1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Fortis'in BNP'ye satışına ret

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Fortis Holding hissedarları, bankanın Fransız BNP Paribas'ya satışını engellediler. Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü genel kurul toplantısı yapan Fortis Holding hissedarları, Fortis'in Belçika ve Hollanda'da kamulaştırılmasına karşı çıktılar. Yatırımcılar, Fortis'in Fransız BNP Paribas'ya satışını da engellediler.

  ''Büyük bir fırsat kaçırıldığını'' belirten Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy, tasarrufçulara ve banka çalışanlarına güvence mesajları vererek, hükümetin hissedar olarak sorumluluklarını üstleneceğini, endişelenecek bir durum olmadığını açıkladı.

  Fortis Holding Başkanı Karel De Boeck, bu kararın ardından, Belçika devleti, BNP Paribas ve Fortis'in bir masa çevresinde toplanarak strateji belirlemeleri ve şimdi ne yapılacağını konuşmaları gerektiğini söyledi.

  Fortis'in en büyük hissedarı olan Çinli sigorta şirketi Ping Ann'ın tavrının kararda etkileyici olduğu bildirildi.

  Çin'in ikinci büyük sigorta şirketi Ping Ann'dan yapılan açıklamada, ''Eylül 2008'den bu yana Belçika hükümeti tarafından yönlendirilen Fortis'in aktif satışları, yalnızca Fortis'in değerini tahrip etmekle kalmayıp aynı zamanda Fortis hissedarlarını zarar ettirmiştir'' denilmişti.

  2007 yılı kasım ayında Fortis'in yüzde 4.18'lik hissesini 1.81 milyar Avro'ya satın alarak en büyük hissedarı haline gelen Ping Ann, küresel krizde parçalanarak satılışından önce piyasa değeri sürekli gerileyen bankaya destek için yeni alımlarla hisse oranını yüzde 5'e dek yükseltmişti.

  Fortis yatırımından 2 milyar Avro'ya yakın zarar eden Ping Ann'ın, Belçika hükümetinden tazminat isteği, ''hissedarların uğradığı zararın bankaya hükümet müdahalesinden önce, kötü yönetim nedeniyle gerçekleştiği'' gerekçesiyle reddedilmişti.

  BRÜKSEL MAHKEMESİ, YATIRIMCILARA SÖZ HAKKI TANIDI

  Küresel krizle birlikte banka zararlarının en büyük nedeni durumuna gelen ve ''zehirli aktifler'' olarak adlandırılan yüksek riskli yapısal ürün portföyünün ayrı bir şirkete aktarılmasının ardından Fortis'in bankacılık faaliyetleriyle Belçika'daki sigorta biriminin hükümet müdahalesiyle geçen yıl ekim ayında 14.5 milyar Avro'ya Fransız BNP Paribas'ya satışı, Brüksel mahkemesinden dönmüştü.

  Belçikalı Fortis hissedarlarının açtığı davada Brüksel Temyiz Mahkemesi, bankanın hükümet müdahalesi ve yönetim kurulu kararıyla satışını dondurarak her türlü işlemin 65 gün içinde yatırımcıların onayına sunulmasına hükmetmişti.
   
Fortis'in BNP'ye satışına ret konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ret

  Ret

  Rüyada güzel bir şeyi reddetmek, kısmettir
 2. Ret Kararinin Bildirilmesi:

  Ret Kararinin Bildirilmesi:

  Madde 10 - Avukatlık meslekine kabul edilmek için baroya başvuran bir adayın bu isteminin reddine veya kovuşturma sonuna kadar beklenmesine dair kararlar kesinleşince, ilgili baro, adayın adını diğer barolara ve Türkiye Barolar Birliğine bildirir. Bu halde, ret ve bekleme sebepleri ortadan kalkmadıkça, hiçbir baro o kimseyi levhasına yazamaz.
 3. Fortis Fransız BNP'ye devredildi

  Fortis Fransız BNP'ye devredildi

  Küresel finansal krizde zora giren Belçikalı Fortis'in Fransız BNP Baribas'ya devrinde nihai anlaşma sağlandı. Belçika hükümetiyle Fortis ve BNP Paribas yönetimleri arasında birkaç haftadır süren pazarlıkların ardından yapılan açıklamada, Lüksemburg, Türkiye, Polonya, Fransa ve Almanya'daki bankacılık faaliyetlerini de içeren Fortis Bank Belçika'nın yüzde 75 hissesinin BNP Paribas ve kalan...
 4. Fortis'ten KOBİ'lere yeni hesap

  Fortis'ten KOBİ'lere yeni hesap

  Fortis Bank Türkiye, KOBİ'lere nakit akışlarında destek sağlayacak ''Süper Hesap'' adlı yeni bir ürünü hizmete sundu. Fortis Bank Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, bu ürünün işletmelerin çek, fatura, maaş, vergi veya diğer ödemeleri için hesaplarında para olmadığı anlarda devreye girdiği ve ihtiyaç duyulan finansmanı sağladığı bildirildi. Açıklamada, yeni bir kredili ticari hesap olan...
 5. Ret kararının kesinleşmesi ne demektir?

  Ret kararının kesinleşmesi ne demektir?

  red kararı nedir,red kararının kesinleşmesi ne demektir,red kararım kesinleşti tekrar dava açabilir miyim,red kararı kesinleşmiş davalardan sonra neler yapılmalıdır Aleyhine başvurulacak hiçbir kanun yolu kalmayan karara kesinleşmiş karar denir. Boşanma davanıza bakan mahkemenin verdiği ret kararı kesin bir karar değildir. Bu kararın kesinleşmesi için ya temyiz süresinin temyiz...

Sayfayı Paylaş