1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Gebeliğin 3 ila 6 Ayında Neler Olur? Neler Yaşanır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Gebelik Gebelikte Neler Olur
  Gebelikte Neler Yaşanır  Nihayet hamiş kalabildik ya da hamiş kalmak isteyen meleklerimiz gebe kalmak için en elverişli günleri bilmiyorsanız işte.. Hamilelikte neler olur neler yaşanır bir bilgimiz yoksa eğer buraya bir göz atmanızı öneriyorum...Gebeliğin her ayı önemlidir fakat biz burada 3-6 ayları arasına değindik... Bakalım 3-6 ayları arasında gebelikte neler yaşanır ve neler olur hep birlikte göz atalım Meleklerim....Hepinize sağlıklı güzel gebelik geçirmenizi diliyorum...
  < Konu Resmi..>  Hamileliğin 13-26. haftaları, yani ikinci üç aylık dönem, ilk trimesterdeki şika*yetlerinizin çoğunu geride bıraktığınız, henüz üçüncü trimesterdeki doğum ha*zırlıklarına başlamadığınız bir süreçtir. Birinci trimesterde yaşadığınız yorgun*luk, halsizlik, mide bulantıları gibi fiziksel rahatsızlıklar artık bedeninizi bırak*mıştır. Kendinizi daha enerjik ve huzurlu hissedersiniz. Öte yandan hamileliğe de alıştınız. Okuduklarınız ve duyduklarınızla daha bilgili ve hazırlıklı bir anne adayı oldunuz. Bebeğinizin tekmelerini ve hareketlerini hissetmeye başlamanız sizi heyecanlandıracak ve bu dönemde bir bebek sahibi olacağınız fikrine ken*dinizi hazırlamanız daha da kolaylaşacak.

  İkinci trimesterde yapılacak kan testleri, doğum öncesi testler ve ultrasonografi görüntüleri ile bebeğinizin sağlığının yerinde olduğundan emin olabileceksiniz. Bebeğinizin görüntülerinden onun büyüdüğünü, hareket ettiğini, vücudunda değişikliklerin meydana geldiğini gördükçe eşiniz ve akrabalarınız başta olmak üzere tüm yakınlarınızla bu büyülü gelişimi paylaşmak isteyeceksiniz. Bu, gerçekten oldukça keyifli bir süreçtir. Bebeğinizin dünyaya gelmesinden önceki 40 haftalık döneminin ikinci aşaması bu bilgiler ve gelişmeler ışığında tahmininiz*den de hızlı geçecektir.

  Annenin Vücudunda Meydana Gelen Değişiklikler

  Dış Görünümünüz


  Birçok hamile kadının hamile olduğu 16. haftaya kadar dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Elbette bu durum, vücut yapınıza ve nasıl bir hamilelik geçirdiğini*ze göre de değişir. 12. haftadan itibaren rahminiz, pelvis dediğimiz kalça kemik*lerinizden yukarı doğru çıkmaya başlar. 20. haftadan sonra rahminizin tepesi göbeğinize kadar ulaşsa da, dışarıdan yine de belli olmayabilir. Bu süreye kadar vücudunuzda meydana gelen değişikliklerin hiçbiri belinizin kalınlığında çok belirgin bir artışa neden olmayabilir. Vücudunuzun içinde ve bebeğinizin gelişi*minde hızlı değişimler olsa da, henüz dışarıdan fark edilmesi için biraz erken*dir. Gene de çoğu gebe 16. haftadan itibaren yeni giysiler alma ihtiyacı hisseder. Hadi alışverişe…

  Unutkanlık ve Sakarlık

  Arabanın anahtarlarını buzdolabında mı unuttunuz? Sofrayı toplarken sıkça kı*rıp döküyor musunuz? Bu göstergelerin henüz bir bilimsel açıklaması yok, ama evet, ikinci trimesterde bazen daha belirgin olmak üzere, kadınların birçoğu ge*beliği boyunca unutkan ve sakardır. Bu durum sizin de başınıza gelirse hiç en*dişelenmeyin, geçicidir. Bu şikayetleri ortadan kaldırmak için belki sihirli bir formül yok, ama duruma şöyle de bakabilirsiniz: Vücudunuz ve zihniniz, içiniz*de bir bebek taşıyor olmanın ekstra sorumluluğunu yüklenmiş durumda. Dola*yısıyla bazı şeyleri unutmanız veya geç yapmanız, son derece anlayışla karşıla*nabilecek bir durum. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, yaşantınızın ayrıntı*larına eskisinden de enerjik bir biçimde sarılacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın!

