1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Gebe Kalmak İsteyenler Neler Yemeli?

  Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebe kalmak için hamile kalmak için
  gebe kalmak için neler yenmeli

  Sevgili melekler, artık bir bebek sahi,bi olma zamanı geldi diyorsanız, şimdiden beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Ortalama 3 ay öncesinden başlamanız gereken düzenli beslenme alışkanlığı için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Buna göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu'nun verdiği bilgilere göre hamile kalmak içğin yenmesi gereken gıdalar şöyle...


  [​IMG]  Alkol almamaya çalışın
  Gebe kalmaya çalıştığınız dönemde bir kadeh şarap veya bir şişe biranın çok fazla zararı olmayacaktır. Sadece gebe olmadığınıza emin olmanız yeterlidir. Çünkü alkol gelişen bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden yumurtlama dönemi ile adet kanamanızın olacağı süre arasında alkol almamak en doğrusudur. Eğer adetleriniz düzensizse veya gebe kalmada sorun yaşıyorsanız alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmanız en iyisidir. Yapılan araştırmalar alkolün gebe kalmaya etkisini net olarak gösterememiştir, ancak az da olsa gebe kalmayı zorlaştırdığı sanılmaktadır.

  Kafeini azaltın
  Kafeinin gebe kalmayı etkileyip etkilemediğiyle ilgili çalışmalar biraz karışıktır. Düşük doz kafein yani günde 300 mg.'ın altındaki kafein miktarı(yaklaşık 8 bardak kahveye denk gelir) gebe kalmada sorun yaratmaz. Ancak gebe kalmanız zor oluyorsa veya tüp bebek yapılması planlanıyorsa kafeinli içecekler tamamen kesilebilir. Kafein, kan damarlarını büzerek rahme giden kan akımını azaltır ve yumurtanın bırakılmasını zorlaştırabilir.
  Kafeini birdenbire bırakmak baş ağrısına neden olabilir. Bu yüzden kafein alışkanlığınız varsa onu yavaş yavaş bırakmanız daha uygun olur. Her gün bir fincan daha az içerek bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca içemediğiniz kahvenin yerine süt koyarsanız vücudunuz için gerekli kalsiyumu da sağlamış olursunuz.

  Rafine karbonhidratları tüketirken tekrar düşünün
  Karbonhidratlar, listesinde oldukça fazla yer tutar. Ancak bu sizin iyice abartmanızı da gerektirmez. Beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç gibi rafine karbonhidratlar gebe kalmanızı engellemezler ancak genel vücut sağlığınızı etkilerler. Tahılların rafine edilmesiyle 17 anahtar besleyici madde kaybolur. Bunların çoğu da üremeyi destekleyen B vitamini, demir ve antioksidan gibi maddelerdir. Gebe kalmak isteyen bir ın i, tam tahılların da yer aldığı besleyici gıdalardan oluşması gereklidir.

  Gıda piramidine göre günde 180 gr tam tahıllardan tüketilmesi gerekir. Kahvaltıda bir kâse tahıl, öğle yemeğinde birkaç tane tam buğday ekmekli sandviç ekmeği ve akşam yemeğinde de tam buğday unundan yapılmış makarna bu miktarı karşılayacaktır. Eğer, çoğu da olduğu gibi, gebe kalmada sorun yaratan polikistik over hastalığınız varsa tam buğday ürünlerine özel bir dikkat göstermeniz gereklidir. Bu hastalıkta, hormonal dengesizlik nedeniyle kan dolaşımındaki insülin düzeyi kötüdür. İnsülin artışının nedeni genelde bu rafine karbonhidratlardır. Polikistik over hastalığı olan lar, rafine karbonhidratlardan fazla yedikleri zaman, kanda insülin salınımları artar ve bu da yumurtalıklarda düzensiz yumurtlamaya yol açabilir.

