Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Fregat Kuşları (Fregatidae)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  HAVALARIN KORSANLARI


  FREGAT KUŞLARI  FREGAT Kuğu» o kadar hırçın ve saldırgan bir yaratıktır ki, İngilizce konuşan uluslar ona «Man - o - War» yani «Savaş gemisi» demişlerdir. Sümsükleri, deniz kırlangıçları'nı ve başka balıkçı kuşları kovalayarak, yakaladıkları balıkları gagalarından salıvermeye, ya da kusmaya zorlar. Sonra da düşmekte olan balığı havada yakalarlar. Hiç denize donmamakla beraber, zaman zaman yerdeki yavru deniz kırlangıçlarım veya suyun yüzeyindeki balıkları ka-kapacak kadar alçalırlar. Uçan balıklar, daha iri balıklardan kaçmak için havaya atıldıkları zaman, çok kere bir fregat kuşu'na yem olurlar.
  Beslenme tarzından da anlaşıldığı üzere, fregat kuşu'nun uçuş takımı mükemmeldir. Kanatları fevkalâde uzun (açılmış kanatlarının eni 180 santimi geçer) ve sivridir. Uzun ve çatallı kuyruğu uçuşta dümen vazifesi görür. Bu kuş havada dev bir kırlangıca benzer. İriliğine kıyasla en geniş kanat açıklığı ondadır.

  Fregat kuşları'na bütün dünyadaki tropikal deniz kıyılarında ve küçük adalarda rastlanır. Pelikanlar'la akraba olmakla beraber, vücutlarının uçuş tarzlarına uymasından ötürü bambaşka bir görünüşleri vardır Fregat kuşu'nun bacaklarıyla ayakları çok küçüktür. Karada ve bir deniz kuşu olduğuna göre, ne gariptir ki suyun üzerinde de hemen hemen âciz durumdadır.
  «Fregatkuşgiller» (Fregatidae) ailesinin beş türü de mavimsi veya yeşilimsi siyah renktedir. Yavru kuşlarda, bazen de ergin dişilerde baş ile vücudun karın bölgesi beyazdır. Erkeklerinin boğazında parlak kırmızı renkte bir kese bulunur. Erkek fregat kuşları üreme mevsiminde şahların arasında oturdukları vakit, bu keseyi havayla balon gibi şişirirler.
  Bu süsün, kendilerini dişilere beğendirmelerine ya da rakip erkekleri ürkütmeye yaradığı tahmin edilmektedir. Dişi fregat kuşu erkeğinden iridir. Kuluçkaya oturmak ve yavrulara bakmak vazifelerinin en büyük kısmının erkek fregat kuşları tarafından yerine getirildiği söylenir.
  Fregat kuşları yuvalarını, uçuş esnasında yerden kaptıkları veya çalılardan kopardıkları değneklerden bina ederler.
  Bu kuşlar yuvalarını çalıların veya kayaların üzerine oturturlar. Dişi bir tek beyaz yumurta yumurtlar.
  «Harikulade fregat kuşu» nun (Fregata magnificens) kasırgaların arkası sıra New York enlemlerine kadar, kuzeye çıktığı olur. Fregat kuşları harikulade uçuş kabiliyetlerine rağmen, karadan 120 kilometreden fazla uzaklaşmazlar.
  Tabiat bilginleri Hawaiide, Honolulu'nun birkaç kilometre kuzeyindeki deniz kıyısında bulunan Koko Head adlı bir volkanik tepe yakınlarında her akşam on beş kuşluk bir «küçük fregat kuşu» (Fregata minör) sürüsü görmüşlerdir.
  Bu kuşlar bir zaman için çepçevre uçtuktan sonra kıyının açıklarındaki küçük bir ada olan Mokumamı'ya timemeye gidiyorlardı. Tabiat bilginleri, bu fregat kuşları'nıa, havada manevra yapmak için uzun kuyruklarından ustalıkla yararlanmalarına hayran olmuşlardı. Kuyruklarını bazen yelpaze gibi açıp kapıyorlar ve gökyüzünde zarif şekiller çiziyorlardı.


   
Fregat Kuşları (Fregatidae) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ebabil Kuşları

  Ebabil Kuşları

  ebabil kuşunun diğer adı ebabil kusunun diger adi Ebabil Kuşları Habeşistan Krallığı nın Yemen valisi olan Ebrehe, milâdî 570 yıllarında San a şehrinde, Kulleys adı verilen muhteşem bir kilise yaptırmıştı. Maksadı, Kâbe ziyaretine rağbet gösteren Arapların ziyaretlerini oraya çevirmekti. Bu duruma tepki gösteren bir adam da, gecenin birinde Kulleys e girip içine pislemişti. Bu hakarete çok...
 2. Kuşların Konuşabilmesi

  Kuşların Konuşabilmesi

  Sadece papağan ve muhabbet kuşları değil, üzerinde uğraşıldığında kargalar, kuzgunlar, saksağanlar ve sığırcıklar da konuşabilirler. Hatta bir kaç kelime söyleyebilen serçe ve kanaryalar bile kayıtlara geçmiştir. Aslında bu, kuşların yaptıkları konuşma değil, sesleri ezberlemeleri ve taklit etmeleridir. Her insan ağzı ile konuşur ama konuşabilmeyi sağlayan asıl organ beyindir. Beyinde oluşan...
 3. Kuş

  Kuş

  Kuş Türü bilinmeyen ve tanınmayan kuş Azrail Aleyhisselama; nasihat ve öğüde, rızka, Tanınmayan kuşun, hasta bulunan evden bir şey alıp götürmesi hastanın vefatına, Büyük kuş zengin kimseye, tahsildara, alime, tüccara, başkan ve yöneticiye, Yırtıcı kuş yerdeeki haşerelere, evcilleştirilmiş yabani kuş ve diğer eti yenen kuşlar rızık ve menfaate, Güzel kuş güzel ve sevindirici habere, çirkin...
 4. Yaşar - Kuşlar

  Yaşar - Kuşlar

  Sensiz olmadı ellerime kelepçe Vurdun kalmadı ayrılığa gerekçe Nasıl ki evlerin odaları varsa Nasıl ki kuşların yuvaları varsa Gönlün mabedimdir Omrüm al senindir Gördüm gözümü ilk açışımla Döndüm dolaştım ellerine Başım nasıl hasret dizlerine Aşkım sen sakın kuşlara uyma Sensiz olmadı en sonunda nihayet Bitti kalmadı şarkılarda keramet Sensiz olmadi en sonunda nihayet Bitti kalmadı şarkılarda...
 5. Sekreter Kuşları

  Sekreter Kuşları

  kuşlar neyle beslenir kuşlar ne ile beslenir sekreter kuşu video ebabil kuşları nerede yaşar sekreter kuşu Sekreter kuşları sadece Afrika'da yaşarlar. Ağaçlarda ve çok yükseklerde yaptıkları yuvalarını yaprak, ot ve tüylerle döşerler ve bu malzemeleri her yıl yenilerler. Sekreter kuşları daha çok yılanla beslenirler ve çok ilgi çekici bir yöntemle yılan avlarlar. Bir yılanla karşılaşan...

Sayfayı Paylaş