Fotoğraf ve resim arasındaki farklar

fırtına

Yeni Üye
Üye
Fotoğraf ve resim arasındaki farklar
fotoğraf ve resim arasındaki fark resim ve fotoğraf arasındaki fark ile nedir ile nedir
Merhaba arkadaşlar bugün bu ilginç konuya değinmeyi istedim, konumuz "fotoğraf" ve resim'in iki ayrı şey olduğu. Çok sık şahit olduğumuz bir şey, fotoğrafaresim denmesi, buna bazen şahit olduğumuzda karşımızdaki kişiyi bozmamak adına susarız, bazen de susmayız deriz ve karşılığında tepki alırız, aynı şekilde resimlere foğoğraf diyen görmedim ben genelde fotoğraflara resim deniyor ve bu şekilde fotoğrafa hakaret ediliyor bence.
Bunu burada yazarak konuyu geniş kitlelere ulaştırmayı planlıyorum, bu sayede belki en azından az da olsa bu hatayı yapan blog beşeriyetini dürtmek benim için mutluluk verici olacaktır.
Önce basit örnekleme yapacağım ve siz okur olayı kolayca kavrayacaksınız. Şimdi siz hiç şöyle bir cümle duydunuz mu: "-Haydi geç şuraya resmini çekeyim", duydunuzsa bunu söyleyen elemana zaten fotoğraf falan çektirmeyin kesin
fotoğrafta kafanızı kesik çıkartır.
Esasında bariz fark "fotoğraf çekilir", "resim çizilir"
Dünya tarihinde resim fotoğraftan daha eskidir. Daha ilk çağlarda insanlar taşların üzerine resimler çizerlerdi.fotoğraf için ise bir görüntüleme aygıtının icad edilmesi gerekti ve dünyanın bilinen ilk fotoğrafları 1826 yılından sonra çekilmiştir.

fotoğraf çeken kişi fotoğrafçıdırçıdır, bir fotoğraf makinesi kullanır ve o alet ile çektiklerine fotoğraf denir, bu fotoğraflar basılır ve dijital ortamda gösterilirse de isimleri değişmez onlar yine fotoğraftır.
Resim çizilir, bunu çizen arkadaşa genelde ressam denir ama farklı şekillerdeki çizimleri yapanlara farklı isimler de verilebilir, örneğin bir grafiker de resim çizer, bir modacının çizdikleri de resim kategorisine girer.
Şöyle de bir şey olabilir, diyelim ki bir resim sergisini geziyoruz, orada bir resmin fotoğrafını çektiniz, sonra bunu basılı veya dijital bir yayın medyası içine koydunuz bu resim midir yoksa fotoğrafmıdır, evet artık o bir resim değil fotoğraftır, çünkü siz resminfotoğrafını çektiniz.
fotoğraf çok farklı bir şeydir, fotoğrafçılar bilirler bir fotoğrafın ışığı, hikayesi vb. gibi bir çok özelliği vardır. resim ise bir çizimdir onun da çizenin ona çizerken biçtiği bir hikayesi vardır.

Halkımız arasında bazı deyimler olsa da örneğin “Resimdeki gözyaşları” gibi vb. bu bir fotoğrafa resim denmesini haklı çıkarmaz, bu "resim çekmek" gibi hatalı cümlelerin hatalı olduğu gerçeğini değiştirmez.

• Ressam resmi çizer, fotoğrafçı fotoğrafı çeker.
  • Resim içtendir, fotoğraf dıştan.
  • Foroğrafa bakmak, resim görmek içindir.
  • İki kelimenin de hiçbir harfi diğerinde yoktur.
  • fotoğrafın oluşması için mekanik bir cihaz gereklidir, resmin oluşabilmesi için ise hiçbir mekanik cihaza gerek yoktur.
Bu bir resimdir;

Bu bir fotoğraftır;

Oh be, şimdi fotoğraflara resim diyen arkadaşlara bu yazımın bağlantısını gönderebilirim.

Son düzenleme:
Geri