1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Gebeliğin ilk aylarında görülen fiziksel değişimler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bebeğin gebelik sırasında artan ihtiyaçları vücudunuzun demir gereksinimini fazlalaştırır. Gebelik öncesinde günlük demir ihtiyacınız 15 mg. kadarken gebelikte bunun 2 katına gerek vardır. Genel olarak besinlerle alınan demir yeterli gelmeyeceğinden dolayı ilave demir haplarına gerek vardır.
  Gebe kadınlarda anemi (kansızlık); yorgunluk, güçsüzlük, çarpıntı, üşüme, nefes darlığı, baş dönmesi ve vucut direncinin azalması gibi sıkıntılara yol açabilir.

  Öneriler
  Aneminin tek tedavisi demir almaktır. Bu yüzden gebeliğin 16-18. haftasından itibaren her gebe ilave olarak demir almalıdır.  < Konu Resmi..>

  Ayrıca demirden zengin gıdaların tüketilmesinde fayda vardır. Kuru baklagiller, karaciğer, dalak, yürek, kırmızı etler, pekmez, yumurta gibi gıdalar demir açısından zengindir.


  “Aşermelerim oluyor”
  Gebelikte turşu, limon, muz, karpuz, soğan gibi bir takım yiyeceklere karşı aşırı istek doğması aşerme olarak bilinir.

  Çok arzuladığınız bu yiyecekleri sindirim düzeninizde bozukluğa neden olmuyorsa ve aşırı kalorili değilse uygun miktarda yemenizde bir sakınca yoktur. Aşermelerin neden kaynaklandığı bilinmemektedir.


  ÜÇÜNCÜ ÜÇ AYDA GÖRÜLEN FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER ve SIKÇA SORULANLAR

  • Halsizlik, yorgunluk
  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı
  • Psikolojik problemler, gerginlik
  • Karın, sırt, bel, kasık ağrıları
  • Mide ekşime ve yanmaları
  • Bacak krampları
  • Uykusuzluk
  • Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemleri
  • El ve ayak parmak uçlarında uyuşmalar
  • Varisler
  • Bacaklardaki ödemler

  Son üç ay, şikayetlerin yeniden alevlendiği 27 ile 40. gebelik haftaları arasındaki dönemdir.
  Bu dönemdeki şikayetlerin pek çoğundaki neden, rahimin hacimsel büyümesidir. Ayrıca gebeliğin şikayetlerinin artması yanında bebekle ilgili risklerin de en fazla olduğu dönemdir.

  Bu dönemdeki psikolojik şikayetlerin ve uykusuzluğun genel olarak nedenleri, doğum ile ilgili endişelenme ve korkular, doğum sonrası anne ve baba olmanın getireceği maddi ve manevi yükümlülükler ile gebeliğin büyümesine bağlı hissedilen rahatsızlıkların artışıdır.

  ÜÇÜNCÜ ÜÇ AYDA SIKÇA SORULAN SORULAR

  ”Hemoroid (Basur) oldu”
  Hemoroid, makadda toplardamarların genişlemesi sonucu kanın o bölgede göllenmesidir.

  Gebelikte hemoroidlerin sık olarak görülmesinin sebebi rahmin büyümesiyle anal (makadi) bölgeden gelen toplardamarlara karşı oluşan basınçtır.

  Ayrıca gebelikteki hormonlar, kabızlık ve kilo artışı da sebepler arasındadır. Pek çok kadında hemoroid ilk kez gebelikte ortaya çıkarken pek çoğunda ise önceden olan hafif şikayetler daha belirgin hale gelir. En sık problemler makadda ağrı, kanama, kaşıntı ve akıntıdır.

  Öneriler
  Gebelik sırasında ortaya çıkan hemoroid şikayetleri ile baş edebilmek için öncelikle kabızlıktan korunmak amacıyla sebze, meyve gibi bol lifli beslenmenin yanında çok miktarda su ve sıvı tüketimi önemlidir.

  Bunun yanısıra;
  Her tuvalet sonrası anal bölgeyi çok iyi temizleyin, yumuşak tuvalet kağıtları kullanın.

  Sabah akşam 20-30 dakika ılık oturma banyoları yapabilirsiniz.
  Özellikle sert sandalyeler üstünde uzun süre oturmayın.
  Uzun süre sürekli ayakta durmayın, ama yürüyüş yapabilirsiniz.

  Tüm önlemlere rağmen şikayetleriniz geçmezse doktorunuzu bilgilendirin. Kabızlık önleyici tedavi veya makad bölgesine lokal krem, fitil tedavisi uygulanabilir.

  ”Varislerim arttı”
  Gebeliğin özellikle son dönemlerinde bacaklarda ve genital bölgede varisler ortaya çıkabilir.

  Varis oluşumundaki en önemli mekanizma, büyüyen rahmin bacaklardan gelen toplardamarlara bası yapması sonucu kanın bacaklarda göllenmesiyle toplardamarlarda genişlemelerin oluşmasıdır.

  Ayrıca bazı gebelik hormonları da bu gelişimi arttırmaktadır.
  Tüm bunlara ek olarak genetik faktörler, obesite (şişmanlık), uzun süreli ayakta kalmayı gerektiren meslekler, sigara da varis oluşumuna zemin hazırlar.

