Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.651
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  GEBELİĞİN BİRİNCİ YARISINDA MEYDANA GELEN KANAMALAR

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte kanama olması normalmi,hamilelikte kanama olması normalmi,hamilelikte neden kanama olur,gebelikte lekelenme neden olur,hamilelikte yaşanan kanamalar hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Hamilelikte vajinal kanama ne kadar yaygındır?
  Çok yaygındır. Aslında, hamilelerde en sık rastlanan problemdir.
  Hamileliğin birinci yarısındaki kanamalar önem taşır mı?
  Evet. Hamileliğin herhangi bir döneminde yaşanan kanama önem-senmemeye gelmez. Çoğunlukla, bir önemi yoktur ama bu doğrulan-malıdır. Her beş kadından birinde ilk 12-14 haftada görmek mümkündür.
  Böyle bir erken dönemde, kanamaya ne neden olabilir?

  Sebepler çoktur ve ancak en yaygın olanlardan söz edilebilir. Bunlar; dış gebelik, düşük, rahim içinde fetusun ölmesi ve serviksle ilgili problemler olabilir. Gebeliğin ilk yarısında kanama yaşayan hamile kadınlarda düşük olma ihtimali ne kadardır?
  Bu durumda, doktor ultrason tetkiki yapmalıdır. Kalp atışı duyulsa bile, bunların %10'u düşükle sonuçlanabilir. Geri kalan %90'ında kanama kısa zamanda durur ve hamilelik normal şekilde devam eder.
  dış gebelik, vajinal kanamaya neden olabilir mi?
  Evet. Her zaman olmasa bile bu duruma ek olarak kann ağrısı hissedilir.
  Düşük tehdidi varsa, yatak istirahatı önerilir mi?
  Hayır. Genel tavsiye fiziksel ve zihinsel stresten uzak kalmaktır. Yatmanın, düşüğü engellediğine dair kesin bir kanıt yoktur.
  Fetusun öldüğü nasıl teşhis edilir?
  Bazen erken dönemde ölür fakat düşük gerçekleşmez. Buna "missed abortus" denir. Ancak hamilelik belirtilerinin yok olması ve hafif kan lekesi veya koyu kahve akıntı gibi belirtiler görülebilir. Bazen hafif ve ağrısız bir kanama görülebilir. Ultrason tetkikinde kalp atışının alınamaması durumu onaylar.
  Fetusun ölmesi durumunda, doktorlar ne yapar?
  Çeşitli seçenekler vardır. Bulgunun kesinliğinden emin olmak için bazen tetkik yapılır.
  Bulgu kanıtladığında ise, anne ya normal düşüğü bekler, bunun için ilaç alınabilir veya kürtaj yoluyla rahimiçi temizlenir.
  Peki ya zaten düşük gerçekleşmişse?
  Bu durumda düşüğün tamamen gerçekleştiğini kontrol etmelidir. Eğer düşük tamamen gerçekleştiyse, yapacak bir şey yoktur. Fakat kalan parça varsa, kürtajla temizlenmesi mümkündür.
  Başka bir şeye ihtiyaç duyulur mu?
  Evet. Kadının kan grubu RH negatif ise, anti-D iğnesi yapılmalıdır. Bu, tüm Rh negatif kan grubundakilere uygulanır ki; yan etkisi olabilecek antikorların oluşumu engellenebilsin. Rh+ kan grubu olan kadınların buna ihtiyacı olmaz.

  GEBELİĞİN İKİNCİ YARISINDA MEYDANA GELEN KANAMALAR
  Gebeliğin ikinci yarısında meydana gelen kanamalar nedir?
  Gebeliğin 24. haftasından sonra meydana gelen kanamalar nadirdir fakat ciddi bir problemin habercisi olabilir.
  Kanamaya neden olan sebepler nelerdir?
  Sebepler çeşitlidir. Bu kanamaların %50'sinin sebebi bilinmez. Sebebi bulunanlar arasında en çok görülenler; plasenta prevya, plasentanın ayrılması ve serviks patoloj isidir.


   
GEBELİĞİN BİRİNCİ YARISINDA MEYDANA GELEN KANAMALAR konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebeliğin ikinci yarısında meydana gelen kanamalar

  Gebeliğin ikinci yarısında meydana gelen kanamalar

  Hamiş meleklerim hamileliğinizin ikinci yarısında adet görenler var ise doktoruna danışmalı ve panikten kaçınmalısınız. Gebeliğin hangi haftasında meydana gelirse gelsin vajinal kanama mutlaka doktor değerlendirmesi gerektiren bir durumdur. Kanamanın çok hafif olması ya da bir süre sonra kendiliğinden kesilmesi, doktor kontrolünden vazgeçmek için bir neden teşkil etmemelidir. Gebeliğin...
 2. Tuncelide meydana gelen son depremler

  Tuncelide meydana gelen son depremler

  Son Depremler Tunceli Tunceli olan Son Depremler Son Depremler Tunceli Merhaba Melek'ler, az önce bir misafirimiz Tunceli'de olan son depremler hakkında merak etmiş. biz de o misafirimiz için ve sizler için Tuncelide meydana gelen son depremler için BURAYA TIKLAYIN ve bilgi edinin diyoruz.
 3. Menopoz Döneminde Meydana Gelen Değişiklikler

  Menopoz Döneminde Meydana Gelen Değişiklikler

  menopoz dönemi menopoz döneminde ki değişiklikler menopoz dönemi değişiklikleri Er ya da geç, her kadının yaşayacağı menopoz dönemi bazı sıkıntılarıyla birlikte gelir melekler :) Ancak alınan ufak tefek tedbirlerle kimilerine kabus gibi gelen bu dönem o yaşın getirdiği güzelliklerle birlikte yaşanabilir. Bu makalemizde menopoz döneminde kadınlarda meydana gelen değişikliklerden sizlere...
 4. Adet Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

  Adet Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

  Regl Döneminde Vücuttaki Değişiklik Regl Döneminde Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir Sevgili melekler, kadınların her ay geçirdiği regl dönemlerinde vücutlarında bazı değişiklikler meydana gelir. Kimi kadın bu değişiklikleri regle bağlar kimisi de bir anlam veremez. Bugün kü yazımızda regl döneminde vücutta ki değişiklikler hakkında sizleri kısaca bilgilendireceğiz.. :) Kadınların büyük...
 5. Bebeklerde Meydana Gelen Alerjilerin Sebepleri

  Bebeklerde Meydana Gelen Alerjilerin Sebepleri

  Bu konu; bebeklerde alerji nedenleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, alerji pek çok şekillerde olabilir. Çünkü her bünyenin farklı şeylere alerjisi ve farklı vücut tepkileri vardır. Kimisi kaşınır, kimisi kızarır, kimisinin cildi pul pul dökülür. Üstelik bilinenin aksine alerjiler sadece bahar aylarında da görülmez. Üstelik büyük küçük demeden alerjiler herkesi tehdit...

Sayfayı Paylaş