1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Galileo Galilei'in teleskobu

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  galileo galilei icatları galileo galilei teleskop buluşları galile ve teleskop ve hakkında bilgi
  Geçmişten günümüze gelen bir çok önemli icat var.Bu icatlardan en göze çarpanlardan biride Galileo Galilei'in teleskobu olmuştur.Meleklerim ben tarihi çok severim özellikle de buluşlar,bilim adamları,keşifler vs.gibi konular çok ilgimi çeker.Bu konuda ilgimi çekenler arasında:)


  Galileo Galilei 15 şubat 1564 tarihinde İtalya’nın Pisa şehrinde doğmuş ve hayata 8 ocak 1642 yılında veda etmiştir. Geçen bu süre zarfı içerisinde pek çok bilimsel çalışmaları ve araştırmaları olmuştur.
  Astronomi bilimi ilgili çalışmalar, optik teleskobun icadı ve geceleri gökyüzünü incelemek için kullanımı 1600′lere kadar dayanır. Galileo Galilei teleskopu icat etmedi, ama sistematik olarak göksel nesneleri gözlemlemek için kullandı ve buluşları ilk kayıtları oluşturdu.
  1610 yılında yaptığı bu gözlemlerini bir kitap haline getirdi. "Sidereus Nuncius" (veya "Starry Messenger") adlı kitabında Ay, Jüpiter, Samanyolu ve yıldız kümeleri üzerine yaptığı gözlemlerini ve çalışmalarını topladı. Bu ve sonraki gözlemleri ve bunlara getirdiği yorumları sonucunda, 1543 yılında Kopernik tarafından önerilen bir güneş merkezli modelin benimsenmesi, evrenin yermerkezli Ptolemaios modelinin çöküşüne yol açtı
  Galileo Teleskobu < Konu Resmi..>


  Galileo temel olarak ham kırılma teleskop kullandı. İlk sürümü sadece 8 kat büyütülmüştü. "Sidereus Nuncius"ta yaptığı gözlemlerde kullandığı teleskopu, 20 kat büyütmeye göre ayarladı. Bu, uzun bir tüptü ve bir dışbükey objektif lens ile içbükey mercek vardı. Onun teleskoplar ile yaşadığı temel sorunu dar açı nedeniyle, Ay’ın ancak yarı genişliğini gözlemleyebilmesi oldu.
  Bir Galileo’nun teleskobu; odak uzaklığı bir diyafram 26 mm ile 1330 mm ise, 14 kat büyütür. Bu alet, bir objektif, iki dışbükey lens ile bir yüzü düz diğeri içbükey mercek içerir.
  Anlaşılır bir dille ise:
  Galileo bizdeki adıyla Galile 17 yüzyılın önemli bilim adamlarından biridir. Fizik ve Astronomi alanında 1600 lü yıllarda büyük araştırmalar yapan Galileo büyük bir matematikçidir de. Bunun yanında pusulayı ve Mikroskopu icat eden isim Galileo’ dur. Galile’ nin büyük bir astronom olduğunu söylemiştik. Dünyanın döndüğünü ilk kez öne süren Galile’ nin bu fikri kilise tarafından büyük bir hoşnutsuzlukla karşılandı. Kilise Galileo yu bu fikrinden vazgeçirmek için elinden geleni yaptıysa da Galile vazgeçmedi ve 70 yaşındayken kilise tarafından hapise atıldı. Hapiste gözleri kör olan Galileo 1642 yılında vefat etti.
  Gel gelelim Galileo’s telescope meselesine yani Galile’ nin teleskopuna, Büyük bir astronom olan Galile uzaydaki gök cisimlerini incelemek için o zamanın şartlarında bir teleskop icat etmiştir. Bu durum da google amcayı çok duygulandırmış olacak ki anasayfasının logosunu Galileo’s telescope olarak 1 günlüğüne değişti.   
 2. Misafir batuhan

  Misafir batuhan Forum Okuru

  alıntı
  bence bu senin ilgini çekmedi aşağıdaki porno resimleri çekti
   
 3. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  çoooook güzel yazmışsınız ama benim işime yaramıor
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çok uzun, kısa ve öz bişey olmalıydıkı bişey anlaşılsın
   
 5. geleye

  geleye Forum Okuru

  Ben yeterince bilgi edinemedim en iyi bilgiler vikipedide:))))))))
   
Galileo Galilei'in teleskobu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Teleskop-telefon

  Teleskop-telefon

  Rüyada teleskop veya telefon görmek; çok güzel bir habere, miras veya yüksek bir makama erişmeye, teleskopla ay ve yıldızlara bakmak; çok şerefli ve yüksek bir makama veya o makamdakilerle hoş sohbete işarettir.
 2. Teleskop nasıl çalışır

  Teleskop nasıl çalışır

  teleskop nasıl kullanılır uzay nasıl incelenir uzaya neyle bakılır teleskopla bakılır teleskopla uzay incelenir Teleskop (Yunanca tele = uzak ve skopein = bakmak), uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazı. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılöte ışınlar, röntgen...
 3. Galileo Galilei Bitirdiği Okullar nedir

  Galileo Galilei Bitirdiği Okullar nedir

  Galileo Galilei Bitirdiği Okullar nedir lütfen bilgi verin acil lazım
 4. Galileo Galilei Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Kanıtladı

  Galileo Galilei Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Kanıtladı

  Galileo Galilei Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Kanıtladı bu konuda bilgiye ihtiyacım var lütfen biliyorsanız bilgi verin.
 5. Galileo Galilei Neyi Bulmuştur

  Galileo Galilei Neyi Bulmuştur

  Galileo Galilei Neyi Bulmuştur arkadaşlar Galileo Galilei icadını yazar mısınız bana

Sayfayı Paylaş