Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı?

Uzman SühaN

Administrator
Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı?
Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı (12. haftası) bitene kadar sürmelidir. Arada bazı günlerde nadiren unutulmasI bir probleme sebep olmaz ancak unutmadan her gün doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullanmakta fayda vardır.
Folik asit (folbiol, folic plus v.b ilaçlar) her hamile bayan için rutin olarak önerilen bir vitamindir. Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir. Vitamin B9, vitamin Bc, folic acid, folacin, folasin folik asitin diğer isimleridir. Folik asit yeşil sebzelerde, mercimekte, ıspanakta, cevizde, fındıkta, fıstıkta, karaciğerde, yumurta sarısında, kuru fasülyede, baklagillerde ,ayçekirdeğinde bol bulunur. Ancak sadece bu besinlerin alınması hamilelik döneminde bebekteki anomali riskini azaltmak için yeterli olmaz, mutlaka ilaç şeklinde alınması gerekir.2.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

Folik asit ne kadar (günde kaç miligram ve kaç kere) kullanılmalı?Her gün 0.4 mg (miligram) yani 400 mcg (mikrogram) folik asit alınması önerilir.
Daha önce nöral tüp defekti anomalisi olan bebek doğuran ve risk grubunda olan kişiler için (epilepsi ilacı kullananlar, insülin kullanan diabetikler) bu doz on katı yani günde 4 mg (4000 mcg) olmalıdır.


İlacın günde kaç kere alınacağı markasına, ticari formuna göre değişebilir, bunu doktorunuz size tarif edecektir. bazı folik asit ilaçları günde bir kere, bazıları günde 3 kere veya daha farklı alınabilir. Önemli olan ilacın günlük alınan toplam dozudur.


Her hamilelikte önerilmesinin nedeni bu vitamini kullanmayanlarda kullananlara göre bebekte bazı anomalilerin daha fazla görülmesidir. Bu anomaliler nöral tüp defekti denilen (halk arasında bebeğin sırtında açıklık şeklinde ifade edilir) spina bifida, anensefali gibi anomalilerdir.
 
Gebelik sırasında kan dolaşımında iyi bir folik asit seviyesinin olması bebeğin spina bifida gibi nevral tüp defekti riskini önemli derecede azalttığına dair iyi kanıtlar vardır. İngiltere, ABD ve diğer ülkelerdeki kamu sağlığı otoriteleri, sağlıklı kadınların günde 0,4 veya 0,5 mg folik asit kullanmasını (bu gebelik öncesi pek çok vitamin takviyesinde bulunur) ve folik asit metabolizması için fakir folik asit metabolizmasına neden olan risk faktörlerine Epileptik ilaçlar veya MTHFR gen mutasyonları ile günde 5.0 mg alması gerekir. Önemli olan döllenmeden önce yumurta içine almaktır.
 
Folik asit, aynı zamanda vitamin B9 olarak da bilinir ve folatlarda doğal olarak bulunur. Gelişmesinin başlarında ortaya çıkan omurilikte sinir tüpü kusurlarının önlenmesine yardımcı olur, çoğu zaman bir anne hamile olduğunu fark etmeden önce. Gebe kalmadan önceki bir aydan başlayarak ve ilk üç ayda bir önerilen dozda folik asit alanlar, bu durumdaki risklerini yüzde 50-70 azaltmaktadır. Araştırmalar ayrıca, folik asit kullanmanın kalp kusurları, yarık damak veya yarık dudak gibi diğer doğum kusurlarının riskini azalttığını da önermektedir.
Vücudunuz, bazı anemi türlerini önlemek ve DNAnın işlevini üretmek, onarmak ve teşvik etmek için folik asit gerektirir. Bu, plasentayı ve bebeğinizin gelişimini korumaya yardımcı olur. Bazı araştırmalar, folik asit kullanmanın preeklampsi riskinizi azalttığını da göstermektedir.
 
Geri
Üst