  Gaz

  Hamileliğinizin ikinci trimesterinde, ara sıra rahatsız edici gaz sancılarının ve geğirmelerin meydana gelmesinden şikayetçi olabilirsiniz. Bilin ki, gaz sorunu yaşayan ilk hamile kadın siz değilsiniz! Ne yazık ki bu durumu önlemek zor*dur… Ama, örneğin, kabız olmamaya çalışarak bir adım atabilirsiniz. Bunun için de, biliyorsunuz ki, sindirimi zor olan ağır gıdalar tüketmemek gerek. Sizi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durarak ve sık aralıklarla ama azar azar yiye*rek bu sorunla mücadele edebilirsiniz. Bol su içmek ve yürüyüş yapmak da iyi gelecektir.

  Mide Ekşimesi

  Midenizin ürettiği asit yemek borunuza doğru yayıldığında, bir ekşime, hatta göğüs kemiğinin arkasında bir rahatsızlık hissedersiniz. Normal zamanda da olabilen bu yanmayı hamilelikte daha fazla yaşamanız çok doğaldır.

  Bu duru*mun başlıca iki nedeni vardır: Vücudunuzun hamilelikte daha fazla ürettiği progesteron hormonu, sindirim sisteminizin faaliyetini yavaşlatır. Mideniz ile ye*mek borunuz arasında kapakçık görevi gören kaslarınız gevşer. Normalde mide asitlerinin yukarıya gitmesini engelleyen bu kasların gevşemesi nedeniyle, asit*ler yukarı yönelir. İkinci neden ise, rahmin büyüdükçe mideye baskı yapması*dır. Bu da aynı şekilde asitlerin yukarıya gitmesine neden olur.
  Bu konuda yapacağınız birkaç şey, mide ekşimelerinizi azaltabilir:
  • Ağır öğünler yerine sık aralıklarla ve az miktarda yiyebilirsiniz (bir oturuşta midenizi doldurmayın)
  • Dışarı çıkarken yanınızda bir bisküvi bulundurabilirsiniz -
  • Baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durun
  • Yatmadan kısa süre önce yemek yemeyin. Gece en az iki yastığı üst üste koya*rak başınızı yüksekte tutun
  • Doktorunuza danışmak koşuluyla mide yanmasını önleyen bir ilaç alabilirsiniz

  Tüylenme ve Tırnakların


  Hamileyken, el ve ayak parmağı tırnaklarınız eskisine göre daha çabuk uzayabi*lir. Eğer güvenilir ve temiz bir salona giderseniz, manikür ve pedikür yaptırma*nıza itirazımız olmaz. Ancak temizliğinden ve kalitesinden emin değilseniz, bu işlemleri evde yapmanızı öneririz.
  Aynı şekilde vücudunuzdaki tüylerin ve saçınızın da eskisinden daha çabuk çık*tığını fark edebilirsiniz. Ayrıca, göbek, bel bölgesi gibi vücudunuzun daha önce tüy hiç çıkmayan yerlerinde tüylenmeler oluşabilir. Ağda, jilet veya epilatör gibi araçlarla bu tüyleri almanızda hiçbir sakınca yok. Ancak tüy dökücü kremlerin kimyasal maddeler içermesi nedeniyle bu dönemde kullanılmaması önerilmek*tedir. Şanslıysanız, tam tersi de olabilir ve tüyleriniz gebelik boyunca azalabilir.

  Kasık ve Kann Ağrıları

  Hamileliğin 18 ve 24. haftaları arasında, kasıklarınızın bir tarafında veya her iki tarafında birden ani bir sancı veya sürekli bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrılar ge*nellikle ani hareketler yaptığınızda veya uzun süre ayakta kaldığınızda kendini gösterir. Bu sancılar round ligament dediğimiz rahmi yerinde tutan bağlardan kaynaklanır. Rahim büyüdükçe bu bölgedeki ağrılar da artar. Çünkü bir yandan bağlar da gerilmektedir. Ağrınız olduğunda ağrının ters tarafına yatmayı dene*yebilirsiniz. Rahatsızlık verici olsa da, bu ağrılar gayet normal bir sürecin sonu*cudur. Güzel olan ise, hamileliliğinizin 24. haftasından sonra bu sancıların ya*vaş yavaş kaybolmasıdır.
  Bazen ikinci trimesterin ortalarında, hafif ve kısa süren kasılmalar veya kramp*lar hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar küçük Braxton-Hicks kasılmaları olabilir ve bu durumda endişelenmeniz gerekmez. Genellikle yürüdüğünüz veya fiziksel olarak hareketli olduğunuz zamanlarda ortaya çıkar ve ayaklarınızı uzatıp din*lendiğiniz zaman da geçerler. Eğer dinlenmekle geçmezse, kasılmalar düzenli hale gelirse ve bir saat içinde 6 kereden fazla tekrar ederse, doktorunuzu arama*nızda yarar vardır.

