Etiketler:
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.301
    Ödül Puanları:
    113

Fobilerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Fobi toplumda sık görülen bir anksiyete bozukluğudur. Fobisi olan insanlar "fobik" diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer %25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasının en önemli nedeni budur. Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha fazla görüldüğü saptanmıştır.

Fobinin nedenleri konusunda faklı ekollerin farklı açıklamaları vardır. Freud, fobiyi bilinçaltı çatışmaları olarak tanımlar. Watson'a göre ise fobi, şartlı reflekse dayanır.

Kaynak: DonusumSokagi

Fobilerin Genel Özellikleri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Agorafobi nedir

Agorafobi nedir

Özellikle yalnız başına dışarı çıkmak korkusu olarak nitelenen ruhsal çöküntü ve güçsüzlük yaratıcı, nispeten çok rastlanan bir bozukluktur. Agorafobi genellikle buluğ çağında ve en çok 15-35 yaşları arasında başlayıp, erkeklerden çok, kadınlarda belirir. Bilinen bir tek basit nedeni yoktur. Çocukluktaki travmatik olaylardan ziyade, stress yaratan olaylar ve nörotik kişiliğin etken olması...
  2. Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal Fobi): Utanç verici bir duruma düşmekten, onaylanmayacak bir davranışta bulunmaktan, alay edilmekten, rezil olmaktan, eleştirilmekten, reddedilmekten, beğenilmemekten, olumsuz olarak değerlendirilmekten duyulan korku. SF anksiyete bozukluklarından biridir ve sosyal anksiyete bozukluğu olarak da isimlendirilir. Yunanca kökenli bir kelime olan fobinin bire bir çevirisi korkudur. Fobi...
  3. Fobi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Fobi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

fobi, nedir, çeşitleri, türleri, korkular, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Mutlaka sizde ya da etrafınızda vardır,karanlıktan korkanlar,kapalı alanda kalmaktan korkanlar,örümcekten korkanlar..Liste böyle uzar gider.Benim korkumsa sanırım hamamböcekleri..:S..İşte bunlar gibi aslında bize zararı dokunmayacak şeylerden korkmaya fobi denir.. Fobi toplumda...
  4. Osmanlı devleti yükselme döneminin genel özellikleri nelerdir

Osmanlı devleti yükselme döneminin genel özellikleri nelerdir

Osmanlı döneminin genel yükselme döneminin özelliklerini arıyorum Bana yardımcı olabilecek mislecikler var mı ?
  5. Alkoller ve Genel Özellikleri

Alkoller ve Genel Özellikleri

alkollerin özellikleri,alkollerin genel özellikleri,alkol ve eterlerin genel özellikleri,tersiyer alkoller, alkoller ve genel özellikleri konu anlatımı,alkoller ve genel özellikleri hakkında bilgiler Alkoller ve Genel Özellikleri Hidrokarbonlardaki hidrojen unun bir ya da farklı C daki birkaçının çıkarılıp yerine –OH kökünün bağlanmasıyla oluşan bileşiklerdir Genel formülü R–OH dır....

Sayfayı Paylaş