Fsh nedir?? Fsh hormunuyla başı dertte olanlar gebe kalamayanlar buraya...

hatiss

Yeni Üye
Üye
Fsh nedir?? Fsh hormunuyla başı dertte olanlar gebe kalamayanlar buraya...

FSH HORMONU YÜKSEK OLAN KADINLAR MELEK KADINLAR KULÜBÜ FORUM DA

BU bölümunde fsh kadınlık hormonu hakkında bilgi verelım ve fsh yükseklıgı yüzünden gebe kalamayan arkadaşlarımızla bu konuyu konusalım fsh ile mücadele eden varmı fsh degeri yüksek olupta gebe kalabilen arkadaşlarım sizi buraya bekliyorum..

fsh hormonu yüksek olanlar.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kadında FSH hormonu (Follicle stimulating hormone, Folikül uyarıcı hormon) beyinde hipofizden salgılanır ve adından da anlaşıldığı gibi yumurtalıklardaki folikülleri uyarır, büyümesini sağlar. Yumurtalıklardaki foliküller yumurtayı taşıyan ufak keseciklerdir. FSH hormonu etkisiyle foliküller büyür ve adetin orta döneminde LH (Luteinizan hormon) hormonun etkisiyle çatlama sonucunda yumurtlama (ovulasyon) gerçekleşir. FSH hormon ölçümü özellikle adet düzensizliği ve kısırlık (infertilite) problemi olan hastalarda önemlidir. Kanda FSH hormonu değeri adetin 3. günü (2-5 günler civarında) yapılır. Yaş ilerledikçe yumurtalık (over) rezervi azalır ve FSH hormonu yükselir. Özellikle 35 yaşından sonra FSH hormonunda yavaş yavaş yükselme izlenir ve 40 yaşından sonra bu yükselme daha da hızlanır. Yaş ilerlemesi dışında yumurtalıkların birinin veya bir kısmının ameliyatla alınması veya kist ameliyatında yumurtalığın hasar görmesi gibi durumlar da FSH’nın artmasına neden olur. Kullanılan ilaçlar veya korunma yöntemleri (doğum kontol hapları ve diğer..) FSH’nın yükselmesine neden olmazlar.
Kadında FSH hormonu değeri normalde kaç olmalıdır?
Adetin 3. gününde bakılan FSH hormonu değerinin 10′un altında olması normal kabul edilir. Adetin diğer zamanlarında bakılırsa daha yüksek çıkabilir ve sonuç yanıltıcı olabilir bu nedenle özellikle foliküler fazın başlangıcında yani adetin ilk günlerinde ölçüm yapılmalıdır.
FSH hormonu kaçın üzerine çıkarsa hamilelik zorlaşır?
FSH hormonu değeri 10′un üzerine çıktığında hamile kalma şansında düşüş meydana gelebilir. FSH 15′in üzerine çıktığında hamile kalma problemi ciddi seviyede olur. FSH’taki artış ne kadar fazla olursa gebelik elde edilmesi o kadar zorlaşır. Bu hem kendiliğinden (spontan) gebelikler için geçerlidir hem de ilaç tedavisi ile veya tüp bebekle elde edilen gebelikler için geçerlidir. FSH 25′den yüksek ise kendiliğinden veya tedavi ile, tüp bebek ile hamilelik elde edilmesi yok denecek kadar nadirdir.
Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta FSH hormonu farklı aylarda dalgalanmalar gösterebilir. Örneğin bir ay adetin 3. gününde yapılan ölçümde FSH değeri kötü yani yüksek çıkabilir, 1-2 ay sonra adetin 3. günü yapılan ölçümde FSH değeri düşük çıkabilir. Bu durumda araştırmalar göstermiştir ki yüksek (kötü) olan değer geçerlidir. Yani bu hastalarda hamilelik şansı düşüktür ve 1-2 ay sonra yapılan tekrar ölçümlerinde FSH düşük bile olsa hamilelik şansının arttığını göstermez. Bu tür durumlarda klomifen sitrat testi gibi testlerle FSH değeri ve over rezervi daha net değerlendirilebilir

kızlar fsh kadın hormon degerleri strese dayalı iniş ve çıkış gösterebiliyor..oyüzden fazla dert etmeyın ve dengelı beslenmeye özen gösterin..bir kadında gebe kalabilmesi için normal kadınlık hormon degerlerını veriyorum..KADINLARDA HORMON SEVİYELERİ

