1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  gebeliğimin riski % kaç

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Aileler gebelikte görülen sorunlar hakkında bilinçli olurlarsa anne sağlığı daha iyi düzeylere ulaşabilmektedir.Hamilelikte ilk muayene 1.ay sonunda yapılmalıdır. Bu muayeneler düzenli olarak 8 ay boyunca yapılmalı, 9.ayda 15 günde bir, son ayda ise haftada bire dönüştürülmelidir. Aylık muayeneler ultrason, kan ve idrar testleri ile tamamlanmalıdır. Yine erken hamilelikte ( ilk 3 ay ) hepatit göstergeleri, açlık kan şekeri, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, kan grubu belirlenmesi ve TORCH denen erken hamilelik enfeksiyonları araştırılmalıdır.
  Aşağıdaki durumlarda hamilelikte riskten söz edilebilir:


  16 yaşından önce ve 35 yaşından sonraki hamilelikler,
  Daha önce rahim ameliyatı geçiren hamileler,
  Daha önceki gebeliklerde erken doğum veya düşük hikayesi,
  Daha önceki gebeliklerde ölü ya da sakat doğum hikayesi,
  Kan grubu uyuşmazlıkları,

  Çoğul hamilelikler, Hipertansiyonu olan hamileler,
  Bacaklarda ödem, kilo fazlalığı olanlar,
  Şeker hastalığı olanlar,
  İri bebek,
  Anne rahminde, fetal gelişme geriliğin,
  Bebeklere ait duruş ve geliş pozisyonu anomalileri ( Örn:makat veya transvers, yani yan duruş )
  Hamilelik ve anemi (kansızlık durumu),
  Hamilelikte enfeksiyonlar,
  Hamilelik sırasında görülen kanamalar,
  Suların erken gelmesi,
  Erken doğum tehditi,
  Kalıtsal faktörler,
  Hamilelik ve çeşitli sistemlere ait hastalıklar.


  Bunlar Nasıl Risk Oluşturur ?
  35 yaşından sonra ilk defa hamile kalan annelerde bebekte doğumsal anomali olasılığı artar. Bu ilk ve 2. dönem tarama testleri incelemeleri ile saptanabilir. Daha önce rahim ameliyatı geçiren annelerde ( myom, sezeryan gibi ) rahimde eski kesi yeri, hamileliğin büyüme ve kasılmaları ile yırtılma tehdidine açıktır. Çoğul hamileliklerde düşük veya erken doğum, bebekte ise büyüme ve gelişme geriliği olabilir. Hamilelikte gelişen ya da daha önceden var olan hipertansiyon ise, hem bebeğin büyümesini, gelişmesini engeller hem de anne karnında ölümüne yol açabilir. Ayrıca hipertansiyona bağlı komplikasyonlar anne yaşamını tehdit eder.

  Hamilelikte diyabet ( şeker ) veya diabetli ananenin hamileliklerinde; iri bebek ya da tam tersi büyüme geriliği olan bebek riski söz konusudur. Bu hastalık anne karnında veya doğumda ölüm riski yüksek bebek doğurma olasılığına da yol açabilir. Ayrıca diabetlerin tüm sorun ve komplikasyonlarını anne yaşayabilir. Normalden iri ( 4000 gr üstü ) bebeğe sahip annelerin hamilelikleri de risk altındadır. Transvers ( enleme ) ya da makat pozisyonunda gelen hamileliklerde, erken rahim kasılmalarıyla bebeğin oksijensiz kalması, su kesesinin açılmasıyla kordon veya uzuvların sarkması söz konusu olduğundan risk oluşturabilir. Hamileliklerin nerdeyse % 60'ında çeşitli düzeylerde kansızlık görülebilir. Fe, B12 ve folik asit desteği tüm hamilelik boyunca verilir. Kalıtsal hastalık taşıyıcısı anne ve bebek söz konusuysa, ailenin daha önce kalıtsal hastalık veya özürlü bebek öyküsü varsa, bu durumda anne adayının hamileliği, 16.-18. haftaya kadar biokimyasal , görüntüleme ve genetik testlerle incelenmelidir.