  Oluşan varisler gebelerde ağrı, ödem (şişlikler) yapabilir ve hatta enfeksiyona eğilimlidirler.

  Öneriler
  Varis oluşmaya başlandığında yapılması gerekenler; yatarken bacakların altına yastık konularak yükseltilmesi (elevasyon), külotlu varis çoraplarının giyilmesi ve uzun süreli, hareketsiz ayakta kalmaktan kaçınılmasıdır.
  Günde bir saat yürüyüş ve akşamları 15-20 dakika süreyle bacakları hafif soğuk suda dinlendirme de şikayetlerin giderilmesinde yararlı olacaktır.

  ”Bacaklarımdaki ödemler (şişlikler) arttı”
  Büyüyen rahmin bacaklardan dönen kan üzerine bası yapması sonucunda gebeliğin özellikle son dönemlerinde görülen ödemler genelde ciddi bir sorun oluşturmaz.

  Öneriler
  Son dönem ödemlerini azaltmak için ise uzun süreli hareketsiz bir şekilde ayakta kalmamak, tuz tüketiminde aşırıya kaçmamak ve dinlenirken ayakların altına bir yastık konup yükseltilmesi önerilmektedir.

  Ödemlere el ve yüzlerdeki şişliklerin de eklenmesi preeklampsinin bir işareti olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuzu arayınız.

  “İdrar kaçırmalarım oluyor”
  Büyüyen rahmin ve rahim içinde bebeğin büyüyen başının idrar torbası üzerine uyguladığı basınç, özellikle son aylarda idrar kaçırmanıza (inkontinens) neden olabilir.

  Bu rahatsız edici yakınma gülme, hapşırma, öksürme veya ağır yük kaldırma gibi durumlarda artabilir. Doğum sonrası genellikle kaybolur.

  Öneriler
  İdrar torbanızı sıkıştığınız her an boşaltın, yani sık sık tuvalete çıkın, hiçbir zaman içeride idrar bırakmayın.

  İdrar kaçırma, idrar yaparken yanma veya kasık ağrısı ile birlikteyse idrar yolu enfeksiyonuna da bağlı olabilir. Doktorunuzu bilgilendirin.
   
Gebeliğin ilk aylarında görülen fiziksel değişimler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fiziksel ve Kimyasal Değişimler, Örnekler

  Fiziksel ve Kimyasal Değişimler, Örnekler

  fiziksel değişme kimyasal değişme örnekler fiziksel değişim kimyasal değişim ile ilgili bilgiler burada melekler. Orta ve lise yıllarından hatırlarsınız belki melekler. Ortaokul zamanında (şimdi ilkokulla birleşip ilköğretim oldu ya ) fen dersinde , lise zamanında ise kimya dersinde fiziksel değişim ve kimyasal değişim konularını işlemiş hatta şu buz deneyini de evde yapmışsınızdır. Kömürün...
 2. Gebelikte Ay Ay Duygusal ve Fiziksel Değişiklikler

  Gebelikte Ay Ay Duygusal ve Fiziksel Değişiklikler

  gebelikte yaşanan değişiklikler gebelikte fiziksel değişiklikler gebelikte duygusal değişiklikler Sevgili melekler, gebelik bir kadının hayatında yaşadığı en önemli tecrübelerden biridir. Özellikler ilk gebeliklerde yaşanan fiziksel ve duygusal değişiklikler, daha önce yaşanmamış olduğundan kimi zaman anne adayına zor gelebilir. Hormonların altüst olmasıyla birlikte yaşanan duygusal ve...
 3. Hamilelikte görülen değişimler

  Hamilelikte görülen değişimler

  hafta hafta gebelikte annede olan değişimler,hamilelikte annede olan değişimler,gebelikte annede ne tür değişimler olur,hamilelikte annedeki değişimler nelerdir,hafta hafta gebelik hakkında bilgiler 40 haftalık bu süreçte anne adaylarını nelerin beklediğini ve anne karnında bebeğin nasıl geliştiğini Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr....
 4. Gebeliğin son ayında görülen rahatsızlıklar

  Gebeliğin son ayında görülen rahatsızlıklar

  Gebeliklerin %3-7’sinde görülür. kabaca 10 anne adayının 1 inde karşımıza çıkabilir. Normal şekilde bebek gelişimi devam ederken kontrollerde bebeğin kilo almadığı gelişiminin durduru ultrason ile saptanır. Bebek ağırlığı gebelik haftasına göre %10’un altında. Doğumda bebek ağırlığının 2500 gramın altında kalır., sigara içilmesi bebek gelişiminde geriliğe neden olur. Bebeği besleyen...
 5. Gebelikte fiziksel değişimler hakkında sorular ve cevaplar

  Gebelikte fiziksel değişimler hakkında sorular ve cevaplar

  İkinci üç aylık dönem gebeliğin 13. Haftası ile 27. Haftası arasındaki dönemdir. “Altın dönem” olarak da adlandırılan bu dönemde gebeliğin başlangıcındaki yan etkiler azalmış ve son üç aydaki rahatsızlıklar ise henüz başlamamıştır. Bu dönemde bulantınız azalmıştır, uykularınız düzelmiştir ve enerjiniz yerine gelmiştir. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz size gerçek gibi gelmeye başlamıştır. 16 –...

Sayfayı Paylaş