Follicle Stimulating Hormon (FSH)

Adetin 3. günü 3-20 mIU/ml

FSH değeri sık sık yumurtalık rezervinin bir ölçüsü olarak değerlendirilir.Genel olarak FSH değeri 6 nın altında ise mükemmel , 6-9 arası ise çok iyi , 9-10 ise oldukça iyi, 10-13 ise rezervde azalma var,13 üzeri ise uyarılma çok zor demektir.

LH:FSH oranı ,PCOS (Polikistik over sendromu) için bir tanı değeri olarak kullanılabilir. Ve bu oran genellikle 1:1 oranındadır , ama eğer LH büyük ise olası bir PCOS göstergesinden söz edilebilir.

Estradiol (E2)

Adetin 3. günü 25-75 pg/ml

Küçük değerler uyarılmaya daha meyilli olunduğunu gösterir. Adetin 3. gün E2 değerinin çok yüksek çıkması , fonksiyonel bir kist veya yine yumurta rezervinin azalması göstergesiolabilir.

Luteinizing Hormone (LH)

Adetin 3. günü < 7 mIU/ml

Normal bir LD değeri aynı FSH değerine benzer. LH değeri FSH değerinden büyükse PCOS den söz edilebilir.

Prolactin

Adetin 3. günü < 24 pg/ml

Prolaktin seviyesindeki artış yumurtlamadaki düzensizliğe yol açabilir. MRI gibi testlerinde yapılması gerekebilir. Bazı PCOS hastası
kadınlar yüksek prolaktin değerine sahiptirler.

Progesteron (P4)

Adetin 3. günü < 1.5 ng/ml
adetin 21.günü <10 ng/ml

yukarıda progesteron ile ilgili bilgiler mevcuttur. 21. günde yapılan testte elde edilen sonuç kaliteli bir yumurtlama yapıp yapmadığınızın göstergesidir..testi yaptırmayı ihmal etmeyin.. (yumurtladığını zannedip yanılanlardan olmayın) bu değerin 21. günde 4 ün üzerinde olması yumurtlamanın olduğunu 10 üzerinde olması ise yumurtanın kaliteli bir yumurta olduğunun göstergesidir..

FSH Değerimizi normal seviyeye indirmemiz için özellikle ve özellikle hayıt tohumu öneriyorum.bu bitkiyi aktarlarda bulabilirsiniz..bol miktarda kadınlık hormonu içeren bir bitkidir..gebe kalmayı kolaylastırır.fsh degerlerını normal düzeye indirir..hayıt tohumu hakkında bilgi vereceğim umarım sizlerede bir faydası olur arkadslar.sizlerdende yorumlar bekliyorum sormak istedıklerınız olursa sorabilirsiniz...

hayıt tohumunu hazırlanısı:
1 su bardağı suyu öncelikle bir demlikte kaynatıyoruz ve bir tatlı kasıgı kadar hayıt tohumunu önce havanda az ezip kaynayan suya ilave ediyoruz.10 dk.kadar demliyoruz ve yudumlayarak içiyoruz tadı biraz acı ama cok şifalı bir bitkidir.bol miktarda kadınlık hormonu içerir ve hormonları dengeler..kısırlık artık bir sorun değil bunu unutmayalım hayat bize okadar birr eczane ki ilaç kullanmaktansa bu tip doğal yollarla gebe kalmayı kolaylastırabilirz..hayıt tohumunu düzenlı olarak günde 2 defa içiyoruz ve iyi bir sonuç için 3 ay kullanmak yeterli.kullandıkca sizerde göreceksınızki bir çok sorununuz çözülecek.bunun yanında aslan pencesı civan percemı coban cantası gibi kürleride uygulayabilirsiniz..

