Foot binding nedir

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Foot binding nedir
foot binding nedir foot binding geleneği hakkında herşey bilinmeyenler
Foot binding denilen bu işkenceyi tuba hocam izletmişti bana da meleklerim.Türkçe fazla açıklama bulamadım bende bildiklerimi anlatayım.Aşağıda resimlerde göreceğiniz ayakkabı küçük ayakkabı küçük yaşlarda çin kızlarına giydiriliyor ve ömürleri boyunca çıkaramıyorlar bu ayakkabıyı.İçler acısı bir gelenek ve sonuç da içler acısı..buyrun..

610x-8f.jpg

boundfeet1-bc.jpg
foot-binding-27a.jpg
Footbinding-china-lilly-feet-371.jpg

footbinding-cd.jpg


Diğer adıyla Lotus Feet. 10. yüzyılın ortalarından 1950lere kadar Çin’de süregelen estetik işlem. Tang hanedanlığındaki gözde bir cariyenin, küçük ayaklarıyla altından yapılmış lotus şeklindeki platformun üzerinde değerli mücevherler arasında yaptığı dans sonrası, Çin’de küçük ayaklı kadınlar değer kazandı.
3–5 yaşlarındaki kızların ayak parmaklarını kırıp ipek sargılarla bağlanması ayakların 8–12 cm arası kalmasını sağlıyor, bu boyuttaki ayaklara sahip kadınlar da sosyal statü sahibi oluyorlardı. Yüzyıllar süren bu uygulama sonucunda estetik cazibenin timsali sayılan bu milyonlarca kadın kendi başlarına yürüyemeyecek hale geliyorlardı. Ayak küçültme işleminin önüne 1600lü yılların ortalarında geçilmeye çalışıldı. Yine de uygulama dört yüz yıl daha sürdü. Sonunda küçük ayaklı kadınlarla evlenmenin men edilmesi bir başka deyişle bu kadınların evde kalma durumunun doğması çözüm oldu. Yine de komünizmden kaçan Çin aileleri göçmen bürolarının tüm çabalarına karşın 1950′li yıllara kadar ayak küçültme işlemini Amerika’da da sürdürdüler.


Aklım ermiyor açıkçası böylesine bir işkence nasıl insanları etkileyebilir.Mazoşizm denilen şey bu olsa gerek.Şu anda bunu hala sürdürenler de varmış sanırım melekler.Çok şükür ki örf adetlerimiz insan organizmasına uygun :)
 
Üst