  Riskli Hamilelikler Nasıl Belirleniyor ve Tedavi Sürecinde Neler Gerçekleşiyor?
  Hamileliğin 18-22 haftası arasında ayrıntılı hamilelik USG ve Doppler taraması (yapısal anomaliler ve gelişme geriliği saptanması için) ayrıca 11-14. hafta da ikili tarama veya 16-18. hafta da üçlü tarama testleri yapılmalıdır. Antenatal (doğum öncesi) bakım, normal hamilelikleri hedefler ve risk etkenlerini belirlemeyi amaçlar.

  Anne yada bebeği ilgilendiren risk etkenleri belirlendiği zaman tedavi hizmetleri kapsamındaki " Maternal-Fetal ( anne-bebek ) Tıp" boyutuna geçiş söz konusu olabilir. "Maternal-Fetal Tıp" boyutunda erken ve geç hamilelik dönemleri gündeme gelir. Bu kez mücadele alanı hamilelik değil , anne ve bebeğin sağlık problemleridir. Erken hamilelik dönemi, embriyo oluşumundan hamileliğin 24. haftasına kadar devam eder. Bu dönem tıpta "perinatal tanı" ( anne karnında), "fetal tedavi" ve "teratoloji" ( hamileliğe zararı olabilecek dış etkenler,örneğin; alkol,ilaçlar,ışınlar ) çalışmaları ile aşılmaya çalışılır.

  Bu programların amacı fetal ( bebek ) sağlık problemlerini olabildiğince erken saptamaktır. Gerekli ve uygun durumlarda ise fetal tedavisi ve rahim içi girişimler söz konusu olabilir. Demir ve multivitaminler ile gerektiğinde kortizon, düşük doz aspirin ve heparin de hamilelik sürecinde tedaviye eklenebilir. Enfeksiyonla mücadelede ise bebeğe zarar vermeyecek antibiotikler kullanılabilir.   
gebeliğimin riski % kaç konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. böbrek hastalarının gebelik riski % kaçdır

  böbrek hastalarının gebelik riski % kaçdır

  böbrek hastalarında gebelik diyaliz hastasının gebelik belirtileri böbrek hastalarında hamilelik Gebelik ve böbrek fonksiyonlarında, vücut sıvılarının dengelenmesinde ,böbrekler ve idrar yollarının anatomik yapısında önemli değişikliklere yol açar. Gebelik sırasında böbreklerin boyutları 1-1.5 cm kadar artar ve eski yapısına...
 2. Geri çekilme yöntemi ile hamile kalma riski kaçtır hamile kalınırmı?

  Geri çekilme yöntemi ile hamile kalma riski kaçtır hamile kalınırmı?

  Geri çekilem yöntemi ile hamile kalınırmı kalma riski yüzde kaçtır arkadaşlar
 3. Tüp bebekte dış gebelik riski varmıdır?

  Tüp bebekte dış gebelik riski varmıdır?

  tüp bebekte dış gebelik belirtileri,tüp bebekte dış gebelik nasıl anlaşılır,tüp bebekte dış gebelik teşhisi,tüp bebek tedavisi ve dış gebelik hakkında bilgiler Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebelik testi yapıldığı günlerde ultrasonda gebelik görülemez, bu normaldir çünkü gebelik henüz çok küçüktür. Bu nedenle gebelik testi yapıldıktan...
 4. Tüp bebekte dış gebelik riski ne kadardır?

  Tüp bebekte dış gebelik riski ne kadardır?

  Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebelik testi yapıldığı günlerde ultrasonda gebelik görülemez, bu normaldir çünkü gebelik henüz çok küçüktür. Bu nedenle gebelik testi yapıldıktan ortalama iki hafta sonra hasta ultrason kontrolüne çağrılır, bu kontrolde gebelik kesesinin izlenebilmesi gerekir. Transferden iki hafta sonra yapılan ultrason...
 5. Doğum sonrası gebelik riski

  Doğum sonrası gebelik riski

  Yeni anne olan kadınların en büyük endişelerinden biri de kısa bir sürede yeniden hamile kalmak. Planlanmamış, hesaplanmamış gebelik ve onu takip eden doğumların ardından bu kaygı, istenen ve beklenen hamileliklere göre çok daha da fazla olabiliyor. Yeni doğum yapan bir kadının bebeğini emziriyor olması, ortalamada 6. aya kadar iyi ve doğal bir korunma yöntemi. Tabii bu koruyuculuk, bebeğe...

Sayfayı Paylaş