1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  galata kulesi hakkında bilgiler

  Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  galata kulesi restaurant galata kulesi restaurant fiyat listesi fiyatları yemek fiyatları fiyat listesi [​IMG]
  İstanbul‘ un siluetinde dimdik yükselen Galata Kulesi, tarihi yüreğinde barındıran sessiz bir mücevher gibidir.
  Önce Byzantium, sonra, Fetihe kadar Konstantinopolis adıyla bilinen İstanbul, güneyde Marmara Denizi, doğu açıklarında Boğaz, kuzeyde ise Haliç’ in çevrelediği tarihi yarımada üzerinde kurulmuştur.
  Galata Kulesi, eski devirlerden beri ‘Galata’ adıyla anılan bu mevkiin çevresinde Galata’ yı korumak amacıyla yapılmış tahkimatın bir parçasıdır.
  Fetih’ ten sonra, depremler ve başka nedenlerle zaman zaman hasar gören Galata Kulesi bugünkü şekli 2. Mahmut döneminde yapılan onarımda verilmiştir.
  14. Yüzyıl ortalarında, Cenevizliler’ in savunma amaçlı olarak inşa ettikleri Galata Kulesi 16. Yüzyılda tersanede çalıştırılan esirlerin barınağı olarak kullanıldı. 18. Yüzyılda Galata Kulesi’ ne, geceyarısını haber vermekle görevli bir Mehterhane Ocağı yerleştirildi. Kule, 1874’ ten itibaren yangın gözetleme ve haber verme mevkii olarak kullanılmaya başlandı. 1967 yılında Belediye Başkanı Haşim İşcan tarafından tamir ettirilen kulenin üst katı lokanta ve lokal olarak kiraya verildi.
  Galata Kulesi‘ nin iç çapı, zemin katında 8,95 m’ dir. Duvar kalınlığı 3,75 m. olan Galata Kulesi‘ nin zemin katında dış çapı ise 16,45 metredir. Kulenin yüksekliği ise 60 m.’dir.
  Fetih’ e kadar iki yüz yılı aşkın bir süre boyunca hemen hemen bağımsız bir Ceneviz sömürge kenti olan Galata‘ nın birkaç kez büyütülen kentsel savunma sistemindeki yirmi dört kuleden ayakta kalabilen tek ve en anıtsal olanı bu kuledir.
  [​IMG]
  1350′ de II.Murad‘ ın destek ve yardımı ile yapımı tamamlanabilen, Bizanslıların Megalos Pyrgos (Büyük Burç), Cenevizlilerin Torre di Cristo (İsa Kulesi) olarak adlandırdıkları dev boyutlardaki (165 m çap, 68 m yükseklik) Galata Kulesi, Osmanlı döneminde birkaç kez biçim değiştirmiştir. Günümüzde ise 1830′ larda aldığı biçimle korunulmaya çalışılmaktadır.
  Fatih, bir yandan Galata‘ da kalan Cenevizliler‘e görece bazı haklar tanırken, öte yandan da Galata‘ nın Türkleşmesine girişmiş; bu arada geleneklere uyarak, Kule‘ nin üst kısmının 1.5 m. kadar yıktırmıştır. XVI. y.y. ortalarında Galata Kulesi, Türk yapımı, kentin diğer kuleleri gibi sivri konik külahlı bir Osmanlı kulesidir artık. Kule, Kasımpaşa‘ daki Tersane-i Amire‘ ye hayli uzak olsa da burada çalıştırılan esirlere barınak, araç ve gerece depo olmuştur.
  XVII.y.y. da İstanbul‘ u kasıp kavuran yangınlardan herkes haberdar olsun diye Kule‘ den “kös” vurdurulmaya başlanmıştır. Yangını gözetleyelim derken yüzyılın sonunda Galata Kulesi‘nin kendi de yanar. Sultan II.Mahmud’ un emriyle dört tarafında camlı köşkçükleri bulunan, içinde sofası, divanhanesi, birkaç da odası olan bir “cihannüma” yaptırılmıştır.
  XIX.y.y. başlarında bu cihannüma da yanar. Kule’nin üst kısmı bir kez daha yeniden biçimlenir: Kemerli, büyük pencereli bir sofa, onun üstünde çepeçevre bir balkonun gerisinde daha küçük kemerli pencereli olan bir çekme kat ve çok sivri, konik külahlı bir çatı.
  [​IMG]
  1875′ te rüzgar, o çok sivri külahı uçurunca, yerine çok köşeli, iki küçük katçık yaptırılmıştır. 1960′ lı yılların ortasında yaptırılan çok kapsamlı bir restorasyonla çağdaşlaştırılmıştır. Galata Kulesi şu an yeni bir külaha sahip. Haliç’ in, tarihi İstanbul’ un, Boğaziçi girişinin ve Asya yakasının benzersiz manzarası en muhteşem şekilde Galata Kulesi‘ nden görülür. Limanı ve şehri gözetlemek gayesi ile kurulan kule değişik amaçlarda asırlarca kullanıldıktan sonra, günümüzde de orijinaldeki gibi, manzarayı seyretme işi görmektedir. Asansör ile çıkılan Galata Kulesi‘ nin üst iki katı restaurant ve gece kulübü olarak organize edilmiştir. Buralardan ve panorama terasından İstanbul’ un görünümüne doyum olmaz. Buraya özgü atmosfer ve güzel bir manzarada, oryantal dansözler, folklor ekipleri, şarkıcılar ile renkli İstanbul geceleri yaşanır.kaynak:tatilveturistikyer.blogcu

