedirler. Kurumlara Yerleştirme Özel eğitim gerektiren çocukların eğitsel tanılama ve değerlendirmesi ailenin ikamet ettiği yere en yakın Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nce incelenir. İnceleme sonuçlarına göre Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu öğrencinin yerleştirilme kararını verir.
  Ortpedik Özürlüler okullarında spastik özürlü çocukların eğitimlerine de yer verilmektedir. Ayrıca Ankara'da Cerebral Palsili çocukların eğitimlerine yönelik ilköğretim düzeyinde gündüzlü olarak bir okul 2005-2006 öğretim yılında eğitime başlayacaktır.

  D- Ortopedik Özürlülere Yönelik Özel Eğitim Kurumları Ülkemizde okulöncesi ve ilköğretim düzeyinde ortopedik engelli çocuklara yönelik; Ankara Samsun, Düzce ve Tokat- Turhal'da olmak üzere toplam dört ilköğretim okulu; ayrıca Ankara ve Tokat- Turhal'da olmak üzere iki adet meslek lisesi bulunmaktadır. E- Eğitim Programları Ortopedik Engelliler ilköğretim okullarında diğer ilköğretim okullarında uygulanan eğitim programları aynen uygulanmaktadır. Diğer okullardan farklı olarak ortopedik engelliler ilköğretim okullarında “beden eğitimi ve rehabilitasyon” dersi verilmektedir. Bu gruptaki çocukların psiko-motor gelişimleri yönünden “beden eğitimi ve rehabilitasyon” dersi büyük önem taşımaktadır.
  F- Ortopedik Özürlülerde Kaynaştırma Yoluyla Eğitim Tüm ortopedik özürlü bireylerin özellikleri dikkate alındığında, bu bireyler için, eğitim gereksinimlerinin en üst düzeyde karşılanacağı, normal gelişim gösteren yaşıtlarıyla bir arada bulunabileceği en az kısıtlayıcı eğitim ortamı kaynaştırma yoluyla eğitimdir. Birey, özür derecesi ve türü ne olursa olsun normal olarak nitelendirilen akranlarıyla birlikte eğitilme hakkına sahiptir.
  Kaynaştırma Yoluyla Eğitimin Önemi; Kaynaştırma programına alınan ortopedik özürlü çocuklar, sosyal yaşam ve eğitim sürecinde yaşıtları ile birlikte olabilme fırsatını elde ederler. Özel ihtiyacı olan ortopedik özürlü çocuğun diğer çocukları örnek alması gelişiminin desteklenmesi açısından son derece önemlidir. Normal gelişim gösteren çocukların, ortopedik özürlü akranlarını tanımalarına, onların duygularını anlamalarına olanak tanıyarak sosyal-duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Ortopedik özürlü çocuğa sahip olan anne babaların, çocuklarının eğitimi ile ilgilenen uzmanlar ve öğretmenler ile iletişim içinde bulunması, anne-babalara güç ve cesaret verir. Böylece, uzmanlardan çocuklarına nasıl yardımda bulunacakları konusunda yeni teknikler öğrenirler.
  G- Evde Eğitim (Yerinde Eğitim) Ağır engelinden dolayı herhangi bir eğitim kurumundan yararlanamayan bireyler için yerinde eğitime yönelik düzenlemeler başlatılmıştır. Bu konuda gerekli bilgiler Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden elde edilebilir.
  Ortopedik Özürlülerin Mesleki Eğitimi Mesleki eğitim, çocukluk döneminden başlayarak, ergenlik döneminin sonuna kadar şekillenen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bireyler, aldıkları eğitim, aile ve çevre ile etkileşim sonunda gelecekte hangi mesleğe yönelecekleri konusunda bir karara varılır. Bu karar doğrultusunda bir eğitimden geçerler.
  Özürlülerin,uygun bir mesleğe yöneltilmeleri bakımından,hangi eğitim kademesinde olursa olsunlar, okuldan işe geçişte özür ve özelliklerine uygun bir işe yerleşebilmeleri ve bu işte en yüksek potansiyele ulaşabilmeleri için mesleki rehberlik ve mesleğe hazırlanma programlarından geçmeleri gerekmektedir. 18 yaş üzeri özürlülerin Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri İşkur/Belediyeler bünyesinde oluşturulan merkezlerde rehabilitasyonları sağlanacaktır.
  Çocuğunuz Örgün Eğitim dışında kalmışsa, bir başka deyişle 14 yaşını bitirmişse, okuma yazma öğrenmesi ve ilkokul diplomasına denk bir öğrenim belgesi alabilmesi için ilinizde bulunan “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne” mutlaka başvurunuz.

  alıntı : ozelegitimsitesi.com


   
Fiziksel Engellilerin Yerleştirilmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sanat Yapitlari"nin En İyİ BİÇİmde YerleŞtİrİlmesİ

  sanat Yapitlari"nin En İyİ BİÇİmde YerleŞtİrİlmesİ

  Gerçek bir sanat yapıtını yerleştirecek iyi bir yer bulmak, kolay iş değildir; ama aslında, bir sanat yapıtı olmasa bile, çeşitli nedenlerle büyük önem verilen bir eşya için de evde iyi bir yer bulmak güç iştir. Burada, odanın döşenmesi, içinde kaybolup gitmeyecek bir yer bulunması gereken eşyaların ve tabloların yerleştirilmeleri konusunda yardımcı olabilmek amacıyla birkaç genel kuralı...
 2. Diabet de Fiziksel Aktivite...

  Diabet de Fiziksel Aktivite...

  Fiziksel aktivite herkes için iyidir ama eğer diyabet hastasıysanız, sizin açınızdan -İlikle önem taşır. Düzenli egzersiz size onularda yardımcı olabilir: Kanınızdaki şeker miktarını daha iyi kontrol altında tutabilirsiniz. Aktivite -ırasında vücudunuz şekeri daha hızlı bir ilde tüketir. Depolanmışfazla enerjiyi tüketerek vücut ağırlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Egzersiz ve yemek...
 3. Engelli

  Engelli

  Doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi. Kavram Karmaşası (Sakat-Özürlü-Engelli) Her biri farklı anlam ifade etse de, toplumun geneli tarafından aynı anlamdaynış gibi kullanılmaktadırlar. Oysa...
 4. Duygusal ve fiziksel taciz

  Duygusal ve fiziksel taciz

  taciz itirafları tacizden hoşlanan kadınlar kadınların duygusal özellikleri kadın ve erkeklerin fiziksel ve duygusal özellikleri fiziksel özellikler nelerdir Çalışan kadınların derdi sorunu maalesef bitmiyor bunlardan biride sıkça karşılaşılan duygusal taciz olayları .Bakalım bayanların bu konuda sıkıntıları nelermiş Son zamanlarda en çok sözü edilen olay, duygusal ve fiziksel taciz....
 5. edisonun fiziksel özellikleri nedir

  edisonun fiziksel özellikleri nedir

  edisonun fiziksel özellikleri nedir arkadaşlar bana edisonun fiziksel özellikleri hakkında bilgisi olanları gönderin ya da yazın :D

Sayfayı Paylaş