  Burun Tıkanıklığı


  Hamilelik sırasında meydana gelen aşırı kan akışı, burnunuzdaki mukoza denen zarların şişmesine ve burunda tıkanıklık hissi yaşanmasına neden olabilir. Tuz*lu su içeren damla kullanmak, bu tıkanıklığı gidermek konusunda işe yarayabi*lir ve oldukça güvenilirdir. Ayrıca geceleri horladığınızı fark edebilirsiniz (yani daha doğrusu siz değil de eşiniz!). Hamilelik süresince birden ortaya çıkan bu durumun nedeni yine burun tıkanıklığıdır. Peki bunun için ne önerebiliriz? Eşi*nize kulak tıkacı kullanmasını söyleyin! Şaka bir yana, burun tıkanıklığını daha etkili bir şekilde gidermek için kullanacağınız ilaçlar konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

  Burun ve Dişeti Kanamaları

  Hamilelik süresince gebeliğinizi desteklemek üzere artış gösteren kan akışı ne*deniyle, burnunuzda ve diş etlerinizde küçük kanamalar yaşayabilirsiniz. Bu ka*namalar genellikle zaman içinde kendiliğinden durur. Kanayan bölgelere hafif bası yaparak miktarını ve şiddetini azaltmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca dişleriniz için yumuşak diş fırçaları kullanmak da işe yarayabilir. Eğer kanamalar gözle gö*rünür ölçüde çoğalırsa ve sık sık olmaya başlarsa doktorunuza danışın.

  Deride Görülen Değişiklikler

  Hamileliğin ikinci trimesterinde derinizde göreceğiniz en belirgin değişiklik, karnınızın altında oluşan çizgidir. Göbek deliğinizden leğen kemiğinize dek uzanan bu koyu renkteki çizgiye “linea nigra” adı verilir. Teni koyu olan hami*lelerde bu çizgi daha da belirgin şekilde görülebilir. Açık tenli hamile kadınlar ise bazen bu çizgiyi fark etmeyebilir. Doğumdan sonra yavaş yavaş kaybolacak olan bu çizginin hiçbir zararı yoktur.

  Yüzünüz de yanak, burun ve göz çevreleri başta olmak üzere koyulaşabilir. Bir maske şeklindeki bu koyu tabakaya gebelik maskesi veya kloazma diyoruz. Öte yandan, güneş ışınlarına maruz kalmak maskenin daha da koyulaşmasına neden olabilir. Bu lekelerin birçoğu gebelikten sonra kaybolurken, kimilerinde de ka*lıcı hale gelebilir. Kalıcı hale gelmemesi için güneşe mutlaka yüksek koruyucu kullanarak çıkmanızı tavsiye ederiz. Vücutta spider anjiom dediğimiz kırmızı beneklerin oluşması da bazı hamile ka*dınlarda görülen deri degişimlerindendir. Doğumdan sonra muhtemelen tümü kaybolacak olan bu benekler nedeniyle endişelenmenize gerek yok.


   
Gebeliğin 3 ila 6 Ayında Neler Olur? Neler Yaşanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 3. - 6. Ayda yapılacak gebelik testler

  3. - 6. Ayda yapılacak gebelik testler

  6ayda hamilelik gebelikte hangi testler yapılır gebeliğin 6ayında yapılan testler gebelikte 3ayda yapılan hamilelikte 3 ayda 3. - 6. AYDA YAPILACAK TESTLER Genellikle bebeğin sağlığı ile ilgili testler istenir. Bu testler daha çok tarama (screening) testleri olarak anılır. * 16-18 haftalar arasında üçlü test, * 18-22 haftalar arasında anomali tarama amacıyla ultrason ve gerekirse dopler, *...
 2. Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

  Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

  Menopoz Döneminde Neler Yaşanır? Arkadaşlar annem menopoza girdi acaba bu dönemde neler bekliyor onu yani Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?
 3. Kızlar Regl Döneminde Neler Olur Neler Yaşanır

  Kızlar Regl Döneminde Neler Olur Neler Yaşanır

  Selam kızlar size bir sorum olacak acaba Regl Döneminde Neler Olur Neler Yaşanır her hangi bir yan etkisi varmıdır bu konuda bilgi ve yorumlarını bekliyorum:)
 4. Gebelikte İlk Ay Neler Olur?

  Gebelikte İlk Ay Neler Olur?

  Bu konu gebelikte ilk ay hakkında bilgilere yer vermektedir. Gebe olduğunuzu anladıktan sonra hamilelikle ilgili belirtiler hızla kendini belli etmeye başlar. Hamileliğin ilk ayında oluşan değişiklikler ve belirtiler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen anne adaylarımız için gerekli bilgiler sizlerle... Erken gebelik belirtilerinin şiddetinin, süresinin ve sıklığının kadından kadına hatta...
 5. Gebeliğin ilk 3 ayında neler yaşanır?

  Gebeliğin ilk 3 ayında neler yaşanır?

  Gebeliğin erken dönemindeki bulantı ve kusmalarda; plasentadan salgılanan hormonlar, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması gibi pek çok neden suçlanmıştır. Gebelikte mide ve barsaklar, gebelik hormonlarının etkisi ile daha yavaş boşalır. Buna bağlı hazımsızlık, şişkinlik ve gaz...

Sayfayı Paylaş