1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.796
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Fregat Kuşları (Fregatidae)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] HAVALARIN KORSANLARI

  FREGAT KUŞLARI  FREGAT Kuğu» o kadar hırçın ve saldırgan bir yaratıktır ki, İngilizce konuşan uluslar ona «Man - o - War» yani «Savaş gemisi» demişlerdir. Sümsükleri, deniz kırlangıçları'nı ve başka balıkçı kuşları kovalayarak, yakaladıkları balıkları gagalarından salıvermeye, ya da kusmaya zorlar. Sonra da düşmekte olan balığı havada yakalarlar. Hiç denize donmamakla beraber, zaman zaman yerdeki yavru deniz kırlangıçlarım veya suyun yüzeyindeki balıkları ka-kapacak kadar alçalırlar. Uçan balıklar, daha iri balıklardan kaçmak için havaya atıldıkları zaman, çok kere bir fregat kuşu'na yem olurlar.
  Beslenme tarzından da anlaşıldığı üzere, fregat kuşu'nun uçuş takımı mükemmeldir. Kanatları fevkalâde uzun (açılmış kanatlarının eni 180 santimi geçer) ve sivridir. Uzun ve çatallı kuyruğu uçuşta dümen vazifesi görür. Bu kuş havada dev bir kırlangıca benzer. İriliğine kıyasla en geniş kanat açıklığı ondadır.
  Fregat kuşları'na bütün dünyadaki tropikal deniz kıyılarında ve küçük adalarda rastlanır. Pelikanlar'la akraba olmakla beraber, vücutlarının uçuş tarzlarına uymasından ötürü bambaşka bir görünüşleri vardır
  Fregat kuşu'nun bacaklarıyla ayakları çok küçüktür. Karada ve bir deniz kuşu olduğuna göre, ne gariptir ki suyun üzerinde de hemen hemen âciz durumdadır.
  «Fregatkuşgiller» (Fregatidae) ailesinin beş türü de mavimsi veya yeşilimsi siyah renktedir. Yavru kuşlarda, bazen de ergin dişilerde baş ile vücudun karın bölgesi beyazdır. Erkeklerinin boğazında parlak kırmızı renkte bir kese bulunur. Erkek fregat kuşları üreme mevsiminde şahların arasında oturdukları vakit, bu keseyi havayla balon gibi şişirirler.
  Bu süsün, kendilerini dişilere beğendirmelerine ya da rakip erkekleri ürkütmeye yaradığı tahmin edilmektedir. Dişi fregat kuşu erkeğinden iridir. Kuluçkaya oturmak ve yavrulara bakmak vazifelerinin en büyük kısmının erkek fregat kuşları tarafından yerine getirildiği söylenir.
  Fregat kuşları yuvalarını, uçuş esnasında yerden kaptıkları veya çalılardan kopardıkları değneklerden bina ederler.
  Bu kuşlar yuvalarını çalıların veya kayaların üzerine oturturlar. Dişi bir tek beyaz yumurta yumurtlar.
  «Harikulade fregat kuşu» nun (Fregata magnificens) kasırgaların arkası sıra New York enlemlerine kadar, kuzeye çıktığı olur. Fregat kuşları harikulade uçuş kabiliyetlerine rağmen, karadan 120 kilometreden fazla uzaklaşmazlar.
  Tabiat bilginleri Hawaiide, Honolulu'nun birkaç kilometre kuzeyindeki deniz kıyısında bulunan Koko Head adlı bir volkanik tepe yakınlarında her akşam on beş kuşluk bir «küçük fregat kuşu» (Fregata minör) sürüsü görmüşlerdir.
  Bu kuşlar bir zaman için çepçevre uçtuktan sonra kıyının açıklarındaki küçük bir ada olan Mokumamı'ya timemeye gidiyorlardı. Tabiat bilginleri, bu fregat kuşları'nıa, havada manevra yapmak için uzun kuyruklarından ustalıkla yararlanmalarına hayran olmuşlardı. Kuyruklarını bazen yelpaze gibi açıp kapıyorlar ve gökyüzünde zarif şekiller çiziyorlardı.

   
Fregat Kuşları (Fregatidae) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuş

  Kuş

  Kuş Türü bilinmeyen ve tanınmayan kuş Azrail Aleyhisselama; nasihat ve öğüde, rızka, Tanınmayan kuşun, hasta bulunan evden bir şey alıp götürmesi hastanın vefatına, Büyük kuş zengin kimseye, tahsildara, alime, tüccara, başkan ve yöneticiye, Yırtıcı kuş yerdeeki haşerelere, evcilleştirilmiş yabani kuş ve diğer eti yenen kuşlar rızık ve menfaate, Güzel kuş güzel ve sevindirici habere, çirkin...
 2. Deve kuşu

  Deve kuşu

  Nimete, ona binmek çölde yolculuğa yahut haram mala, Devlet adamlarından gelen devekuşu ehli için hakim tayin edilmeye, değilse devlet görevine, Devekuşunun kanatları dünyalığa, onu tesmek bir kadına sahip olmaya, yumurtasına raslamak bir kadınla karşılaaşmaya, Devekuşu sağır bir hayvan olduğu için sağır ve söz dinlemek kimseye de delalet eder.Herkesten habersiz bol para kazanacak ve zengin...
 3. Bıldırcın kuşu

  Bıldırcın kuşu

  rüyada bıldırcın yumurtası görmek rüyada kuş yumurtası görmek bıldırcın bakımı yemek güvercin Güzel rızka;üzüntüden kurtulmaya, sözünde durmaya, Bu kuş şehirde yaşayanlar için nimetlerin şükrünü eda etmemeye delalet eder.Beklenmedik kısmet, toplu para veya mal olarak yorumlanır. Bıldırcın yakaladığını gören kişi, havadan para kazanır.Rüyada bildircin görmek uzaktan gelecek mal ve nimettir....
 4. Kiraz kuşu

  Kiraz kuşu

  kiraz kuşu KİRAZ KUŞU Yapılan yuvalar bazen sadece dişileri çekmek için kullanılır ve o zaman sadece bir iletişim aracını temsil eder. Mesela Kirazkuşunun erkeği yere iki paralel sıra oluşturacak şekilde dalları saplar, sonra da girişi ince çırpılarla örtüp parlak ve renkli şeylerle (çiçekler, tüyler, inciler, düğmeler...) süsler. Beşikkuşu ise yuvasının içini meyve tanelerini duvarlara...
 5. muhabbet kuşum

  muhabbet kuşum

  yaa benim muhabbet kuşum daha yavru ama süreklı kaşınıyor

Sayfayı Paylaş