1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Gastro özefajial reflü

  Konu, 'Dahiliye' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  gastro özofajial reflü hastalığı rüyada göğsünden süt fışkırması rüyada göğsünden süt fışkırdığını görmek ( Gastro Ozefajial Reflux Sendromu )
  GORS

  GÖRS (Gastro Özofajial Reflü Sendromu,bundan sonra bu şekilde yazacağız)(mide ekşime ve yanması)mide asidinin yemek borusuna doğru fışkırması sonucunda meydana gelen çeşitli durumları ifade etmek için kullanılır.Genellikle mide üzerinde veya göğsün ortasındaki kemiğin altında yanma şeklinde hissedilir.Çeneye ve boğaza yayılabilir.Bazıları boğazında acı ,ekşi asit tadı alırlar.Hastaların bu yanma belirtileri 2 saat kadar sürebilir.Yemek yemeyle sıklıkla artar.
  Türkiye’de istatisliki bir rakam veilememekle birikte çok kişiyi etkiledildiği zannedilmektedir.
  GÖRS’ün meydana geliş mekanizması
  Mide salgıladığı çok miktarda aside karşı,asidin zararlı etkilerinden kendini koruyacak birçok koruma mekanizması mevcuttur.Midenin hareketlerı ile mide içindeki basıncın artması ile mide içeriğinin (asit pepsin içerir)yemek borusuna fışkırmasını engelleyen,yemek borusunun mideye giriş seviyesinde KÖS dediğimiz (Kardia özofajial Sfinkter=Yemek borusu alt ucunda büzük)mevcuttur(Bunu sanal olarak Çek-valf gibi çalışan bir kapak gibi düşünebiliriz).Mide ekşime ve yanmasını meydana getiren ,bu sifinkterin yeterli çalışmaması sonucunda midenin asitli materyalinin yemek borusuna geri kaçması sonucunda oluşur.Yemek borusunun içini örten iç tabakasının aside karşı kendisini koruyaca derin ve kanayan ülserlere kadar değişik hasarlara neden olur.Yemek borusu kendi doğal ak yapısı yoktur.Sonuç olarak fışkıran asidin sayısı ve yemek borusu ile temasta kalma süresi gibi bazı faktörlerin etkisi ile yemek borusu iç yüzeyinin yanması sonucunda hafif kızarıklıkthareketleri ile kendine gelen asitli içeriği mide içerisinde doğru göndermeye çalışır.Yemek borusunun bu mideye gönderme hareketlerini bozan bazı hastalıklarda bu hasarlar daha fazla meydna gelir.Normal şartlarda geceleri yatarken ve yemeklerden sonra daha fazla olmak üzere günde yaklaşık 10-15 defa gözlenen normal bir olaydır.GÖRS’ü meydana getiren nedenlerin başında ( %65-70 ) alt yemek borusu büzüğünün yetersiz çalışması olduğu saptanmıştır.
  Yiyeceklerin geri kaçması
  Midenin oniki parmak barsağına doğru boşalmasını azaltan nedenler mide içeriğinin yemek borusuna doğru fışkırmasını arttırmaktadır.(mide çıkış bölgesindeki darlıklar)

  Yaşlılarda ve özellikle hamilelerde GÖRS’e bağlı mide ekşime ve yanmasına sık rastlanılmaktadır. Mide fıtıklarında(diyaframın altında mideyi yerinde tutan bağların zayıflaması sonucu mide üst kısmının göğüs boşluğuna doğru fıtıklaşması ) GÖRS’e bağlı ekşime, yanma çok görülmektedir.
  Midenin boşalmasını etkileyen nedenler,yiyeceklerin geri kaçmasına neden olur.
  GÖRS’de görülen belirtiler
  Göğüs ortasındaki kemiğin altında yanma hissi(bu belirti yemek yemekle ,öne doğru eğilmekle artar.Yukarı doğru yayılabilir.Antiasit gibi ilaçlarla geçici olarak şiddeti azalabilir)

  Yiyeceklerin veya asitli materyalin ağıza gelmesi
  Yutma güçlüğü (asidin yemek borusunu yakması sonucunda oluşan şişlik nedeniyle oluşur)Ülserasyon oluşmuşsa ağrılı yutma güçlüğü meydana gelir.
  Bol tükrük salgısı
  Göğüs ağrısı.(Kalp nedeniyle oluşan göğüs ağrılarından ayrılması gerekir.)
  Üst sindirim sistemi kanamaları ( Bol olursa ağızdan taze kırmızı kan gelebilir.)
  Akciğerle ilgili belirtiler (özellikle geceleyin fışkırmasının sonucunda müzmin öksürük,ses kısıklığı,ses kalınlaşması,astım ,tekrarlayan, nedeni bulunmayan zatürre atakları(boğaza doğru fışkıran asidik materyalin akciğere kaçmasıyla meydana gelir.) Özellikle gece meydana gelen astım nöbetlerinde reflü araştırmalıdır.
  Teşhis Yöntemleri
  Hastanın yakınmalarının tipik olması reflü’yü düşündürmekle birlikte,özellikle reflü sonucunda meydana gelmesi muhtemel hasarın derecesini saptamak üzere şu tetkikler yapılabilir:

  1-Özofagus Pasaj Grafisi
  Baryum lokması yutturularak.Yutma işlemi sırasında seri filmlerin alınmasıdır.
  Yutma güçlüğü olan tüm hastalarda pratik olduğundan hemen uygulanması gereken ilk tetkiktir.
  2-Endoskopik İşlemler
  Endoskop (gastroskop) ile yemek borusunun incelenmesidir.Yakınmanın nedenini araştırmak için ilk yapılan test olduğu gibi,özofagus pasaj grafisinde görülen lezyonun ayırdedilmesini de sağlar.
  3-Manometrik İşlemler
  Yemek borusunun hareketlerini ,fonksionlarını ölçen kalp elektrosuna benzeyen ,nispeten büyük merkezlerde yapılan bir tetkiktir.

