Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Gastrit Nedir ? Tedavisi

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  Gastrit, nedir, tedavisi, belirtileri, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.

  < Konu Resmi..>
  Gastrit, mide iç tabakasının; bir başka deyişle, mukozasının iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla kronik bir tabloyla seyreder. Bu hastalıkta aylarca, hatta yıllarca süren hazımsızlık, şişkinlik, ekşime ve gaz şikayetleri görülür…


  Gastrit genellikle ülser veya reflü belirtileriyle, kimi zaman da her iki hastalığı taklit ederek ortaya çıkar. Hastalık, midenin üst kısmında ortaya çıkan ve bazen sırta vurabilen bir ağrı, şişkinlik, hazımsızlık, bazen bulantı ve kusma şeklinde kendini gösterir. Bunlar ülser hastalığının tipik görüntülerindendir. Bu yüzden, gastrite bazen yanlışlıkla ülser teşhisi koyulabilir. Hastalık reflü belirtileriyle seyrettiğinde ise; gaz, şişkinlik, midede ve yemek borusunda yanma şeklinde ortaya çıkar.
  Yüzeysel ülserlerin eşlik ettiği gastritlerde ve bazı karaciğer, akciğer, böbrek ve kalp hastalıklarıyla birlikte görülen, temelde dolaşım bozukluğunun yol açtığı gastrit tipinde ise sızıntı şeklinde kanama, buna bağlı olarak da kansızlık görülür. Nadiren gastritli hasta midesinde sorunlar yaşayacağı endişesiyle daha az yemek yer ve sonucunda kilo verir.

  Gastritin büyük çoğunluğunda, mide mukozasının üzerine yerleşerek enfeksiyon oluşturan bakteriler sorumludur. İkinci sırada ise; başta aspirin olmak üzere, romatizma ilaçları yer alır. Bu ilaçlar, mideyi koruyan prostoglandinlerin salgılanmasını önler ve bu bölgeyi besleyen damarlardan kan akışı olumsuz yönde etkilenir. Bunların sonucunda mide mukozasının dayanıklılığı bozularak ortaya gastrit çıkar.
  Ayrıca sigar da damarlar üzerinde olumsuz etki yaratarak, mide duvarlarının beslenmesini bozar.

  Gastrite neden olan bir başka neden ise; strestir. Çağımızın önemli sorunlarından biri olan stres etkisiyle, mide aşırı asit salgılamaya başlar. Bu durum zamanla gastrit oluşumuna sebep olur.

  Aşırı yağlı, fazla sıcak ve soğuk besinler ve içecekler; ya midede asit salgılanmasını artırır, ya koruyucu mukus tabakasını bozar.

  Teşhisin önemli bir kısmı hastadan alınan öyküdür. Muayenenin ardından doktor gereken tetkikleri belirler.
  Gastritte kesin tanı, hasta özellikle 40 yaşın üstündeyse ve kansızlık, kilo kaybı, kusmalar, yutma güçlüğü gibi durumlar varsa; endoskopik inceleme ve bu sırada gerekiyorsa, mideden alınan biyopsi ile konulur.Gerektiğinde karın bölgesinden ultrasonografi, bazı kan tahlilleri ve dışkı tahlilleri istenir.

  Endoskopi: 8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak, kıvrılabilen, dışı kaygan bir plastik maddeyle kaplı olduğu için yutma sırasında boğaz, yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında tahrişe neden olmayan bir alettir.
  Yaklaşık 1 metre olan bu cihazın ucunda yer alan kamera, geçtiği bölgelerin görüntülerini, televizyon ekranına yansıtır. Doktor da bu görüntülere bakarak, incelenen iç yüzeyi görür ve teşhisi koyar.

  Bu alet sayesinde bazen ülser ve daha ciddi kanamalara yol açan damar zedelenmeleri sonucu oluşan kanamalara, aletin içinden geçen uzun enjektörlerle ilaç verilir. Böylelikle kanama durdurulup, hastaya gereksiz kan transfizyonu ve ameliyatın önüne geçilmiş olur.

  Gastritin tedavisi altta yatan neden göre belirlenir. Eğer, gastrit nedeni en sık görülen Helikobakter Piori’ye bağlı gelişmişse, 10-15 günlük ikili antibiyotik ve mide asidini baskılayıcı ilaçların birlikte kullanılması yeterli gelir.
  Gerektiği durumlarda diyet uygulanması, sigara ve alkol kullanımının bırakılması, ağrı kesici ilaçlardan kaçınılması da tedaviye yarar sağlar.

  Safra gastriti gibi özel gastrit türleri ise, bazen hayat boyu ilaç kullanmayı gerektirebilir.   
Gastrit Nedir ? Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. GASTRİT: nedir nasıl tedavi edilir

  GASTRİT: nedir nasıl tedavi edilir

  gastrit nedir kronik gastrit nedir gastirit kronik aktif mide gastriti GASTRİT NEDİR? Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür. Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde...
 2. Gastrit

  Gastrit

  Alternatif isimler Gastrit akut , akut mide iltihabı , mide iltihabı , mide iltihabı akut Tanım Midenin ani ortaya çıkan iltihabıdır. Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri Nedenleri : İlaçlar Alkol Korozif ( yakıcı ) maddelerin alımı Aşırı psikolojik stres İnsidans : 8 / 1000 Risk faktörleri : Non-steroid antienflamatuar ilaç kullanımı ( NSAID ) Aşırı alkol kullanımı Büyük cerrahi...
 3. Antral Gastrit Nedir?

  Antral Gastrit Nedir?

  bu konu;mide hastalıkları ,gastrit hakkında bilgiler vermektedir Gastrit mide mukozasının tahriş olmasıdır.Mide mukozasını örten mukus tabakasının altında yerleşerek yaşamını sürdürür.Türk toplumunun yaklaşık yüzde doksanı bu bakteri ile sorun yaşamaktadır.Gastritin tedavisi nedene göre yapılır. Mide asidinin azaltılması şikayetleri azaltılır. Aspirin ve analjezik ilaçlar kullanan...
 4. Gastrit problemim var ne yapmalıyım?

  Gastrit problemim var ne yapmalıyım?

  gastrit nedir,gastrit belirtileri,gastrit nedenleri,gastrite ne iyi gelir,gastrit hakında bilgiler Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür. Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser...
 5. Gastrite iyi gelen besinler

  Gastrite iyi gelen besinler

  Mide zarının iltihaplanması olan gastritin tedavisi tüketilen gıdalarla yakından ilgilidir. Esas olarak “helicobacter” bakterisi enfeksiyonu nedeniyle meydana gelen gastritin diğer nedenleri arasında non-steroid enflamatuar olmayan ilaçlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, alkol ve gıda alerjileri gösterilmektedir. Uzun süre tedavi edilmeyen gastrit, peptik ülser olarak bilinen, midenin iç...

Sayfayı Paylaş