Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Gebe Meleklerimiz İçin Yaz Aylarına Özel Gebelik Rehberi

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  hamilelere yaz önerileri gebelere öneriler  Sevgili melekler, uzun yaz günlerinin bunaltıcı sıcaklarında gebelik yaşayan meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için bu dönemi daha rahat nasıl geçirebilecekleri konusunda bazı bilgiler vermek istiyoruz. Özellikle gebeliğinin ilk üç ayı ve son üç ayı yaz sıcaklarına rastlayan gebe meleklerimizin dikkatle okuması gereken önerilerin yer aldığı hamilelere yaz önerileri başlıklı makalemiz şöyle... :)  [​IMG]

  Hisar Intercontinental Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kara ile hamileliğinin ilk ve son ayları yaz dönemine denk gelen anne adaylarının yazı rahat geçirmek için yapması gerekenleri konuştuk.

  Gebeliğin fizyolojik bir süreç olduğunun altını çizen Op. Dr. Kara; ‘Özellikle yaz ayları, hamileliğin ilk ve son aylarını yaşayan anne adaylarını zorlar. Aşırı sıcak ve nem, birtakım sağlık sorunlarını da ortaya çıkarır. Sıcak basmaları, el ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalarda artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı, en sık rastladığımız problemlerdir. Bu dönemde anne adayının beslenmesine, giyimine, temizliğine daha çok dikkat etmesi gerekir. Yaz dönemi gebeliğin son üç ayına denk geliyorsa, gebelik sıkıntıları daha fazla rahatsız edebilir. Alınan aşırı kilolar ve ödem, nefes darlığını artırabilir, hareket kabiliyetini azaltabilir. Özellikle sıcak yaz akşamlarında alınan ılık duş; uykusuzluk, sıcak basması, kramp sorununuz varsa, sizi bedenen ve psikolojik olarak rahatlatacaktır” dedi.

  Hamileliğinizin ilk ve son ayları yaz mevsimine rastladıysa…

  Direkt güneş altında kalmayın. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar güneş ışınlarına karşı cildin duyarlılığını artırarak özellikle yüz ve karın bölgesinde kahverengi lekelenmelere neden olabilir.


  Güneş ışınlarının dik olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkmayın.


  Yüksek faktörlü güneş kremi ve şapka kullanın.


  Sıcak havalar nedeniyle terle kaybedilen sıvı miktarı arttığı için günde en az 2,5 litre sıvı alın. Sıvı ihtiyacını karşılamak için su, maden suyu, taze meyve suları ve ayranı tercih edin.


  Gebelikte vücut direnci düştüğü için bazı enfeksiyonlara yatkın olabilir. Özellikle genital bölgenin nemli kalması mantar enfeksiyonu için zemin hazırlar. Bu yüzden pamuklu çamaşırları tercih edin.


  Ter emici, rahat, hafif, kolay değiştirilebilir ve yıkanabilir giysiler giyin.


  Bol bol yürüyün ve yüzün. Yüzme ile vücudun hemen hemen tüm kasları zarar görmeden çalışır ve psikolojik olarak rahatlarsınız.


  Enfeksiyon ihtimalini göz ardı etmeyip havuz yerine denize girmeyi tercih edin.


  İlk 3 ay düşük ve son 3 ay erken doğum tehlikesi nedeni ile mümkün olduğunca uzun seyahatlerden kaçının. Uçak yolculuğu sizin için daha güvenlidir.


  Uzun süreli yolculuklarda bacak ve ayak bileklerinizde şişmeler olabilir, 2 saatte bir mola vererek kısa yürüyüşler yaparak kan dolaşımınızı uyarın.
   
Gebe Meleklerimiz İçin Yaz Aylarına Özel Gebelik Rehberi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2010'un Yaz aylarına özel kombinler

  2010'un Yaz aylarına özel kombinler

  Güneş güzel ve sıcak yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı.Eee bizler de bu sıcaklığa karşılık cıvıl cıvıl kıyafetler almaya başlamalıyız:)Sezon başında ve sonunda kıyafetler çok uygun fiyatlarda satılıyor.Ancak sezon ortasınde fiyatlar tavan yapıyor.O yüzden siz şimdiden alışverişe başlayın. Siz alışverişe başlamadan önce şu güzel kombinlere bir göz atın.Belki işinize yarar.Aynı kombinleri...
 2. Yaz Ayları İçin Bluzlar

  Yaz Ayları İçin Bluzlar

  Yazın sıcagından bunaldığınızda bakın sizleri bu güzel bluzlar karsılayacak hanımlar.Günlük kullanım için de ideal olan bu bluzlar tamda biz hanımlara göre. ee biraz şık modeller tabi tarzına göre uyuyorsa çok şık olabilirsin melek!
 3. Yaz aylarında beslenme rehberi

  Yaz aylarında beslenme rehberi

  yaz aylarında beslenme, rehberi, önerileri, bilgileri ve dahası burada arkadaşlar Malum yaz mevsiminin en bunaltıcı günlerini yaşıyoruz ve daha da ilerisi var Melek'lerim. Aşırı terlediğimiz bu günlerde, bol bol su içmemiz geretiğini hepimiz biliyoruz peki bu mevsimde, beslenmeye dair daha başka neler biliyoruz; buyrun öğrenelim - bilelim Melek'ler:A Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat...
 4. Gebe Meleklerimize Gebelikte Lekelenme Hakkında Bilgiler

  Gebe Meleklerimize Gebelikte Lekelenme Hakkında Bilgiler

  Gebelikte Lekelenme Nedenleri Nelerdir Gebelik Döneminde Lekelenme Ne Zaman Olur Bebeklerini kucağına almak için gün sayan meleklerimize çok önemli bir konuda bilgi vermek istiyoruz melekler. Gebelikte Lekenlenme Nedenleri hakkında vereceğimiz bu bilgiler bebek bekleyen meleklerimiz için son derece önemli... Hamilelikte beklenen adet tarihi civarında normalden az, lekelenme tarzında...
 5. Yaz Aylarına Özel Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

  Yaz Aylarına Özel Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

  yazın saç bakımı yaz için saç bakımı Sevgili melekler, yazın güneşin altında saçlarımız daha çabuk yıpranır. Hele de deniz ve havuz suyuyla buluşunca özel bir bakım isteyen saçlarımız için yazın saç bakımı konusunda sizlere bilgiler vermek istiyoruz. İşte yaz için saç bakımı önerileri, hem de uzmanının ağzından... :) Kadını gösteren saçlarıdır, saçlarının güzelliğidir diyen Orhan Bademli...

Sayfayı Paylaş