  Yeşil, kırmızı ve sarı renkli sebze ve meyve tüketin
  Sebze ve meyveler, sadece vitamin ve mineralleri değil aynı zamanda serbest radikalleri yok eden antioksidan maddeleri de içerirler. Serbest radikaller, vücudun içine girerek üreme organları, yumurta ve sperm dâhil pek çok hücre ve dokulara zarar verirler. Değişik renklerdeki sebzelerden günde 3 kâse ve meyvelerden de günde 2 kâse tüketmeniz yerinde olur.

  Balık konusunda titiz davranın
  Doğurganlık döneminde vücudunuzun omega 3 yağ asidine ihtiyacı vardır ve balık da en iyi kaynaklardan birisidir. Ancak deniz ürünleri yüksek oranda civa içerirler ve balıklarda civa bulunabileceği şüphesi anne adaylarını korkutmaktadır. Civa, gerçekten de gelişen fetus açısından tehlikeli olabilir ve ların kan damarlarında bir yıldan fazla süre kalabilir. Ancak iyi bir haberimiz var. Bütün balıklar aynı miktarda civa içermezler.

  FDA'nın önerdiği haftada alabileceğiniz düşük civa içeren balık miktarı 30-40 gr arasındadır. Eğer vejetaryen iseniz veya balık sevmiyorsanız keten tohumunu deneyebilirsiniz. Keten tohumu en iyi bitkisel omega 3 kaynağıdır ve her yerde kolayca bulabilirsiniz. Aldığınız tohumları öğüterek yiyeceklerinizin arasına veya üzerine dökebilirsiniz. Eğer aceleniz varsa keten tohumu yağından alarak bir kaşığı salatanızın üzerinde gezdirin. Yalnız yağı sıcakta kızdırmayın, çünkü besleyici maddeler ısıyla bozulur.

  Demir içeren gıdalardan tüketin
  Gebe kalmadan önce demir depolarınızı doldurun. Özellikle adet kanaması fazla olan larda bu önemlidir. Eğer gebe kalma planınız varsa ve demir deponuz azalmışsa bebeğiniz bu minerali sizden almada sorun yaşayabilir. Daha da kötüsü gebeliğin başından itibaren kansızlık varsa sizi doğum sonunda daha ağır bir kansızlık bekliyor olacaktır. Kırmızı et fazla tüketmiyorsanız veya vejeteryan iseniz demir haplarından kullanmanız gereklidir. Bunun için gerekli reçeteyi doktorunuz düzenleyecektir.


  Listeria'ya dikkat
  Listeria, çiğ et ve pastorize edilmemiş süt ve süt ürünleriyle geçen bir hastalıktır. Gebe lar bu tür ürünlere karşı diğer insanlara göre 20 kat daha hassastırlar ve listeria enfeksiyonu gebeliğin ilk üç ayında düşüklere neden olabilir. Hatta bazen gebe olduğunuzun farkında bile olmayabilirsiniz. Bu yüzden gebe kalmayı düşünen lar, bu konuda kendilerine dikkat etmeleri gereklidir. Listeria mikrobunu öldürmek için yüksek riskli gıdaları iyice kaynatın. Hiçbir gıdayı oda ısısında iki saatten fazla bırakmayın. Suşi, çiğ köfte gibi çiğ etle hazırlanan yiyecekleri, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini tüketmeyin.

