Gebeliğin ilk ayında ilaç kullandım bebeğe zarar verir mi?

Uzman SühaN

Administrator
Gebeliğin ilk ayında ilaç kullandım bebeğe zarar verir mi?
hamilelikte ilaç kullanımı,gebelikte ilaç kullanımı,hamilelikte ilaç kullanmak zararlımıdır,gebelikte ilaç kullanmak zararlımıdır,hamilelik döneminde ilaç kullanımı hakkında bilgiler


g.jpg

Bu ve benzeri sorular kadın doğum hekimlerinin sık karşılaştığı sorulardır. Hasta genellikle halk arasında üstüne adet görme denilen durumda gebe olduğunu anlamadığı için herhangi bir rahatsızlık nedeniyle ilaç kullanır ve daha sonrasında gebe olduğunu öğrenir. Hastanın ilaç kullandığı dönem gebeliğin ilk haftaları ise yani adet gecikmesi yaşanan ilk günleri geçmemişse bu durumda genellikle "ya hep ya hiç" kuralının işlediğine inanılır, yani kullanılan ilaç bebeğin ya düşmesine neden olur ya da hiçbir zarar vermez. Ancak bu kesin bir kural değildir. İlaçların bu tür etkilerinin bebek ve gebelik üzerine etkilerini %100 doğrulukta bilmek olanaksızdır çünkü ilaçların gebelik üzerine etkileri ile ilgili araştırmalar gebeliğe zarar verme riskinden dolayı doğal olarak yapılamamaktadır. Şu ana kadar edinilen bilgiler de yanlışlıkla ilaç kullanmış ve sonradan tespit edilmiş hastalarla ilgilidir. Ayrıca bebekte hamileliğin ileriki aylarında veya doğumda tespit edilecek bir anomalinin (doğumsal sakatlığın) kullanılan bu ilaçtan dolayı mı yoksa başka bir nedenden dolayı mı geliştiğini ayırt etmek de imkansızdır. Hatta bazı ilaçlara bağlı yan etkiler doğumda farkedilmez, yıllar sonra ortaya çıkan bazı hastalıklarla farkedilebilir.

Özet olarak:
Gebeliğin ilk günlerinde hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanmak (son adetin ilk gününden en fazla 30-35 gün geçmiş) bebeğe büyük ihtimalle zarar vermeyecektir, ya hep ya hiç kuralı işleyecektir. Ancak bu riskin sıfır olduğu hiçbir zaman garanti edilemez. Gebeliğin ilerleyen aylarında yapılan bütün testler ve ultrason incelemeleri ilacın verebileceği zararların çoğunu gösteremeyecektir, bu nedenle ilacın zararı doğuma kadar anlaşılamayabilir. Hatta bazı ilaçların zararları doğumdan yıllar sonra bile farkedilebilir. Ayrıca bebekte farkedilen bir anomalinin ilaçtan dolayı mı yoksa başka nedenle mi olduğunu ayırtetmek her zaman mümkün olmayacaktır. Anne ve baba bunları bilerek gebeliğin devamına veya kürtaj ile sonlandırılmasına karar vermelidi
 
Merhaba. gobegimizin bittigi nokta da, minik bir sertlik olustu.Transferimin bugun 13.gunu.Yarin kan testim var.Sice bu sertlik gebelik belirtisi olabilir mi? Sabaha kadar catliycam.
 
Merhaba. gobegimizin bittigi nokta da, minik bir sertlik olustu.Transferimin bugun 13.gunu.Yarin kan testim var.Sice bu sertlik gebelik belirtisi olabilir mi? Sabaha kadar catliycam.
Hayatım gebelikte ilaç kullanımı konusuna yazmışsınız aslında yanlış yer ama sorunuza elimizden geldiğince cevap verelim. Yani sertlik oluşmuş ama buna malesef hamilelik belirtisi diyemeyiz. Sabahı bekleyeceksiniz ve test yapacaksınız. İnşallah istetiğiniz hamileliğe en kısa sürede ulaşırsınız. Sertlik tek başıan hamilelik belirtisi malesef değildir hayatım.
 
Geri
Üst