Yaşım 37. Ben de infertilite hastasıyım ne yazık ki. Süreç evliliğimden önce başladı. Herhangi bir sıkıntım var mı diye nişanlılık döneminde gittiğim hekim rahim içinde myomların olduğunu, yerleri itibariyle de gebeliğe engel olabileceğini, onlar büyümeden hemen çocuk yapmamı öğütledi. Ne yazık ki evlenir evlenmez çocuk için davranamadık ve 1,5 yıldan sonra denemelere başladık. Ancak, bir türlü olmayınca hastane hastane gezdik. Laparoskopi, histereskopi ile myomlardan kurtuldum derken yine olmadı. Aşılama yaptırdık temmuz ayında ama hüsran. Aşılama sonrası oluşan foliküller yüzünden doğum kontrol hapı kullandım. Eylül ayında tekrar aşılama için hastaneye gittim ve 3. gün tahlillerim yapıldı. Her zaman normal olan değerlerimden E2 düşmüş, FSH 18 olmuştu. AMH istediler. AMH sonucu 2,1 (normal değer) çıktı. Beklendi. Ertesi reglimin 3. günü yeniden tahliller ve FSH bu kez 21 olmuştu. Direkt tüp bebek merkezine gönderdiler. Şimdi rapor için bekliyorum. Bu arada, eylül ayında yüksek çıkınca araştırıp hayıt tohumu çayı içmeye başladım. Düzenli olarak nefret ede ede içiyorum. Bu reglimde yeniden tahlile gittim ve 21 olan FSH 14'e düşmüş. Hayıtın etkisi olabilir diye düşünüyorum. Sanırım önümüzdeki ay raporum çıkacak tüp bebek için. Kafamda yanıtını bulamadığım sorular var. Aşılama için kullandığım ilaçlar FSH'ı arttırmış olabilir mi? FSH yüksek olduğu halde AMH neden normal çıktı? Hayıt bir mucizeye neden olabilir mi?

Amh yumurtaluk rezervini ifade eden bir test yani guzel su an da yumurtalarin var.diger sorunlarini cozdukten sonra gelisecek bir suru folikul var :)

Merhaba arkadaslar,
Sanirim ilk 2012 yilinda acilmis bu konu ama umarim hala birileri vardir bana bilgi verebilecek. Bugun buyuk umutla gittigim doktordan hayal kirikligi ile ciktim. Artik tup bebek tedavasine baslariz diye dusunurken dr bana AMH 0.57 oldugunu ve FSH seviyem 14 oldugu icin tup bebek icin cok fazla sansim olmadigi ve yumurta transferinin tek sansim oldugu soyledi. Ben 36 yasimdayim ve Ingiltere'de yasiyoruz. Daha onceden esimin semen testleri dusuk cikmis ama bu sefer 57 milyon civarinda cikti ve benim AMH seviyem ustunde yogunlastilar. Gittigmiz hastane devlet hastanesi oldugu icin anladigim kadariyla tup bebekle vakit kaybetmek istemedi. Ama benim sasirdigimi Ekim ayinda 5.5 olan FSH uc ayda nasil bu kadar cikti cok sasirdim. Ve malesef daha onceden AMH gibi bir degerden haberim yoktu. Su anda cok umitsizim.. Testlerin tekrarlanmasini istedim ve Mart ayina gun aldim. Umarim AMH seviyem en az 3 cikar ve en azindan tup bebek tedavisi yapabilirim. Herkese yurekten sevgilerimi ve dualarimi gonderiyorum.

Fsh değeri yumurtlama döneminde yüksek mi çıkar ... Hormon testlerimde fsh değerim 17 çıktı ve Dr tüp bebek denemesi önerdi. Normal yollarla bebek sahibi olamayacağımı söyledi . Ultrasonla bakıldığında 2 adet yumurtam gözüktüğünü ve bşr tanesinin büyüdüğünü söyledi. Aklıma takılan adet öncesi yumurtlama olmamış olması ihtimali. Adetten hemen sonra yumurtlama olabiliyor diye biliyorum . Yani yumurtlama döneminde olabilirmiyim ve bu sebepten fsh değerim yüksek çıkmış olabilir mi. Bu arada adetimin 4. Günü yapıldı testler . Kafam çok karışık lütfen biri bana yardım etsin

Geri