Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Folat testinin normal aralıkları nelerdir ?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Folat ya da folik asit testi, kan dolaşımında bulunan folik asit vitamininin miktarını ölçen bir testtir. Bu test, kansızlık veya sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıkların sebebinin belirlenmesi beslenme durumunun ortaya konması veya vitamin eksikliği tedavisinin izlenmesi gibi sebeplerle istenir. Alyuvarların yapımı, doku ve hücrelerin onarımı, DNA sentezi gibi işlemlerde kullanılan bu vitamin, vücutta sentezlenemediği için besinlerle alınması gereken vitaminlerden biridir. Yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, kuru fasulye, bezelye ve karaciğer gibi besinlerle beslenenlerde genellikle eksikliği görülmez. Folat testi genellikle B 12 vitamini testi ile birlikte istenerek değerlendirilir.
  Folat eksikliğinde görülen belirtiler nelerdir ?

  Aşağıdaki belirtilerin çoğu kansızlık durumunda görülen belirtilerdir. Folat eksikliği, kansızlığa sebep olduğu için bu belirtiler görülür. Bunlara ek olarak, folat eksikliğinde sinir sistemine ait aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir.


  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
  folik-asit

  İshal,

  Baş dönmesi,

  Yorgunluk,

  Kas zayıflığı,

  Solgun cilt,

  Çarpıntı,

  Unutkanlık,

  Paranoya,

  El, kol, ayak veya bacaklarda uyuşma, karıncalanma.

  Folat testi için gerekli örnek nedir ?

  Test için genellikle koldan aç karnına alınan kan örneği yeterlidir. Açlık süresi en az 8-10 saat olmalıdır.

  Folat testinin normal aralıkları nelerdir ?

  Folat testi sonucu 3-20 nanogram (ng)/mililitre (mL) arasında bulunur. Sonucun normal çıkması kanda folat düzeyinin eksik olmadığını ortaya koyar.  Düşük folat düzeyinin sebepleri nelerdir ?

  Besinlerle folat alımının azlığı veya yokluğu,

  Bağırsaklardan emilim bozukluğu yaratan iltihabi bağırsak hastalıkları gibi nedenler;

  Ameliyat ile mide veya bağırsakların bir kısmının alınmış olması,

  Kronik alkolizm,

  Metformin, omeprazol, metotreksat veya fenitoin gibi ilaçların kullanılması,

  Hamilelikte olduğu gibi ihtiyacın artması durumunda folat düzeyi düşük çıkar.

  Düşük folat düzeyinin sonuçları nelerdir ?

  B12 vitamininde olduğu gibi, folat eksikliğinde de kansızlık gelişir. Bu kansızlık alyuvarların normale göre daha büyük olduğu “makrositer anemi” adı verilen tiptedir. Bu tip kansızlıkta üretilen alyuvar sayısı düşüktür ancak alyuvarların boyutları büyüktür.

  Hücre bölünmesinde yer almasından dolayı anne karnında büyüyen bebek için oldukça gereklidir. Hamilelerde eksik olması durumunda bebekte “nöral tüp defekti” adı verilen durum ortaya çıkar.

  Kadınlar folat testini ne zaman yaptırmalıdır ?

  Hamile kalmayı planlayan kadınlar, hamilelik öncesinde folat testi yaptırılmalıdır. Herhangi bir eksiklik durumunda folik asit hapları kullanılmaya başlanmalıdır. Doktorunuz, folik asit dozu ve ne kadar süreyle folik asit kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.


   
Folat testinin normal aralıkları nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Normal Doğum ne kadar sürer

  Normal Doğum ne kadar sürer

  doğum kaç saat sürer normal doğum kaç saat sürer normal dakika ne kadar Normal doğum hakkında merak edilen bir soruya daha açıklık getiriyoruz bu yazımızda Melek'ler:) Evet, normal doğum ne kadar sürermiş; buyrun öğrenelim:) Normal Doğum Ne Kadar Sürer? Normal Doğumun Süresi Normal doğum başlangıcı, tıbbi olarak, rahim ağzının 4 cm açık olduğu ve doğum sancılarının düzenli olarak girdiği...
 2. sorunum ne normal mi

  sorunum ne normal mi

  15 yaşındyım 2 aydr adet olmadım anneme sölemeli miyim
 3. Normal Doğum Neden Faydalı?

  Normal Doğum Neden Faydalı?

  bu konu normal doğumun faydaları hakkında bilgilere yer vermektedir. Son yıllar da doğum yöntemlerinden sezeryan doğum tercih edilsede adından da anlaşılacağı gibi herşeyin normalinin güzel olduğu gibi doğumun da öyledir. Eğer doğumla ve bebekle ilgili bir sorun yoksa uzmanlar anne adayına normal doğumu öneriyorlar. Merak edenler için normal doğumun faydaları hakkında genel bilgileri sizler...
 4. Albumin Normal Değeri Nedir ?

  Albumin Normal Değeri Nedir ?

  idrarda albumin normal değeri nedir,albumin normal değerler,albumin normal değerleri hakkında bilgiler Albumin testi nutrisyonel durum ve kan onkotik basıncı hakkında bilgi verir.Dehidratasyon ve ampisilin kullanımı albumin yüksekliğine neden olur. Albumin düşüklüğüne etken olabilen durumlar ise aşağıda belirtilmiştir: IV(damar içi) beslenme, hızlı, hidrasyon, siroz ve diğer karaciğer...
 5. Progesteron normal değerleri nelerdir ?

  Progesteron normal değerleri nelerdir ?

  Progesteron testi, kandaki progesteron hormon seviyesini ölçer. Progesteron, kadın vücudunu hamileliğe hazırlayan steroid bir hormondur. Hamilelik boyunca da artan progesteron bebek doğana kadar salgılanmaya devam eder. Döllenme gerçekleşmezse progesteron seviyesi düşer ve adet kanaması başlar. Erkeklerde de üretilen ancak kadınlara göre çok daha az miktarda olan progesteron, sperm gelişimini...

Sayfayı Paylaş