  4-pHmetrik işlemler
  Burundan içeri sokulan yemek borusu alt uçtan 5cm yukarıda sabitleştiren 24 saat boyunca asit fışkırmalarını ve asidin kalma süresini gösteren gerçek reflü testidir.Malesef ancak ileri merkezlerde mevcuttur.

  Tedavi
  Yatağın başının kaldırılması

  Yatmadan önce yiyecek ve içeceklerden uzak durmak(süt dahil)
  Sigara ve alkolü bırakmak
  Zayıflamak
  Bazı yiyeceklerden kaçınmak(Tüm yağlı-salçalı yiyecekler,domates ,kahve,çay,turunç giller,asitli yiyecek,alkolden uzak kalmak gerekir.)
  Karnı sıkacak kemer ,korse,kuşak ve dar giysilerden kaçınmak
  Öne doğru eğilmekten kaçınmak.
  KÖS basıncını arttıran reflü olan materyelin asiditesini azaltan ,mide boşalmasını hızlandıran asidik materyelin yemek borusuna fışkırmasını azaltan ilaçlar kullanılır
  Kullanılan İlaçlar
  Lansoprozol,omeprozol

  H2 reseptörblokerleri (Ranitidin,Famotidin,Nizatidin)
  Antiasitler(Talcid,Asidopan,Rennie,vs)
  Sucralfate
  Domperidon(Motilium)
  Metoclopamid(Metpamid)
  Gaviscon,Renie Duo gibi..
  Cerrahi Tedavi
  GÖRS’ün nedeni mide fıtığı ise yukarıdaki ilaç ve diyet tedbirine rağmen rahatlama meydana gelmişse mide fıtığı ameliyatları uygulanabilir.   
Gastro özefajial reflü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ReflÜ

  ReflÜ

  reflü ilaç isimleri mide ilaçları isimleri mide ilacı safra reflüsü belirtileri ilaçları REFLÜ TEDAVİSİ Reflü tedavisinde 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler Reflü’nün şiddetine ve ilerlemesine göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ve endoskopik tedavi tip ve evrelerine göre hastalığın iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerdir....
 2. reflü nedir

  reflü nedir

  mide çarpıntısı yutkunurken zorlanma mide kalp çarpıntısı yaparmı reflü çarpıntı yaparmı reflü kalp REFLÜ NEDİR? (GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ) Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye gelir. Yani mide, yukarında yemek borusuyla bağlantılıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği yemek...
 3. Reflü hakkında

  Reflü hakkında

  SIK SIK MİDE PROBLEMİ YASAYAN BİRİ OLARAK NE KADAR ÖNEMLİ BİR KONU OLDUGUNU BİLİYORUM DİYEBİLİRM.BEN MİDE PROBLEMİMİ GENELDE YEDİKLERİME İÇTİKLERİME DİKKAT EDEREK ÇÖZDÜM ACIKCASI... REFLÜ İLE İLGİLİ BİLMEMİZ GEREKENLERE DE BİR GÖZ ATALIM Çağın hastalığı haline gelen reflü, tedavi edilmediği takdirde kanser gibi ciddi hastalıklara bile sebep olabiliyor. Reflü, sindirim...
 4. Hamilelikte Reflü

  Hamilelikte Reflü

  Reflü çekenler çok iyi bilir ve bir de bunun hamilelikte olması daha da dayanılmaz bir şey oluyor. Bunu gidermek için bir sürü ilaç bulmak mümkün ama geçenlerde karşıma çıkan bir yazıda gaviscon’un hamilelikte sıkça kullanıldığı fakat içeriğindeki yüksek miktarda tuz yer aldığından özellikle gebelikte tehlikeli olduğunu yazıyordu. Bunun yerine rennie duo’da böyle bir içerik olmadığından onun...
 5. Reflüyü Tetikleyen Besinler

  Reflüyü Tetikleyen Besinler

  Mide ağrısı deyip geçmeyin. İnsanın yaşam kalitesini o kadar çok etkiliyor ki bazen sosyalleşmenize bile etki edebiliyor. Ben de bir reflü hastası olarak sık sık mide ağrısı ve yanması yaşıyorum.Bazen hiç olmadık zamanlar da bu ağrılar beni yakalıyor ki ne yapacağımı şaşırıyorum. Birçok kişi günümüz de reflü hastalığını yaşamaktadır. Zaman için de aslın da reflüyü tetikleyen besinler hakkın da...

Sayfayı Paylaş