1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  GEBE OLDUĞUNU FARK ETMEDEN YAPILANLAR

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamile olduğunu bilmeden havuza girmek,hamile olduğunu bilmeden uçağa binmek,hamile olduğunu bilmeden alkol sigara tüketmek,hamile olduğunu bilmeden antibiyotik kullanmak,hamile olduğunu bilmeden ağrı kesici kullnmak,hamile olduğunu bilmeden yapılanlar
  < Konu Resmi..>


  Bir kadının hamile kaldığından şüphelenmesini sağlayan ilk belirti genellikle adet gecikmesi olduğu için bu zaman sürecinde hamile olduğunu bilmeden zararlı veya zararsız bazı davranışlarda bulunan hasta sayısı çok fazladır. Sonradan hamile olduğunu anladığında bu durum "hamile kaldığımı bilmiyordum, acaba gebeliğe ve bebeğe zarar verir mi?" şeklinde kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden olur. Hamileliğin fark edilmediği bu ilk dönemde hastalar tarafından en çok merak edilen ve sık karşılaşılan durumlar aşağıda açıklanmıştır:

  Hamile olduğunu bilmeden uçağa binmek:
  Hamileliğin bu erken dönemlerinde uçak ile veya araba ile yolculuğun gebelik üzerinde bir zararı olmaz. Havaalanlarında bulunan güvenlik kapıları röntgen içermediği için gebeliğe zarar vermez.

  Hamile olduğunu bilmeden denize girmek:
  Deniz veya havuza girmek, yüzmek hamileliğin erken döneminde bile olsa gebelik üzerinde bir zararlı etki oluşturmaz. Hatta yüzmek gebelik boyunca en çok önerilen spor aktivitelerinden birisidir.Hamile olduğunu bilmeden ağrı kesici veya antibiyotik kullanmak:
  Gebe kaldığını farketmeden kullanılan her tür ilaç durumunda doktora başvurulması gerekir. Ağrı kesicilerin çoğu gebelikte kullanılmaması gereken ilaç grubuna girer. Antibiyotiklerin bir kısmı gebelikte rahatlıkla kullanılabilen bebek üzerine zararı olmayan ilaçlardır ancak bir kısmı terotejenik etki yaratabilmektedir. Bu nedenle kullandığınız ilaçların ismi ve hatta kutuları ile doktorunuza net bilgi için başvurmalısınız. Hamile olduğunu bilmeden alkol almak, sigara içmek:
  Alkollü içkiler ve sigara gebeliğin her döneminde zararlıdır. Hamilelik planlayan kadının gebe kalmadan önce alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya kendini alıştırması gerekir çünkü hamilelik boyunca az miktarda bile alması zararlı etkiler gösterebilecektir.

  Hamile olduğunu bilmeden adet geciktirici (söktürücü) kullanmak:
  Mikronize progesteron içeren ilaçlar (progestan, progynex) gebelik sırasında da düşük tehtidini önlemek gibi çeşitli nedenlerle sıkça kullanılmaktadır bu nedenle bunlar adet söktürücü olarak kullanıldığında gebelik mevcutsa bir zararı beklenmez. Diğer bazı progesteron türevi etken madde içeren ilaçlar (medroksiprogesteron, noretisteron, didrogesteron) gebelik üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir, bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Hamile olduğunu bilmeden ameliyat olmak:
  Gebeliği farketmeden erken dönemde geçirilen bir ameliyatın kendisinin gebelik üzerine bir olumsuz etkisi beklenmez (rahim veya yumurtalıklar ile ilgili bir ameliyat olmadıktan sonra). Ancak ameliyat sırasında kullanılan anestezik ilaçlar ve antibiyotikler, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesici maddelerin bazılarının zararı olabilir.
   
  mylife-17 bunu beğendi.
GEBE OLDUĞUNU FARK ETMEDEN YAPILANLAR konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. camdan yapılanlar

  camdan yapılanlar

  Bu şeride tıklayarak resmi küçük boyuta getirirsiniz.. Bu şeride tıklayarak resmi küçük boyuta getirirsiniz.. Bu şeride tıklayarak resmi küçük boyuta getirirsiniz.. Bu şeride tıklayarak resmi küçük boyuta getirirsiniz.. Bu şeride tıklayarak resmi küçük boyuta getirirsiniz..
 2. Gebe kalmanın en yüksek olduğu zamanı kolayca hesaplayın

  Gebe kalmanın en yüksek olduğu zamanı kolayca hesaplayın

  ne zaman hamile kalmam hamile kalmanın yüksek olduğu günler kalmamanın nedenleri Ne zaman gebe kalırım, şu gün şu tarih mi diye hesaplamak biraz zor ama bu linkte hesaplayabilirsiniz. Dogrumu çıkıyo diye merak edenler vardır.Benim bazı yakınlarım,tanıdıgım kişiler bu hesaplamayı yaparak hamile kaldılar, ilk bende tesadüftür falan demiştim inanmamıştım. Ama sonra söyleyenlerde dogru çıktığını...
 3. Gebe olduğumu nasıl anlarım belirtiler nelerdir?

  Gebe olduğumu nasıl anlarım belirtiler nelerdir?

  hamilemiyim,hamile olduğumu nasıl anlarım ,hamilelik belirtileri,gebelik belirtileri,gebelik nasıl anlaşılır,en erken hamilelik belirtileri hakkında bilgiler Adetiniz gecikti, hamile olup olmadığınızı merak ediyorsunuz. Henüz test yapmadınız ancak bazı belirtiler hissediyorsunuz ve bunların hamilelik belirtileri olup olmadığını merak ediyorsunuz… Acaba hamile misiniz? Aşağıdaki...

Sayfayı Paylaş