Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Frenk Üzümü ve Faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Taşkırangillerden; bir çalıdır. Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. 150 kadar türü vardır. Daha çok şurubu yapılarak kullanılır. İçeriğinde organik asitler vardır.
  FAYDALARI : İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür, vücuda rahatlık verir. Böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur. Karında toplanan suyu söker. Karaciğer şişliğini giderir. Sarılığı giderir. Romatizma ve mafsal kireçlenmelerinde de faydalıdır. Sindirim yollarındaki iltihapları temizler. Şurubu, çok besleyicidir.

  Geleneksel Çin Tıbbında 50 temel bitkiden biri olan Frenk üzümü(Wu wei zi (五味子)) Standford Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre,kanser hücrelerinin ilaçlara gösterdiği direnci kırıyor.

  Frenk üzümü Çin Tıbbında tonik olarak kullanılıyor.Frenk üzümünün kronik hepatit hastalarının karaciğer fonksiyonlarını geliştirdiği de tespit edildi.

  Frenk üzümü meyveleri Çin Tıbbında kurutularak kullanılıyor.Daha sonra çay yapmak için kaynatılıyor.

  Tonik ve adaptojen olarak kullanıla Frenk üzümünün karaciğere faydaları klinik olarak ispatlandı.Frenk üzümün çekirdeğinde karaciğeri koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren,şizandrin lignanları,deoksişizandrin,gomisin ve pregomisin maddeleri bulunuyor.

  Bu bitkiyi hamileler kulanmamalı.

  1980 lerin başında Çinli doktorlar Frenk üzümünü karaciğer üzerindeki etkileri nedeniyle hepatit hastalığının tedavisinde kullanmak üzere araştırmaya başladı.

  Frenk üzümünde bulunan lignanların karaciğer hasarlarını önlediği,karaciğerin yenilenmesine yardım ettiği ve karaciğerin fonksiyonlarını normale döndürdüğü bulundu.

  Şizandrinler,ekstramitokondrial elektron taşınmasında görevli sitokrom p 450 proteininin üretimini artırarak karaciğer hücrelerinin hasar görmesini engelliyor hatta hasarı tersine çeviriyor.

  Başka bir çalışmada Frenk üzümünün aktif oksijen radikalleri üzerinde antioksidan özelliği tespit edildi.

  Geleneksel Çin Tıbbına göre Frenk üzümü hangi hastalıkları tedavi ediyor?

  Astım
  Spermatore
  Kronik hepatit
  Gece Terlemeleri
  Tükürük üretimini artırır
  Susuzluğu giderir
  Sakinleştirir,çarpıntıyı giderir
  Uykusuzluk
  Karaciğer hasarları
  Karaciğerin ilaçları metabolize etmesine yardım eder.
  Zihni kuvvetlendirir
  Kan basıncını düşürür
  Antioksidandır
  Böbrek için iyi bir toniktir


   
Frenk Üzümü ve Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Frenk üzümü

  Frenk üzümü

  Rüyada frenk üzümü görmek, beyaz üzüm gibi tabir olunur. Ancak frenk üzümünün tadinda bir dereceye kadar eksilik oldugu için delalet ettigi mal haramdir. Rüya-sinda frenk üzümü yedigini, topladigini veya sikip suyunu içtigini görenin eline haram mal geçer ve bundan faydalanir
 2. Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

  Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

  üzüm çekirdeği yağı faydaları üzüm çekirdeği yağının faydaları yağı cilde nasıl uygulanır yağının cilde cilt Yüksek düzeyde folik asit içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğine sahiptir. İdrar söktürücü , müshil ve kuvvet verici olarak önerilir. Ciltte dengeleyici, nemlendirici, kırışıklıkları önleyici olarak kullanılabilir.Hücreleri güçlendirir.Kalbi korur. Kanserle...
 3. Frenk üzümü ve faydaları

  Frenk üzümü ve faydaları

  frenk yemişi faydaları frenk yemişi yemişinin faydaları üzümü üzümü şurubu Frenk üzümü ve faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için tüm bilgileri sunuyorum Diğer İsimleri: Stachelbeere, Groseille, Currant, Ribes rubrum, Currant, Groseille Frenk Üzümü (Ribes): Taşkırangillerden; bir çalıdır. Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. 150 kadar...
 4. Frenk Maydanozu Faydaları ve Kullanımı

  Frenk Maydanozu Faydaları ve Kullanımı

  Frenk Maydanozunun Faydaları Frenk Maydanozunun Yararları Frenk Maydanozu Hakkında Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan frenk maydanozu ve kullanımı hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :) Kullanılan Kısımları: Çiçekli dallan- tohumu-toprak üstü kısımları Toplama Zamanı: Mayıs-Haziran Kurutma Şekli: Tohumları son baharda gölgede Dahilen...
 5. Frenk maydanozu nedir?

  Frenk maydanozu nedir?

  Aromatik kokusuyla yemeklere tat vermek için kullanılan Frenk maydanozu, kıvırcık yaprakları ve beyaz çiçekleri ile tanınır. Ana vatanı Kafkasya olan bitki, halk arasında eşek hardalı ve siyah hardal gibi isimlerle adlandırılır. Geleneksel tıpta ilaç olarak kullanılan Frenk maydanozu, yüksek dozlarda kullanıldığında zehirlenmelere neden olur. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Frenk...

Sayfayı Paylaş