Gardrop Kokusu Nasıl Önlenir?

Uzman SühaN

Administrator
Gardrop Kokusu Nasıl Önlenir?
Giysi dolaplarından olan gardropların içi zamanla kokmaya başlar.Bunun nedeni bir kaç defa giyilmiş yıkanmamış giysilerin dolaba konması.Bazı kıyafetler kuru temzileme gerektiğinden hemen ilk giyimde yıkanmayabilir.Bu yüzden bu şekilde kullanılan giysiler dolabın kokusunu değiştirir.Aynı zamanda bulunduğunuz yerdeki rutubette giysi dolabının kokmasına sebep olur.Bilinen dolap kokusunu gideren yöntemlerden en pratiği dolapların içine mis kokulu sabunlardan yada kurutulmuş lavantalardan koymak.Biz sizlere bu yazımızda gardrop kokusunu giderici önerilerde bulunucaz.Gardrop demişken çocuk odalarınız için sitemizde şık tasarımlar mevcut.Gardrop modellerine buradan ulaşabilirsiniz.Sürgülü gardrop modellerimizde bu linkte..


Gardrop Kokusu Nasıl Önlenir.jpgEvinizde rutubet varsa veya giyilmiş kıyafetleri havalandırmadan tekrardan gardroba koyduğunuzda dolabın içi zaman içerisinde kullanımdan dolayı kötü kokular yaymaya başlar. Bu gibi durumlarda meydana gelen kokular dolabı her açtığınızda sizi muazzam derecede rahatsız edecektir.
Öncelikle gardrobu odaya yerleştirirken dolap ile duvar arasında kolunuzun sığabileceği bir aralıkta (mümkünse) bir boşluk bırakın. Bu sayede rutubetin bayağı önüne geçmiş olacaksınız. Eğer ki evinizde rutubet varsa rutubet giderici tabletler kullanmak faydanıza olacaktır. Kullanacağınız bu tabletler nemi çeker ve zamanla eriyerek işlevini tamamlar. Nem giderici tabletleri yapı marketlerde ve avmlerin ilgili reyonlarında bulabilirsiniz.


Yıkadığınız çamaşırları tamamen kurumadan dolabın içine yerleştirmeyin. Nemli olmaları çürümelere ve buna bağlı olarak kötü kokulara sebep olacaktır.
Ütü sonrası çamaşırlar nemli kalacaktır. Ütü yaptıktan sonra kıyafetleri dolaba koymak için acele etmeyin. Havalandırmadan yerleştirmeyin.
Gardrobun içini temizledikten sonra içi iyice kurumadan kıyafetleri yerleştirmeyin. Bırakın biraz hava alsın, kurusun.Bazı yumuşatılar veya deterjanlar çamaşırlarda beğenmediğiniz / istemediğiniz kokular bırakabilir. Bu gibi durumlarda kullandığınız deterjanı değiştirmeyi denemelisiniz.
Terli veya kirli kıyafetlerinizi asla dolaba yerleştirmeyin. Kokuları bütün temiz çamaşırlara sinecektir.
Ayakkabılarınızı gardrobun içinde muhafaza ediyorsanız mutlaka iyice havalandırdıktan sonra yerleştirin.

Gardrop Kokusu Nasıl Önlenir 1.JpegGardropta oluşan kötü kokular nasıl temizlenir ?
Dolabı düzenli olarak havalandırın. Bunu gerek kapaklarını açarak, gerekse bütün kıyafetleri dışarı çıkartarak yapabilirsiniz. Günlük havalandırma için kapakları açık tutmak yeterli olacaktır. 10-15 günde 1 de bütün kıyafetleri dışarı çıkartarak havalandırabilirsiniz.


Dolabın içinde kokan veya kirli kıyafetler varsa hemen ayırın. Eğer ki dolabın içine yerleşmiş bir koku varsa bütün dolabı boşalttıktan sonra sirke katılmış suyla bir bez yardımıyla temizleyin. Temizleme sonrası duru suyla bir kaç kez silin. Sirke sayesinde hem mikroplardan arınmış olacak hem de kötü koku engellenecektir. Sirke kokusu kalıcı değildir. Bu konuda içiniz rahat olsun. İyi durulayıp dolayı havalandırdığınız sürece sirkeden eser kalmayacaktır.


Güzel koku oluşturmak için lavanta keselerinden satın alabilir veya bunu kendiniz evde hazırlayabilirsiniz. Aktarlarda satılan lavantaları tüllerin arasına koyup ağzını bağlayın. Bunu çekmecelere veya dolabın içine yerleştirin.


Kötü kokuları engellemenin bir diğer yöntemi ise yumuşatıcı kullanmaktır. Boş sprey şişesine su ve çok az miktarda yumuşatıcı ilave edin. Arada bir bunu giysilerin üzerine sıkın.


Boş parfüm şişelerini kapakları açık olacak şekilde dolaba koyarsanız çok hoş kokular elde edebilirsiniz.

Güzel kokulu sabunlardan satın alıp giysilerin aralarına yerleştirebilirsiniz.

Ev dekorasyonu satan marketlerde / dükkanlarda satılan hazır gardrop kokularını tercih edebilirsiniz.


Koku oluşumu nasıl engellenir?


Dolabı, duvara temas etmeyecek şekilde yerleştirin.
Evinizde rutubet sorunu varsa, bu sorunu çözmeye çalışın. Bunun için rutubet giderici tabletler kullanabilirsiniz.
Yıkadığınız giysileri tam kurumadan dolaba koymamalısınız.
Çamaşırlarınızı ütü sonrasında biraz havalandırdıktan sonra dolaba koyun.
Gardrobunuzu temizledikten sonra dolabınızı havalandırın. Dolabın içi tam kurumadan giysileri yerleştirmeyin.
Bazı deterjanlar giysilerde kötü kokuya sebep olabilir.
Kirli giysileri dolaba yerleştirmeyin. Kötü koku temiz giysilere de sinebilir.
Eğer ayakkabılarınızı dolaba koyuyorsanız temiz olduklarından emin olun.Kötü kokular nasıl giderilir?


Dolabınızda kötü koku oluşmuşsa tüm eşyaları çıkarın ve dolabınızı sirkeli suyla temizleyin. Ardından bir süre havalandırın. Havalandırdığınızda sirke kokusu da gidecektir. İyice durulamayı ihmal etmeyin.
Kötü kokan kıyafetlerinizi dolaptan çıkarın ve havalandırdıktan sonra dolaba yerleştirin.
Dolabınızın içine lavanta, yasemin gibi kurutulmuş çiçeklerin güzel koku keselerinden koyabilirsiniz.
Boş bir sprey kutusuna yumuşatıcı koyup dolabın içine sıkabilirsiniz.
Koku şişelerini ağzı açık şekilde dolabınıza koyarsanız dolabınız güzel kokacaktır.
Güzel kokulu sabunlardan alıp giysi aralarına yerleştirebilirsiniz.
Hazır gardrop kokuları alıp bunları dolabınıza yerleştirebilirsiniz.
Gardrobunuzun temizliğini düzenli yaparak koku oluşumunu engelleyebilirsiniz.
 
Üst