1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Gazeteciliğin kuralları değişiyor

  Konu, 'Ekonomi iş dünyası' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Gazetecilik zor bir meslek olsa gerek:)O kadar haber kolay bulunup hazırlanmıyor:)Gazeticiliğin kurallarını bilmiyorum ama bilen ve ilgilenen varsa söyleyeyim; kurallar değişiyormuş!!!
  < Konu Resmi..>


  Gazeteciliğin kuralları değişiyor

  ABD'nin Illinois eyaletindeki NorthWestern Üniversitesi’nde, İnternetten özel bir yazılımla toplanarak "el değmeden" hazırlanan ve haberlerin sayısal bir avatar (grafik çizim) tarafından sunulduğu yeni bir sistem üzerinde çalışılıyor. ABD'nin Illinois eyaletindeki NorthWestern Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin "Akıllı Haber Laboratuvarı"nda (Infolab) üç yılı aşkın süredir "7 Haberleri" adıyla bir televizyon haber programı sunuluyor.
  Özel hazırlanan bir yazılımla öğrenciler, robot sesli grafik çizim sunucular tarafından sunulan "sanal bir televizyon haber programı" tasarlıyor.
  İnternette haber siteleri ve blogları tarayarak özel bir konu üzerinde haber toplayan program, konuyla ilgili görüntü ve filmleri birleştiriyor ve kendi başına bir metin de hazırlıyor.


  İnternet kullanıcılarının önerilen çok sayıdaki avatar arasından istedikleri sunucuyu seçebildikleri veya ilgilerini çeken konularda bir haber programı tercih edebildikleri programın yapıldığı araştırma laboratuvarının direktörü olan bilgisayar ve elektrik mühendisliği profesörü Kristian Hammond, programın birkaç küçük sorun dışında gayet iyi çalıştığını söylüyor. "Şimdilik haber toplama süreci sunum işleminden daha iyi çalışıyor" diyen Hammond, bu aşamada otomatik seslerde sorun yaşandığını ve seslerin çok anlamlı olmadığını, bunun da sistemin kullanımını büyük ölçüde sınırladığını kaydetti.
  Buna karşılık, spor makalelerinden haber toplayan programın en ileri aşamada olduğunu söyleyen Hammond, NorthWestern Üniversitesine bağlı Medill Gazetecilik Fakültesi ile geliştirilen "Stats Monkey" adlı istatistik programının bir beyzbol maçının içeriğini ve yorumunu "yazabildiğini" belirtti.
  Maçın önemli anlarını, geçmişteki verileri toplayabilen program, haberin flaşını hazırlıyor ve bir de fotoğraf ekliyor. Maçın en önemli anının veya flaşa çıkarılacak başlığın hangisi olduğuna karar vermek ve başlıca oyuncuları seçmek için bir istatistik modeli kullanan program, son aşamada birkaç saniye içinde yarım sayfalık bir bulvar gazetesi makalesi hazırlıyor ve "Makine" diye imzasını atıyor.
  "Makine"nin hazırladığı makalenin, "etli kemikli" gazetecilerin aceleyle hazırladıklarından daha iyi olduğunu söyleyen Hammond, "Tüm maçlar için makaleler hazırladık ve gazetede okuduklarımızdan biraz daha iyi olduğunu hepimiz fark ettik" diye konuştu.
  İstatistik verilerin dışında "Stats Monkey" programı, maçta yer alan oyuncu ve antrenörlerin açıklamalarını da elde edebiliyor.

  En sonunda amaçlarının bir yüzme yarışı veya şirket verilerinin yer aldığı ekonomik aktüalite haberlerini verebilen bir program geliştirmek olduğunu söyleyen Amerikalı bilim adamı, bu aşamada istatistik programı "Stats Monkey"nin "7 Haberleri" televizyon programından daha fazla geleceği olduğunu düşündüklerini belirtiyor.
  Hammond, bu programla birçok basın kuruluşunun ilgilendiğini söylerken, bunların isimlerini belirtmedi.

   
 2. Ariza

  Ariza Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.407
  Beğenilen Mesajlar:
  83
  Ödül Puanları:
  0
  Önce fabrikalarda isciler yerine makinalar gecti simdi de Gazeteciler yerine Robot.....daha fazla issiz olacak sokaklarda :):) ne diyelim Amerika yapiyor kazaniyor....

  Paylasim icin tskler....
   
Gazeteciliğin kuralları değişiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Askerlik Kanunu Değişiyor

  Askerlik Kanunu Değişiyor

  TBMM Genel Kurulu, 15 Kasım Perşembe günü, çeşitli askeri kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören 5 ayrı kanun tasarısını görüşecek Askerlik Kanunu ile Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısına göre, askerlik çağına girdiği halde, her ne sebeple olursa olsun ilan edilen listelerde ismi olmayan veya kimlik bilgilerinde yanlışlık...
 2. Tüketici Yasası değişiyor

  Tüketici Yasası değişiyor

  EKONOMİ Gazetecileri Derneği’nin (EGD) düzenlediği "Türkiye’nin Gerçek Gündemi" toplantısına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tüketicinin Korunması’na ilişkin yeni yasa tasarısı kapsamında kredi kartı yıllık aidatlarının kaldırılacağını açıkladı. Bakanlığının 25 kanun tasarısı hazırladığını ve bu kanunların 4’ünün TBMM Genel Kurul’unda görüşülmeyi beklediğini...
 3. TÜRK paraları yine değişiyor

  TÜRK paraları yine değişiyor

  eski banknotlar Paralar yine değişiyor 2009 başından itibaren dolaşıma çıkacak "yeni" ibaresi kaldırılmış "Türk Lirası" banknotlar, Eylül sonu Ekim başı kamuoyuna tanıtılacak. "Yeni" ibaresi yer almayacak banknotları tanıtmak amacıyla bir firmayla anlaşma imzalayan Merkez Bankası, firmanın gerekli dokümanları toparladığını bildirdi. Paradan 6 sıfır...
 4. 1 YTL'ler değişiyor

  1 YTL'ler değişiyor

  1 YTL'lerin 2 Euro'luk madeni paralara benzediği için değiştirilmesine karar verildi. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 2 Euro'luk madeni paralarla benzerliği nedeniyle Avrupa'daki otomatik makineler (otomat) ve parkomatlarda sahteciliğe imkan tanıyan 1 YTL'lerin değiştirilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. İki madeni para arasındaki benzerlikten yararlanan sahteciler, yaklaşık 4 YTL...
 5. En İyi Gazetecilik Bölümleri Hangileri?

  En İyi Gazetecilik Bölümleri Hangileri?

  en iyi gazetecilik bölümleri, hangileri, hangi üniversitelerde okutuluyor, isimleri, listesi, ile ilgili bilgiler burada melekler Okulun iyisi kötüsü tabi ki olmaz melekler :) Daha çok tercih edilen diyerek değiştirelim konu başlığımızı ve listesini verelim bu okulların :) İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Ege Üniversitesi...

Sayfayı Paylaş