Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik aşısı kimlere yapılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelik aşısı nedir,gebelik aşısı kimlere uygulanır,gebelik aşısıyla hamile kalan varmı,gebelik aşısı hakkında bilgiler
  Tüp bebek te amaç eşlerin sağlıklı gebelik elde etmesidir. Laboratuarda spermle yumurtanın döllenmesi ve gebelik oluşması sağlanmaktadır. Fakat kaliteli embriyonun rahim içine yerleştirilmesine rağmen her zaman gebelik oluşmamaktadır.
  Bunun sebebi genellikle ;
  Embriyonun rahme tutunmadan önce gelişiminin yavaşlaması,
  Embriyonun içindeki genetik bozukluklar ,
  Düşük kaliteli embriyo elde edilmesi ,
  Vücudun bağışıklık sisteminin bebeği kabul etmemesi
  Bazen de yapılan tüm araştırmalara rağmen görünür bir sebep ortaya konulamamaktadır.

  Gebeliğin oluşması için embriyo rahim içine konulduktan sonra çeşitli maddeler, proteinler, büyüme faktörleri salarak rahim içi zarına yaklaşmakta, onunla temas etmekte ve uygun ortam varsa yavaş yavaş gömülmekte ve bunun sonucunda gebelik oluşmaktadır.
  < Konu Resmi..>  Gebelik aşışı tedavisinde kadının rahim içinde embriyonun gömülmesini sağlayacak biyolojik maddelerin elde edilmesidir ve tüp bebek te kullanılmasıdır.
  Gebelik aşısı için yapılacak işlemler şunlardır;
  Rahim iç zarında sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Bu uygulama çeşitli testlerle yapılmaktadır.
  Yumurta toplama gününde kadından kan alınmakta ve özel işlemlerden geçirilerek monosit denilen beyaz kan hücreleri ayrılmakta ve bu hücreler özel kültür ortamlarına konularak çoğaltılmaktadır. Hücre kültürü denilen bu işlem çok dikkatli olarak özel inkübatör ve üretme sıvılarının yardımı ile yapılmaktadır. Hücre üremesinin uygun, devamlı olması ve istenilen maddelerin yeterli miktarda salınabilmesi için gerekli hormonlar da ilave edilmektedir. İki günlük kültür sonrasında rahim içine embriyo gömülmesine yardımcı olacak sitokinler denen maddeler ve büyüme hormonları monositik hücrelerce salınır ve üreme sıvısında birikir.
  Laboratuarda yumurtalar spermlerle döllenir ve embriyolar elde edilir ve rahim içine transfer edilecek embriyolar rutin yöntemlerle seçilir sonsarında tüp bebek transfer gününe karar verilir.
  Transfer gününde rahim içi değerlendirilir. Kalınlığı ölçülür ve transfer edilecek bölge saptanır.
  Elde edilen gebelik aşısı diye adlandırılan sıvı embriyoların rahim içine konulacağı günden bir gün önce veya aynı gün rahim içine verilir.
  Bu işlem teorik olarak rahim içini daha sonradan transfer edilecek embriyoların gömülmelerine uygun hale getirir. Bu şekilde hazırlanmış rahim içi zarının konulan iyi kalitede embriyoları daha yüksek oranda kabul edeceği yani gebelik oluşmasına yardım edeceği düşünülmüştür. Ayrıca bu tip bir uygulama daha sağlıklı gebelik oluşturacağı için gebelik kayıpları yanı düşükleri önlenebileceği iddia edilmiştir.
  Bu uygulamayı belli bir protokol dahilinde tekrarlayan başarısızlıkları olan çiftlere arzu ederlerse onayları alınarak uygulamaktayız.
  Bilinmelidir ki Gebelik aşısı bu uygulama her çift için gerekli değildir. Birçok çift tüp bebek uygulamasıyla zaten kolayca gebe kalabilmektedir. Ayrıca külfetli ve maliyetli bir uygulama olduğundan dolayı ek masraf da gerekebilir. Ancak tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri olan çiftlerde gebelik şansını arttırıcı olabilir. Bu konuda daha çok sayıda araştırma yapılması faydalı olacaktır.
  ilk bilimsel araştırma 2006 yılında yayınlanmıştır. (1). Bu çalışmaya göre klinik gebelik oranlarının tekrarlayan başarısızlığı olan çiftlerde standart uygulamada % 11,1 iken gebelik aşısı uygulandığında % 41,2 olduğu bulunmuştur.


   
Gebelik aşısı kimlere yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Grip Aşısı Kimlere Gerekli?

  Grip Aşısı Kimlere Gerekli?

  Grip Aşısı Kimlere Gerekli? Yavaş yavaş yaz sıcaklarını geride bıraktığımız şu günlerde, sonbahar ve kış mevsiminin zorlukları da aklımıza geliyor. Kuşkusuz grip de, bu sevimsiz kış misafirlerinden biri. ‘ Alt tarafı basit bir grip ‘ deyip te geçemiyoruz, bazen erişkinleri bile süründürüyor, dünya çapında salgınlar yapıyor. Elbette; anne babalar bir de çocuklarını düşünüp endişeleniyorlar,...
 2. Mmr Aşısı Kaç Doz Yapılır

  Mmr Aşısı Kaç Doz Yapılır

  Mmr Aşısı Kaç Doz Yapılır Merhaba hanımlar size sorum olacak acaba Mmr Aşısı Kaç Doz Yapılır
 3. Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

  Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

  Kış aylarının en yaygın hastalığı olan gribal enfeksyonlara karşı koruyucu amacı ile yaptıralan grip aşısı hakkında sizlere merak etitğiniz bilgileri sizler için aktarıyoruz. Grip aşısı kimler olmalı? Kimlere grip aşısı yaptırabilir gibi soruların yanıtlarını Bayındır Söğütözü Hastanesi'nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Karademir yanıtlıyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi'nden...
 4. Grip aşısı ne zaman yapılır?

  Grip aşısı ne zaman yapılır?

  Grip; burunda akıntı, tıkanma, yüksek ateş, öksürük, ağrı, kırıklık ve yorgunlukla seyreden viral bir hastalıktır. Basit bir nezleden farkı semptomlarının çok daha şiddetli olması, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalık gibi nedenlerle vücut direnci düşük olan kişilerde hastanede yatmayı gerektirecek kadar şiddetlenebilmesidir. Hatta zamanında tedavi edilmediğinde, zatürre gibi başka...
 5. Gebelik aşısı nedir?

  Gebelik aşısı nedir?

  Gebelik aşışı olarak bahsi geçen tedavide amaç kadının rahim içinde embriyonun gömülmesini sağlayacak biyolojik maddelerin elde edilmesi ve tüp bebek tedavisinde kullanılmasıdır. Bununla ilgili ilk bilimsel araştırma 2006 yılında yayınlanmıştır (1). Bu çalışmaya göre klinik gebelik oranlarının tekrarlayan başarısızlığı olan çiftlerde standart uygulamada % 11,1 iken gebelik aşısı uygulandığında...

Sayfayı Paylaş