Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gayri müslümlerin yemekleri yenirmi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hıristiyan kadınları, pişirdikleri yemekten bize getiriyorlar. Biz de bu yemekleri yiyoruz. Bazıları gayri müslimlerin pis olduklarını, hediyelerini almanın caiz olmadığını söylüyorlar. Doğru mudur?
  Gayri müslimlerin yemeklerini yemek, verdikleri hediyeleri alıp kullanmakta mahzur yoktur. İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  (Tevbe suresi 29. âyet-i kerimesinde (Müşrikler elbette pistir) buyuruluyor. Hanefi âlimleri bu âyeti, Allahü teâlânın (Müşrikler pistir) buyurması, (Müşriklerin kalblerinin, itikadlarının pis olduğu içindir) diye açıklamışlardır. Gayri müslimler, temizliğe riayet ederlerse, bedenlerine pis denemez. Çünkü Peygamber efendimiz, bir yahudi evinde yemek yedi, bir müşrikin kabı ile taharetlendi. Hazret-i Ömer de bir Hıristiyan kadının kabından taharetlendi. Müşriklerin bedenleri de pis olsaydı, onların yemeklerini yemez, sularını içmezlerdi. Eğer müşriklerin bedenleri pis olsaydı, iman edince temiz olmamaları gerekirdi. O halde onlara pis denilmesi, kalblerinin pis olduğunu bildirmek içindir. İman edince kalblerindeki bu pislik gider, temiz olur. İtikadlarının, kalblerinin pis olması, bedenlerin de pis olmasını gerektirmez.



  < Konu Resmi..>




  Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Ehl-i kitabın [Yahudi ve Hıristiyanların] pişirdiklerini, kestiklerini yemek helaldir.) [Maide 5]

  O halde, kâfirlere karışan, alış-veriş eden müslümanları pis bilmemelidir! Böyle müslümanların pis olduklarını sanarak, bunların yiyecek ve içeceklerinden sakınmamalı, müslümanlardan ayrılmak yoluna sapmamalıdır! Bu hâl, ihtiyat değil, bu halden kurtulmak ihtiyattır.) [Mektubat c.3, m.22]

  Yine İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Gazali hazretleri de buyurdu ki:
  (Haram olduğu bilinmeyen şeyler yenir. Peygamber efendimiz, bir müşrikin, Hazret-i Ömer de, bir Hıristiyan kadının testisinden abdest almıştır. Eshab-ı kiram, kâfirlerin verdiği suyu içerdi. Halbuki, pis, necis olan şeyi yemek haramdır. Kâfirler ise, ekseriya pis olur. Elleri kapları şaraplı olur. Çeşitli şekilde öldürerek leş ettikleri hayvanları yerler. Eshab-ı kiram, buna rağmen, necis olduğunu kesin olarak bilmedikleri için, onlardan et, peynir gibi gıda maddelerini alıp yerlerdi.) [Kimya-ı Seadet]

  Dinimiz zimmiye [gayrı müslim vatandaşa] zekat hariç, sadaka, sadaka-i fıtr, adak ve hediye verilmesinin ve onlardan cizye ve hediye almanın caiz olduğunu bildiriyor. (Mevkufat, Dürer)

  Dinimiz, kâfire itikadlarından dolayı hürmet etmenin ve selam vermenin caiz olmadığını; ama ihtiyaç halinde selam verip müsafeha etmenin caiz olduğunu bildiriyor. (Redd-ül Muhtar)

  Zimmiye zulmetmek, müslümana zulmetmekten daha büyük günahtır. Zimmiyi üzmemek için selam vermek caizdir. (Dürr-ül-muhtar)

  Hadis-i şerifte ise, (Zimmiye eza edenin hasmı ben olurum) buyuruluyor. (Hatib)

  Yine hadis-i şeriflerde (Hediyeyi reddetmeyin!) ve (İstemeden verilen şeyi alınız! Allahü teâlânın gönderdiği rızıktır) buyuruluyor. (Beyheki)

  Sual: Kâfirin ikram ettiği yenir mi, verdiği hediye alınır mı, bardağından içilir mi?
  CEVAP
  Üçü de Evet.

