Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik aşısı nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelik aşışı olarak bahsi geçen tedavide amaç kadının rahim içinde embriyonun gömülmesini sağlayacak biyolojik maddelerin elde edilmesi ve tüp bebek tedavisinde kullanılmasıdır. Bununla ilgili ilk bilimsel araştırma 2006 yılında yayınlanmıştır (1). Bu çalışmaya göre klinik gebelik oranlarının tekrarlayan başarısızlığı olan çiftlerde standart uygulamada % 11,1 iken gebelik aşısı uygulandığında % 41,2 olduğu bulunmuştur. Yine dondurulmuş ve çözülmüş embriyo transferi denemelerinde de aynı yöntem uygulanmasının yararlı olduğunu belirten bir çalışma da 2011 yılında yayınlanmıştır


  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Bu tedavi için yapılacak işlemler şunlardır;

  1. Rahim iç zarında problem olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu uygulama çeşitli testlerle yapılmaktadır.

  2. Yumurta toplama gününde kadından kan alınmakta ve özel işlemlerden geçirilerek monosit denilen beyaz kan hücreleri ayrılmakta ve bu hücreler özel kültür ortamlarına konularak çoğaltılmaktadır. Hücre kültürü denilen bu işlem çok dikkatli olarak özel inkübatörlerde ve üretme sıvılarının yardımı ile yapılmaktadır. Hücre üremesinin uygun, devamlı olması ve istenilen maddelerin yeterli miktarda salınabilmesi için gerekli hormonlar da ilave edilmektedir. İki günlük kültür sonrasında rahim içine embriyo gömülmesine yardımcı olacak sitokinler denen maddeler ve büyüme hormonları monositik hücrelerce salınır ve üreme sıvısında birikir.

  3. Bu işlemler yapılırken diğer taraftan laboratuarda yumurtalar spermlerle döllenir ve embriyolar elde edilir. Rahim içine transfer edilecek embriyolar rutin yöntemlerle seçilir ve transfer gününe karar verilir.

  4. Transfer gününde rahim içi değerlendirilir. Kalınlığı ölçülür ve transfer edilecek bölge saptanır.

  5. Laboratuarda elde edilen gebelik aşısı olarak ta adlandırılan sıvı embriyoların rahim içine konulacağı günden bir gün önce veya aynı gün rahim içine verilir.

  Bu işlem teorik olarak rahim içini daha sonradan transfer edilecek embriyoların gömülmelerine uygun hale getirir. Bu şekilde hazırlanmış rahim içi zarının konulan iyi kalitede embriyoları daha yüksek oranda kabul edeceği yani gebelik oluşmasına yardım edeceği düşünülmüştür. Ayrıca bu tip bir uygulama daha sağlıklı gebelik oluşturacağı için gebelik kayıpları yanı düşükleri önlenebileceği iddia edilmiştir.

  Bu uygulamayı belli bir protokol dahilinde tekrarlayan başarısızlıkları olan çiftlere arzu ederlerse onayları alınarak uygulamaktayız.

  Unutulmamalıdır ki bu uygulama her çift için gerekli değildir. Birçok çift klasik tüp bebek uygulamasıyla zaten kolayca gebe kalabilmektedir. Ayrıca külfetli ve maliyetli bir uygulama olduğundan dolayı ek masraf da gerektirecektir. Ancak tekrarlayan başarısız denemeleri olan çiftlerde gebelik şansını arttırıcı bir yöntem olabilir. Elbette bu konuda daha çok sayıda araştırma yapılması faydalı olacaktır.


   
Gebelik aşısı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bcg Aşısı Nedir

  Bcg Aşısı Nedir

  Kızlar Bcg Aşısı Nedir ne işe yarar acaba ?
 2. Td Aşısı Nedir

  Td Aşısı Nedir

  Td Aşısı Nedir nasıl yapılır bu konuda annelerin bana bilgi vermesini rica ediyorum evet anne melekler Td Aşısı Nedir ?
 3. Mmr Aşısı Nedir

  Mmr Aşısı Nedir

  Mmr Aşısı Nedir? Arkadaşlar merhaba bir aşı adı duydum da acaba bu bildiğimiz aşılardan birinin tıp adı mı Mmr Aşısı:S
 4. gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  Merhaba.Biz çocuk istiyoruz ama korunmayı bıraktığımız halde birşey yok henüz. Bir arkadaşım gebelik aşısı diye birşeyden bahsetti.Acaba bu aşı ne zaman kimlere vurulabilir?
 5. Gebelik aşısı kimlere yapılır?

  Gebelik aşısı kimlere yapılır?

  gebelik aşısı nedir,gebelik aşısı kimlere uygulanır,gebelik aşısıyla hamile kalan varmı,gebelik aşısı hakkında bilgiler Tüp bebek te amaç eşlerin sağlıklı gebelik elde etmesidir. Laboratuarda spermle yumurtanın döllenmesi ve gebelik oluşması sağlanmaktadır. Fakat kaliteli embriyonun rahim içine yerleştirilmesine rağmen her zaman gebelik oluşmamaktadır. Bunun sebebi genellikle ; Embriyonun...

Sayfayı Paylaş