Fransız ev dekoru nasıl yapılır?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Fransız ev dekoru nasıl yapılır?
Ev dekorasyonlarında farklı tarzlara yer vermek zaman zaman ihtiyaçlarımız arasındadır. Yenilik yapacağımız evimizde farklı dokunuşlar bulunsun istiyorsak beğendiğimiz dekor tarzları üzerinde araştırma yapmaya başlarız. Oda görünümlerinde bambaşka havalar estirecek olan Fransız tarzı da bu dekor tarzlarından biridir. Resim galerimde yer verdiğim Fransız tarzı uygulamaları gerçekleştirmek için nasıl adımlar atabileceğinizi açıklamaya çalışacağım bu yazımda.

Pek çok kişinin beğendiği Fransız tarzı öncelikle vintage dekor ve country dekorun bir bütünleyicisidir. Dekorasyonu gerçekleştirirken Fransız tarzda pencereler en önemli yardımcılarımız olmaktadır. Özellikle sıcak ve samimi ortama aç olanlar için bir tercih olabilecek pencereler aşağıdan yukarıya geniş alan kaplayacak şekilde dizayn edilirler. Küçük kareler şeklinde odadaki yerini alan bu pencereler görünümleri ile Fransız tarzın ben burdayım demesini sağlayıcı etmenlerdendir. Büyük camları ön plana çıkaran ayrıntılar olarak odadaki yerini koruyan pencereler bu dekorda ferah yer açması bakımından büyük öneme sahiptir.

Bu tarzın yansıması olan mobilyalar country tarzını daha fazla hissedersiniz. Özellikle beyaz ve krem renkli mobilyalar ve mobilyalarda yer alan el işlemeli model uygulamaları Fransız modelini tam manası ile ortaya koyabilmektedir. Aydınlık bir dekor isteyenler için bu dekor kaçırılmayacak fırsatlar arasındadır. Tarihsel ve sanatsal değerlerin odalarda kendini hissettiriyor olması ya da hissettirecek olması da büyük önem taşıyacak unsurlar olacaktır. İpek perdeler, eskimiş tabanlar, yaldızlı aynalar gibi unsurlar Fransız tarzını yansıtan unsurları içermektedir. Yüksek duvarlar ve ahşap işçiliğinin ön plana alındığı ayrıntılar da bu tarzın önem gösterilen ayrıntıları listesindedir.

Dolapları yaratıcı kullanmak ve gösterişli mobilyalarda hissettirilir bu akım. Dikkat çekici bir odak noktası yaratmanız tarzın dekorasyonda dikkat edilecek en önemli uygulamasıdır. Bu dekorda parıltılı görünümlere yer verici dekor unsurlarını da bulundurtabilirsiniz. Fransız tarz dekorda banyo dekorlarına daha ayrıntısal bir özen gösterildiği de dikkat çekici noktalardandır. Nötr ve temek renkler arası geçiş sağlamak da önemlidir. Ayrıca mutfakta eğlenceli dekor unsurlarına yer vermek da Fransız tarzının öne çıkımında etkili olabilmektedir. Sanatsal tablolarla yaratacağınız duvar dekoru fikirlerine yer vardır bu dekor anlayışında. Siz de Fransız tarzını uygulamak ister misiniz?

country-tarzi-ev-dekorasyonu-2.jpg
fransc4b1z1.jpg
fransiz_ev_dekorasyonu-12.jpg
fransiz-balkonlu-salon-dekorasyonu.jpg
FRANSIZ-CAM-SALON-DEKORASYONU-2.jpg
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Üst