  Sual: Ateist komşuların getirdiği aşure veya tatlı gibi şeyleri yemek caiz mi?
  CEVAP
  Necis olduğu bilinmedikçe dinsizlerin yemeği yenir. Yani domuz eti ve şaraplı olduğu bilinmezse yenir.

  Sual: Yurt dışında etli yemekleri yemek haram mıdır?
  CEVAP
  Yurtdışı deyince memleketini bildirmeniz gerekir. Amerika da Almanya da yurt dışı, Japonya da yurt dışı. Hıristiyanların kestiği etler yenir, Japonların, Çinlilerin, ateistlerin kestikleri et yenmez.

  Sual: Şimdiki Hıristiyanlar kan akıtmadan, hayvanların kafasına kurşun sıkarak ya da boğarak öldürüyorlar. Bunların öldürdükleri hayvanları yemek caiz midir?
  CEVAP
  Boğarak veya kurşun sıkarak öldürdükleri kesin olarak biliniyorsa yenmez. Fakat zan ile olmaz.

  ‹ Domuz eti yemek haramdıryukarıİl


   
Gayri müslümlerin yemekleri yenirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akşam Makarna Yenirmi?

  Akşam Makarna Yenirmi?

  diyette makarna yenirmi diyette patates yenir mi hamilelikte makarna gebelikte yemek hamilelikte yemek Beslenme dünyasında şu aralar en çok tartışılan konulardan biri, akşamları karbonhidrat alımının doğru ya da yanlış olduğu konusu. Dr. Atkins in diyeti de dahil, pek çok bilinen diyet programında, akşamları makarna ve patates gibi karbonhidratlardan uzak durup sadece protein alınması...
 2. Boş gayri

  Boş gayri

  BOŞ GAYRİ Bir meçhule yürüyoruz, sessizce Biz uykudan uyansak ta, düş gayri Susturulduk, yaşıyoruz dilsizce Aslan olup kükresek de, boş gayri. Dolu kalmaz, boşaltırlar baksana Bağlanmadan, bütün yollar kalksana Konuşmuyor, suskun diller vah sana İster isen, yar seyran da, coş gayri. Tüm yaşamı, uyuyarak geçirdin Zehri bize, hep susarak içirdin Tüm dalları, sırt vererek...
 3. Sahur Vakti Ezan Okunurken Yemek Yenirmi acaba

  Sahur Vakti Ezan Okunurken Yemek Yenirmi acaba

  Kızlar belki sizde de olmuştur bazı geceler insan sahura geç kalkabiliyor son 15 dakika kala kalkıpta yemek hazırlayıp yediğimiz günleri bilirim. Peki böyle bir durum da Sahur Vakti Ezan Okunurken Yemek Yenirmi bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım yazarsa çok sevinirim.
 4. Gayrimüslimlerin yemeği yenirmi?

  Gayrimüslimlerin yemeği yenirmi?

  müslüman olmayanın yemeği yenirmi,müslüman olmayan birinin yemeği harammı,müslüman olmayan birinin yemeğini yemek günahmı,gayrimüslümin yemeğini yemek helalmi harammı hakkında bilgiler Sual: Hristiyan kadınları, pişirdikleri yemekten bize getiriyorlar. Biz de bu yemekleri yiyoruz. Bazıları gayrmüslimlerin pis olduklarını, hediyelerini almanın caiz olmadığını söylüyorlar. Doğru mudur? CEVAP...
 5. Gayri müslimlerin yemeklerini yemek caiz midir?

  Gayri müslimlerin yemeklerini yemek caiz midir?

  Gayrimüslimlerin yemeklerini yemek, verdikleri hediyeleri alıp kullanmakta mahzur yoktur. İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: (Tevbe suresi 28. âyet-i kerimesinde (Müşrikler elbette pistir) buyuruluyor. Hanefi âlimleri bu âyeti, Allahü teâlânın (Müşrikler pistir) buyurması, (Müşriklerin kalblerinin, itikadlarının pis olduğu içindir) diye...

Sayfayı Paylaş