1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Frenk maydanozu nedir?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Aromatik kokusuyla yemeklere tat vermek için kullanılan Frenk maydanozu, kıvırcık yaprakları ve beyaz çiçekleri ile tanınır. Ana vatanı Kafkasya olan bitki, halk arasında eşek hardalı ve siyah hardal gibi isimlerle adlandırılır. Geleneksel tıpta ilaç olarak kullanılan Frenk maydanozu, yüksek dozlarda kullanıldığında zehirlenmelere neden olur. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

  Frenk maydanozu doğada kendiliğinden yetişi ve bahçe bitkisi olarak yetiştirilir. Bahar aylarında havanın ısınmasıyla ekilmeye başlanan Frenk maydanozu, saksıda yetiştireceği zaman Şubat ayında dikilmelidir. Dikiminden bir veya bir buçuk ay sonra büyüyen Frenk maydanozu Mayıs ve Haziran ayında toplanır.  < Konu Resmi..>


  Kokusunu çabuk kaybeden bitki, kurutulmadan taze tüketilmelidir. Tohumları ise kurutularak saklanabilir. Ekim ve kasım aylarında toplanan tohumları gölgede kurutularak toz haline getirilir. Toz haline getirilen tohumlar hava almayacak şekilde kavanozda saklanır.  frenk maydanozuFrenk maydanozu nasıl kullanılır?  Yemeklere ve salatalara tat vermek için kullanılır. Baharat olarak sığır eti yemeklerine katılır. Özellikle Fransız mutfağında geniş bir kullanıma sahiptir. Özellikle makarna soslarına eklenir.


  Aromatik bir kokuya sahip olduğu için, kızartmalara da eklenen bitkinin kıvırcık yaprakları servis tabaklarını süslemek için kullanılır. Frenk maydanozu pişirilirken kokusunu kaybedeceği için pişirilmeden kullanılmalıdır.


  Halk arasında tıbbi amaçlarla da kullanılan Frenk maydanozu, kurutulmuş tohumları ile birlikte kaynatılarak çay yapılır. Çay dışında süte veya sirkeli suya katılarak tüketilen Frenk maydanozu, haricen de kullanılır. Haricen kullanılacağı zaman hardal unu, bal ve zeytin yağı gibi gıdalar ile karıştırılır ve merhem yapılır.  Frenk maydanozunun faydaları nelerdir?  * Frenk maydanozu karabaş otu gibi merhem yapılarak egzama yaralarına sürülür. Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan yaralanmalarda da kullanılan merhem yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  * Frenk maydanozu, toz haline getirilen tohumları ile birlikte içildiğinde iştah açar, hazımsızlığa iyi gelir ve mideyi rahatlatır.
  * Soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara karşı ilaç olarak tüketilir.
   
Frenk maydanozu nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Frenk

  Frenk

  Rüyasinda frenk oldugunu gören bid'ate sapar ve dogru yoldan çikar. Tugyan ve isyanini arttirir. Frenk iken tekrar dinine döndügünü gören bid'atten kurtulur, kötü huylarini bira-kir ve hayirla sevap islemeye baslar.
 2. frenk maydanozu

  frenk maydanozu

  (Caerefolium / Chervil / Carfeuil) Maydanozgillerden, itirli bir bitkidir. Birçok çesidi vardir. Kullanildigi yerler: Idrar ve aybasi kani söktürür. Basur memelerinin verdigi sikayetleri giderir. Suyuyla kirpiklere kompres yapilirsa, uzamalarini saglar. alıntıdır
 3. Frenk maydanozu

  Frenk maydanozu

  (Caerefolium / Chervil / Carfeuil) Maydanozgillerden, itirli bir bitkidir. Birçok çesidi vardir. Kullanildigi yerler: Idrar ve aybasi kani söktürür. Basur memelerinin verdigi sikayetleri giderir. Suyuyla kirpiklere kompres yapilirsa, uzamalarini saglar.
 4. Maydanoz Nedir, Maydanoz Hakkında

  Maydanoz Nedir, Maydanoz Hakkında

  Alem: Plantae Şube: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Apiales Familya: Apiaceae Cins: Petroselinum Türler Petroselinum crispum Petroselinum neapolitanum Maydanoz A vitamini kalsiyum potasyum ve kükürt bulunduran yeşil renkli damarlı bir bitkidir. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu...
 5. Frenk Maydanozu Faydaları ve Kullanımı

  Frenk Maydanozu Faydaları ve Kullanımı

  Frenk Maydanozunun Faydaları Frenk Maydanozunun Yararları Frenk Maydanozu Hakkında Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan frenk maydanozu ve kullanımı hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :) Kullanılan Kısımları: Çiçekli dallan- tohumu-toprak üstü kısımları Toplama Zamanı: Mayıs-Haziran Kurutma Şekli: Tohumları son baharda gölgede Dahilen...

Sayfayı Paylaş