1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Fotoğraf ve resim arasındaki farklar

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  fotoğraf ve resim arasındaki fark resim ve fotoğraf arasındaki fark ile nedir ile nedir [​IMG]Merhaba arkadaşlar bugün bu ilginç konuya değinmeyi istedim, konumuz "fotoğraf" ve resim'in iki ayrı şey olduğu. Çok sık şahit olduğumuz bir şey, fotoğrafaresim denmesi, buna bazen şahit olduğumuzda karşımızdaki kişiyi bozmamak adına susarız, bazen de susmayız deriz ve karşılığında tepki alırız, aynı şekilde resimlere foğoğraf diyen görmedim ben genelde fotoğraflara resim deniyor ve bu şekilde fotoğrafa hakaret ediliyor bence.
  Bunu burada yazarak konuyu geniş kitlelere ulaştırmayı planlıyorum, bu sayede belki en azından az da olsa bu hatayı yapan blog beşeriyetini dürtmek benim için mutluluk verici olacaktır.
  Önce basit örnekleme yapacağım ve siz okur olayı kolayca kavrayacaksınız. Şimdi siz hiç şöyle bir cümle duydunuz mu: "-Haydi geç şuraya resmini çekeyim", duydunuzsa bunu söyleyen elemana zaten fotoğraf falan çektirmeyin kesin
  fotoğrafta kafanızı kesik çıkartır.
  Esasında bariz fark "fotoğraf çekilir", "resim çizilir"
  Dünya tarihinde resim fotoğraftan daha eskidir. Daha ilk çağlarda insanlar taşların üzerine resimler çizerlerdi.fotoğraf için ise bir görüntüleme aygıtının icad edilmesi gerekti ve dünyanın bilinen ilk fotoğrafları 1826 yılından sonra çekilmiştir.

  fotoğraf çeken kişi fotoğrafçıdırçıdır, bir fotoğraf makinesi kullanır ve o alet ile çektiklerine fotoğraf denir, bu fotoğraflar basılır ve dijital ortamda gösterilirse de isimleri değişmez onlar yine fotoğraftır.
  Resim çizilir, bunu çizen arkadaşa genelde ressam denir ama farklı şekillerdeki çizimleri yapanlara farklı isimler de verilebilir, örneğin bir grafiker de resim çizer, bir modacının çizdikleri de resim kategorisine girer.
  Şöyle de bir şey olabilir, diyelim ki bir resim sergisini geziyoruz, orada bir resmin fotoğrafını çektiniz, sonra bunu basılı veya dijital bir yayın medyası içine koydunuz bu resim midir yoksa fotoğrafmıdır, evet artık o bir resim değil fotoğraftır, çünkü siz resminfotoğrafını çektiniz.
  fotoğraf çok farklı bir şeydir, fotoğrafçılar bilirler bir fotoğrafın ışığı, hikayesi vb. gibi bir çok özelliği vardır. resim ise bir çizimdir onun da çizenin ona çizerken biçtiği bir hikayesi vardır.

  Halkımız arasında bazı deyimler olsa da örneğin “Resimdeki gözyaşları” gibi vb. bu bir fotoğrafa resim denmesini haklı çıkarmaz, bu "resim çekmek" gibi hatalı cümlelerin hatalı olduğu gerçeğini değiştirmez.  • Ressam resmi çizer, fotoğrafçı fotoğrafı çeker.
  • Resim içtendir, fotoğraf dıştan.
  • Foroğrafa bakmak, resim görmek içindir.
  • İki kelimenin de hiçbir harfi diğerinde yoktur.
  • fotoğrafın oluşması için mekanik bir cihaz gereklidir, resmin oluşabilmesi için ise hiçbir mekanik cihaza gerek yoktur.
  Bu bir resimdir;
  [​IMG]
  Bu bir fotoğraftır;
  [​IMG]
  Oh be, şimdi fotoğraflara resim diyen arkadaşlara bu yazımın bağlantısını gönderebilirim.
   
  Son düzenleme: 3 Şubat 2009
Fotoğraf ve resim arasındaki farklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bakmak ve görmek arasındaki fark!

  bakmak ve görmek arasındaki fark!

  Karı-koca birlikte tatile çıkarlar. Gittikleri yerde kamp kurarlar. Tatillerinin ikinci gününün akşamı güzel bir yemek yiyip uykuya dalarlar. Birkac saat sonra kadın uyanır ve kocasını da uyandırır. Adam uyku sersemidir güzel bir rüyadan uyandırıldığı icin de biraz kızgındır "Ne oldu? Ne istiyorsun?" diye sorar. "Yukarıya bak ve bana ne gördügünü söyle. " Adam gökyüzüne...
 2. Kadın ve Erkek arasındaki farklar

  Kadın ve Erkek arasındaki farklar

  Başarı: Başarılı bir erkek karısının harcayabileceğinden fazla para kazanan erkektir. Başarılı bir kadın böyle bir erkeği bulabilen kadındır. Stil: Erkekler sabah uyandıklarından akşam yatağa girdikleri ana kadar iyi görünümlüdür. Kadınlar her nasılsa gece boyunca çirkinleşirler. Parayı idare etme: Erkek istediği 100 bin liralık bir şey için 200 bin lira öder. Kadın istemediği 200 bin...
 3. dost ve arkadaş arasındaki fark

  dost ve arkadaş arasındaki fark

  dost ve arkadaş arasındaki fark aşk ve dostluk arasındaki fark dost ile arkadaş oyun dostluk ilişki oyun arasında nasıl bir ilişki vardır Dostluk Sabah öperek uyandırmaktır... Aynı dala tutunmakt ır kimi zaman aynı bisikleti sürmektir. Ayağınız yetişmese bile.. Dans etmektir kolkala... küçük hediyeler almaktır... ve Kimi zaman aynı kalbi paylaşmaktır.....
 4. Margarin ve tereyağı arasındaki farklar?

  Margarin ve tereyağı arasındaki farklar?

  margarin margarin resmi Margarin mi yoksa tereyağımı zararlı desem belki içinizde elbette ki tereyağı diyenler olacaktır çünkü margarini bizler tereyağına göre daha hafif bir yağ sanırız aslında durum hiç te düşündüğünüz gibi değil.Konunun uzmanları bizleri oldukça şaşırtacak bazı açıklamalarda bulunmuşlar bakalım margarin ve tereyağı arasındaki farklar nelermiş? · Her ikisi de hemen hemen...

Sayfayı Paylaş