Etiketler:
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    601
    Ödül Puanları:
    0

Gebeler oruç tutarken nelere dikkat etmelidir?

Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz oruç tutarken nelere dikkat edilmelidir Herşeye rahmen ramazan ayında orucumu bırakmam mutlaka orucumu tutmalıyım diyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar burda...

Gün içinde halsizlik, baş dönmesi gibi benzer durumlarla karşılaşılabilecek sorunları minimuma indirmek için mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahur yapmadan oruç tutulmamalıdır. Sahurda hafif ve tok tutucu, proteinden zengin besinler tüketilmelidir. Gebelikte en önemli iki besin öğesi demir ve kalsiyumun bir kısmı bu vakitte alınmalıdır. Az yağlı peynir, haşlanmış yumurta, pekmez, süt, kepekli ekmek, meyve seçimi ideal olacaktır. Uzun süre tok kalabilmek ve kabızlığı önlemek amacıyla en az 4-5 dilim kepekli ekmek ve yanında sıvı alımına özen gösterilmelidir.

İftar 2-3 öğüne bölünerek yapılmalı. Oruç, birkaç yudum su ve hurmayla açılabilir. İlk olarak evde hazırlanmış çorba, ardından ana yemek olarak etli sebze veya tavuk sebze haşlama ya da balık buğulama türde besinler tercih edilmelidir.İftardan yaklaşık bir saat sonra, bir kase yoğurt ve bir porsiyon söğüş sebze veya salata tüketilebilir. İftardan sonra aralarda bir avuç kadar kuruyemiş, kuru meyve tüketilmelidir. 15 dakikayı aşmayan basit egzersizlerin yapılması faydalı olmaktadır .

Gebeler oruç tutarken nelere dikkat etmelidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sevgili melekler Allah hepinizin orucunu kabul etsin. Bizler oruç tutarken tam olarak nelere dikkat etmeliyiz. Bu hususta bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırmısınız lütfen.
  2. Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler oruç tutarken, dikkat edilmesi gerekenler, öneriler, tavsiyeler, yapılmaması gerekenler, ile ilgili bilgiler burada melekler Kavurucu sıcaklarda oruç tutmanın zorluğu malumunuz,ancak bir o kadar da kıymeti olduğunu akıldan çıkarmamak lazım melekler :) Bu güzel ibadeti yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan bahsetmek istiyoruz sizlere......
  3. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
  4. Oruç Tutarken Susamamak İçin Ne Tüketmeli?

Oruç Tutarken Susamamak İçin Ne Tüketmeli?

oruçluyken susamamak için, oruçluyken ne yemeli, oruç tutarken susuzluk çekmemek için Sevgili melekler, bu sene de önümüzdeki bir kaç sene gibi Ramazan ayı yaza denk gelecek. Uzun ve sıcak yaz günlerinde susuzluk çekmemeniz için uzmanların tavsiyesi sofrada mutlaka domates ve salatalık tüketmek! Uzun ve sıcak yaz günlerinde oruç tutanları en fazla zorlayacak şeylerin başında susuzluk...
  5. Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftayı kapsar. Bebeğin anneden doğduğu andan itibaren başlar ve 6 haftanın sonunda lohusalık dönemi sona erer. Bu dönem aslında kontinü devam eden ve gebelik etkisiyle oluşan değişimlerin tekrar eski gebelik öncesi haline döndüğü dönemdir. Hafta hafta ayırmak pratik olabilir fakat haftadan haftaya geçişler keskin sınırlarla belli olmayabilir. Lohusalığın...

Sayfayı Paylaş