galaksimizin kuzeni!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
galaksimizin kuzeni!
ana7l5p3teg6ptotz.gifHubble Uzay Teleskobu, Samanyolu’nun güneyindeki NGC 1672 adlı spiral galaksinin yeni fotoğraflarını dünyaya ulaştırdı. Zerafetiyle göz alan galaksiyi gökbilimciler Samanyolu’nun “seksi kuzeni” olarak anıyor.


PARİS - Gezegenimizin 60 milyon ışık yılı uzaklığında Dorado takımyıldızında bulunan NGC 1672, Samanyolu’na benzeyen özellikleriyle biliminsanlarını şaşırtıyor. Samanyolu gibi 4 spiral kolu olan NGC 1672’nin de merkezinde yüksek güçte bir çekim merkezi olan büyük bir kara delik olduğu düşünülüyor.

Bu spiral kollar merkezdeki kara deliğe gevşekçe bağlanmış durumda. Samanyolu’ndan biraz daha küçük olan NGC 1672, bu özellikleri yüzünden gökbilimciler tarafından “kardeş galaksi” olarak anılıyor.

NGC 1672’nin Samanyolu’ndan bir farkı da çekirdeğinin hala yoğun bir aktivite merkezi olması. Samanyolu çekirdek aktivitesi açısından daha sakin bir galaksi olsa da, gökbilimciler gezegenimizin NGC 1672’ninkine benzeyen bu hareketli aşamayı geride bırakıp bırakmadığını merak ediyor. Bu yüzden de galaksimizin “seksi kuzeni” biliminsanları tarafından dikkatle inceleniyor.

Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğraflarda genç ve sıcak yıldızlar mavi ve mor renklerde, spiral kolların merkezden en uzak noktalarında görülüyor. NGC 1672’den daha uzakta olan başka yıldızlar ve gezegenler de kırmızı tonlarda beliriyor.
 

Benzer İçerikler

Üst