1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.527
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Gayrimenkulu olanlar bu avantaj 31 Aralıkta bitiyor

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  Sevgili Melekler şimdi öğrendiğim bir bilgiyi hemen sizinle paylaşıyorum. Bu avantajla gayrimenkulünüz bugünki değerini kazanacak..
  ÇOK kişinin bilmediği bu avantaj, 31 Aralık’ta sona eriyor.

  O nedenle, bu yazıyı dikkatle okuyun ve sizi ilgilendiriyorsa, acele edin.

  SATACAK OLANLAR;
  Ev, dükkân, bina, arsa ya da araziniz varsa ve satmayı düşünüyorsanız, aldığınız tarihe bir bakın. Nedenine gelince, satın aldığınız tarihten itibaren 4 yıl (1 Ocak 2007’den itibaren alınanlar için 5 yıl) içinde satarsanız, elde edeceğiniz kazanç “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi (GVK. Mük. Md. 80/6).
  Bu durumda olanlar 2008 öncesinde aldıkları gayrimenkulün, bugünkü değerini Varlık Barışı’ndan yararlanmak suretiyle, vergi dairesine beyan edip, yüzde 5’ini vergi olarak öderlerse, gayrimenkulün maliyet bedeli bu gün itibariyle bildirdikleri değer olacak.
  Sattıklarında da gelir vergisi doğmayacak ya da çok az bir vergi çıkacak.


  İNŞAAT YAPACAK OLANLAR;
  Yıllar önce, aldığınız bir arsa var ve üzerine inşaat yapacaksınız. Arsanın alış bedeli çok düşük. Örneğin, bu günkü değeri 5 milyon, aldığınız bedel 200 bin lira olsun. Bu durumda, üzerine yapacağınız inşaatın maliyetine arsayı 200 bin lira olarak dahil edeceksiniz ve daireleri sattığınızda, yüksek bir kazanç çıkacak.
  Yılsonuna kadar, arsanızı 5 milyon lira beyan edip, yüzde 5 vergi öderseniz, değeri 5 milyon lira olacak. Gelir vergisi mükellefi olan bir gerçek kişi, arsasını Varlık Barışı Kanunu kapsamında, beyan tarihi itibariyle belirlenen alım-satım bedeli üzerinden beyan edip, tahakkuk eden vergiyi ödemesi ve arsayı deftere kaydetmesi halinde, yasadan yararlanabilecek.
  Kafası karışanlar için belirtelim Maliye Bakanlığı’nın görüşü de bu yönde (MB. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 4 Aralık 2009 gün ve 49/4948-109/114500 sayılı Özelgesi).

  MÜTEAHHİDE VERECEKLER:
  Bunlar da arsalarının değerini, bu günkü değer olarak beyan edebilecekler.
  Maliye Bakanlığı’nın yukarıda belirtilen özelgesine göre; arsanın Varlık Barışı kapsamında, güncel değerinin beyan edilebilmesi için tapuda beyan edecek kişi adına kayıtlı olması gerekiyor.
  - Arsasını müteahhide devredenler, cins tashihi yaptıranlar,
  - Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde sınırlayıcı bir hüküm bulunanlar,
  Varlık Barışı Yasası’na göre, arsalarının değerini yükseltemeyecekler. Özelgeye göre, arsanın; her hangi bir kuruma ya da mahkemeye değer tespitinin yaptırılması da zorunlu değil.

  SATIŞ YA DA KİRA :
  Gayrimenkulünü 2004-2007 yıllarında satan ve “değer artışı kazancı” elde ettiği halde beyan etmeyenler olabilir. Bunlar da yılsonuna kadar kazançlarının yüzde 5’ini Varlık Barışı Yasası’na göre vergi olarak öderlerse, ileride gelebilecek vergi ve cezadan kurtulurlar.
  2004-2007 yıllarında, kira geliri elde edip bunu beyan etmeyenler de kirayı beyan edip, yüzde 5’ini vergi olarak ödediklerinde, kendilerine gizledikleri kira geliri nedeniyle, vergi ve ceza gelmez.
  Gördüğünüz gibi, bunların her biri çok özel avantajlar...

  Şükrü Kızlot

  12.12.2009

   
Gayrimenkulu olanlar bu avantaj 31 Aralıkta bitiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bugün (31 Aralık) Doğanlar

  Bugün (31 Aralık) Doğanlar

  31 aralık doğanlar 31 aralıkta doğanlar aralıkta doğanların özellikleri Bugün yani 31 Aralık'da doğanların genel özellikleri nelermiş meleklerim :tik: Eleştirici ve titizdirler. Duygusal yönlerini saklarlar. Paylaşıma açık değildirler. Özgürlüklerini korumak ihtiyacındadırlar. İlişkilerinde, aradıkları özellikleri bulurlarsa, hiç çekinmeden evlenirler. Çevrelerinde örnek kişi olmalarına...
 2. Milli Piyango Çekildi 31 Aralık

  Milli Piyango Çekildi 31 Aralık

  milli piyango çekilişini internet üzerinden nereden öğrenebilirim, bu konuda yardım istiyorum ve ayrıca yeni yılınız şimdiden kutlu olsun arkadaşlar.
 3. 31 Aralık Milli Piyango Sorgulama

  31 Aralık Milli Piyango Sorgulama

  yılbaşı gecesi çekilişini nereden öğrenebilirim acaba. Malum o gece tvde tam anlamıyla bilgi edinmek biraz zor oluyor.
 4. Mlili Piyango sonuçları 31 Aralık

  Mlili Piyango sonuçları 31 Aralık

  Milli Piyango Çekildi 31 Aralık Milli Piyango ÇekiliŞİ 31 Aralık 31 Aralık Yılbaşı gecesi çekiliş sonuçları hayalleri aldı başını giyor. Çünkü o büyük geceye sayılı günler kaldı, günler qazaldıkça hayallerde fazlalaştı. Biz de bu sayfamızda 31 Aralık Milli Piyango Çekiliş sonuçlarını öğrenmek isteyenler için sonuçları veren resmi sitenin linkini veriyoruz. Milli Piyango 31 Aralık Çekişi...
 5. 31 Aralık 2012 Milli Piyango Çekiliş Sorgulama

  31 Aralık 2012 Milli Piyango Çekiliş Sorgulama

  Bu konu; 31 Aralık 2012 Milli Piyango Çekiliş Sorgulama hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yılbaşı gecesi milyonlara kavuşma hayaliniz varsa siz de muhtemelen bilet kuyruklarında vakit geçirip bir ya da birkaç bilet almışsınızdır. Hayallerinizi süsleyen isteklerinize kavuşabilmek için heyecan içinde bekleyeceğiniz 31 Aralık gecesi, biletinize ne ekadar ikramiye vurduğunu...

Sayfayı Paylaş