1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Fosfor

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Fosfor, doğada çok bulunan bir madendir. Besinlerde bol miktarda bulunur. Genelde beslenmede fosfor eksikliği görülmez.
  Anti asit olarak, alüminyum hidroksit kullanan kişilerin bağırsaklarda, fosfor bu maddeye bağlanır ve emilimi bozulur. Vücutta, fosfor en çok kemiklerde bulunur. Kemiklerdeki miktarı 700-900 mg. civarındadır. Fazlası böbreklerce atılır. Bu işlem D vitamini ve paratiroid bezinden salgılanan hormonlarca kontrol edilir.

  Fosfor kemik yapımı için gerektiği gibi bütün enerji metabolizması içinde gerekli bir elementtir. ATP (Adenozin Tri Phosphat), AMP )Adenosiz Mono Phosphat) vücut enerji sistemindeki en önemli moleküllerdir. Bir çok enzimler fosfor aldıktan sonra aktif hale geçerler.

  Fosfor özellikle balık etinde çok bulunur.

  alıntı


   
Fosfor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fosfor..

  Fosfor..

  Rüyada fosfor veya fosforlanmis bir esya gör-mek, gelecege ait olan plan ve programlarinizi bir gün hakikatlestireceginize ve sizi çekemeyen insanlara bunu ispat edeceginize isarettir. Fosfor görmek bir rivayete göre geleceginizin çok aydin-lik olduguna ve sizi bol para ve kismetlerin bekledigine delalet eder.
 2. Elma fosforla beyni, soda ve asitlerle de mideyi besliyor

  Elma fosforla beyni, soda ve asitlerle de mideyi besliyor

  elma yiyen ve seven melekler çok şanslısınız:) evet arkadaşlar elmanın faydasını hepimiz az çok biliyoruz kimimiz bildiğimiz halde tüketmiyoruz benim gibi:D eğer meyve olarak tüketemiyorsak elma suyu pasta,tart,kurabiyeye katarak muhakkak tüketin. Fosforla beyni, soda ve asitlerle de mideyi besliyor. Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, günde yenilecek 3 elmanın kötü kolesterolü...
 3. Kolanın içinde ki fosforun inanılmaz zararı

  Kolanın içinde ki fosforun inanılmaz zararı

  fosfor zararları fosforun zararları fosfor resmi Kola içmeyen yoktur adım gibi eminim.Şahsen bende bol bir miktarda tüketiyorum hatta tüketiyor-dum....Kola ile ilgili o kadar çok yazı okudum ki beni inanılmaz derece de etkiledi.Bu etkiler sayesinde artık kola içmiyorum.Meyve suları tercih ediyorum.İyi de yapıyorum.Bence sizde bir an önce kola sevdanızdan vazgeçin. Çünkü;kolanın içinde bulunan...

Sayfayı Paylaş