  Vitamin eksiklerinizi tamamlayın
  İhtiyacınız olan tüm maddeleri sadece yediklerinizle karşılamanız zordur. Bunun için multivitamin almanız yerinde olur. Ancak vitamin deyip geçmemek lazım, dikkat edeceğiniz önemli noktalar vardır. Örneğin, A vitamininin günlük önerilen dozu olan 770mcg(2565 IU) ı geçmemesi gereklidir. Fazla miktardaki A vitamini doğumsal anomalilere neden olabilir. Ancak bu durum, A vitamininin beta karoten formu değilse geçerlidir. Yiyeceklerde bulunan A vitamini formu güvenli olduğu için, bu vitaminden zengin olan yiyecekleri fazla tüketmekten korkmayın.
  Aldığınız multivitamin içinde en az 400 mcg folik asit bulunmalıdır. Bu miktar bebeğinizde nöral tüp defekti oluşum riskini azaltacaktır. Gebe kalmadan önce folik asit takviyesine başlamak önemlidir. Çünkü nöral tüp oluşumu döllenmeden üç-dört hafta sonra başlar ki, bu dönemde çoğu gebe olduğunun farkında bile değildir. İçtiğiniz multivitaminin içinde uygun dozda B12 vitamini de olmalıdır. B12 vitamini eksikliğinde de nöral tüp defekti ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Günlük alınan miktarın 2.4 mg kadar olması yeterlidir.

  Erkekler nasıl beslenmelidir?
  Gebe kalmayla ilgili durumlarda genelde hep lar ön plandadır. Fakat erkekler de tamamen özgür değillerdir. Onların da planlanan gebelikten üç ay öncesinde çinko ve selenyum içeren multivitaminlerden kullanmaları uygundur. Araştırmalar bu minerallerin lı sperm gelişimine faydası olduğunu göstermiştir. Neden üç ay derseniz, çünkü lı bir spermin gelişme süresi bu kadardır. Erkeğin eşine bıraktığı spermler 90 gün önce üretilmiş spermlerdir.
   
 2. *LAVİNNYA*

  *LAVİNNYA* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2011
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  557
  Ödül Puanları:
  93
  Şehir:
  adana
Gebe Kalmak İsteyenler Neler Yemeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebe kalmak için neler yapıyoruz

  gebe kalmak için neler yapıyoruz

  hamile kalmak için iğne tedavisi tek yumurtalıkla hamile kalınır mı tek yumurta ile kalınır mı yumurtayla süt buharı Anne olabilmek için ne tür aşamalardan geçtik neler yaptık melekler hep beraber bakalım kendimden başlıyim evliliğimin 11 ayında dr gittim önce klomene başladık yanında pregnil iğne 6 ay böyle devam ettik sonrası rahim filmi arkasından 3 aşılama aşılamadan sonra lapraskopi...
 2. Hamile Kalmak İsteyenler Gebe olmak istiyorum diyenler burada

  Hamile Kalmak İsteyenler Gebe olmak istiyorum diyenler burada

  2013 yılında hamile olmak isteyenler benim köşeme gelsinnn
 3. gebelik belirtileri test yaptıranlar gebe kalmak isteyenler

  gebelik belirtileri test yaptıranlar gebe kalmak isteyenler

  Arkadaşları gebeliğini yeni öğrenenler hbcg yaptıranlar bizlerle paylaşırmısınız lutfennnn..
 4. Hamile Kalmak İçin Neler Yemeliyim?

  Hamile Kalmak İçin Neler Yemeliyim?

  hamile kalmaya yardımcı besinler,hamile kalmaya yardımcı gıdalar,gebe kalmaya yardımcı besinler,gebe kalmak için tüketilmesi gereken besinler,hamile kalma hakkında bilgiler Gebe kalmaya çalıştığınız dönemde, bir kadeh şarap veya bir şişe biranın çok fazla zararı olmayacaktır. Sadece gebe olmadığınıza emin olmanız yeterlidir. Çünkü alkol gelişen bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden...
 5. Hamile kalmak isteyenlere tavsiyeler

  Hamile kalmak isteyenlere tavsiyeler

  İdeal kiloya gelmek ve bunu sabit tutmak önemli. Beslenme, gebeliğin oluşması ve devam etmesini etkiler. Bu yüzden, dengeli bir diyetin yanı sıra, normal kilonun korunması için kalori alımı da sınırlandırılmalı. Fazla miktarda yağ içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yiyecek seçiminde antioksidan ve özellikle vitaminin C ve E’den zengin olanları tercih etmekte fayda var. Bu...

Sayfayı Paylaş