   
 2. mavina

  mavina Forum Okuru

  galata yemek listesini nasıl bulabilirim
   
 3. marea

  marea Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok severim galata kulesini. bir de kulenin dibindeki minik çay bahçesini.
   
galata kulesi hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. pisa kulesi

  pisa kulesi

  İtalya‘nın kuzeyindeki Pisa şehrinin Katedral Meydanı‘nda yeralan ve 1063-1090 yıllarında yapılan Duomo Katedrali‘nin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173′te yapılmıştır. Ünlü Pisa Kulesi, bu çan kulesidir. İnşa edildiği meydanın ismi İtalyanca Mucizeler Meydanı anlamına gelmektedir. Pisa Kulesi’nin yapımı tam 174 yıl almıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden...
 2. Galata Yangın Gözetleme Kulesi

  Galata Yangın Gözetleme Kulesi

  galata kulesine nasıl çıkılır galata köprüsü yapılış tarihi Galata Kulesinin uzun dönem yangın gözetleme kulesi olarak kullanıldığını ve "Galata Yangın Kulesi" olarak isimlendirildiğini çoğu kişi bilmez. Yapılışından sonra Cenevizliler ve Bizanslılar zamanında nice olaylara tanık olan, fetih askerlerini izleyen Kulenin taşlarında tarihin gözlerini görebilir, merdivenlerinde...
 3. kız kulesi ve galata köprüsü nün aşkı ::::‏

  kız kulesi ve galata köprüsü nün aşkı ::::‏

  galata kulesinin hikayesi galata kulesi hikayesi Bu hafta nereye gitsem,üzerime üzerime gelen bağırtılar arasında,işte ben de şimdi , en hazin aşk diye yorumladığım iki sevgiliden bahsetmek istiyorum. Sevgili olmak için mutlaka insan olmak gerekmez ki . Ben cansız diye düşünülen obje,eşya ve mekanların da bir canı olduğuna inananlardanım. Mesela, İstanbul'un iki mucize simgesi Kız...
 4. Galata sarayuğur hakkında bilgi

  Galata sarayuğur hakkında bilgi

  Arkadaşlarım galatasarayın diego milto transfer haberi gerçek mi öyle bişeyler duydum olmuşsa süper olur bilgi var mı elinizde yada bir hamber vs
 5. Galata Kulesi Nerdedir? Nasıl Gidilir?

  Galata Kulesi Nerdedir? Nasıl Gidilir?

  galata kulesi,galata kulesine giriş ücreti,galata kulesine nasıl gidilir,galata kulesi tarihi,galata kulesi hakkında bilgiler,galata kulesi nerededir, İstanbul’un Karaköy sırtlarında Galata semtinde bulunan Galata Kulesi, yerden 70 metre yüksekliğiyle Haliç’ten İstanbul Boğazı’na geniş bir açıda ziyaretçilerine İstanbul manzarası izleme imkanı sunmaktadır. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ilk...

Sayfayı Paylaş