Gebelik Belirtileri kesin gebelik belirtileri şunlardır

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Gebelik Belirtileri kesin gebelik belirtileri şunlardır
Gebeliğin ilk belirtisi , beklenen menste gecikme olmasıdır.Gebeliğin teyidi için , test yapmak gerekir. İki çeşit gebelik testi vardır. İdrar dan yapılan gebelik kitleri, kan da bakılan HCG gebelik testi. Gebeliğin belirtileri , en erken 4-5 haftalar da başlar. Gebelikte görülen diğer belirtiler ise şunlar dır..

Şüpheli Gebelik Belirtileri
Adet gecikmesi:

Düzenli adet gören bir kadın adet kanamasının geciktiğinden şikayet ediyorsa öncelikle gebelik düşünülmelidir.Gebeliğin oluşumuyla salgılanan beta HCG gebeliğin devamını sağlar ve adet kanaması gecikir.

Stres, gebe kalma korkusu, hormonal düzensizlikler, menapoz öncesi dönem, emzirme, kronik hastalıklar, opioid ve dopaminerjik ilaç kullanımı, genitoüriner sistem tümörleri, bilinçsizce yapılan küretajlar adet düzensizliklerine sebep olur.
Meme değişiklikleri:
gebelik belirtileri.jpg

İlk gebelikte önemlidir.Memelerde büyüme, dolgunluk hissi, hassasiyet, renk değişikliği görülür.Gebeliğin ikinci yarısından itibaren göğüslerden salgı gelebilir. Salgı önceleri şeffaf olup, ilerleyen aylarda sarımtrak bir renk alır. Buna kolostrum adı verilir.
Bulantı ve kusma:

Gebeliğin başlangıcından itibaren on ikinci haftaya kadar gebelerin yarısında hafif bulantı ve kusma şikayetleri olabilir. Özellikle sabah aç karnına fazladır, ilerleyen saatlerde azalır.Çoğunlukla onikinci haftadan sonra kendiliğinden düzelebilir, nadiren gebelik boyunca devam eder.İlk gebelikte daha çok görülür.Gebelikteki metabolizme değişikliklerinin, psikolojik faktörlerin, iç salgı bezlerinin bulantı ve kusmada etkili olduğu düşünülmektedir.

İdrar yapma alışkanlığında değişiklikler:

Gebeliğin ilk aylarında rahim daha aşağıda yerleştiğinden, idrar torbasına bası yaparak, idrar torbasının kapasitesini azaltır.Bu nedenle hastada sık idrara gitme hissi olur. Gebeliğin ilk üç ayından sonra şikayetler geçer.
Halsizlik, yorgunluk hissi:

Gebeliğin 20. haftasına kadar sürebilir, çok rahatsız edici olabilir.
Çocuk hareketlerinin hissedilmesi:

İlk gebelikte çocuk hareketleri gebeliğin 20. haftasından itibaren hissedilebilir, çoğul gebelikte ise 16.gebelik haftasından itibaren hissedilebilir.Önceleri seyirme şeklinde başlayan hareketler giderek kımıldamalara dönüşür.

Kesin gebelik bulguları:
Çocuk kısımlarının palpasyonu: İleri aylarda, çocuk gövdesi ve ekstremiteleri, rahatlıkla karında palpasyonla hissedilebilir.
Ultrasonda bebeğin görülmesi: Rahim içinde gebelik kesesi ve kese içinde embryo taslağı aranır. Kalp hareketleri görülür.
Aktif bebek hareketlerinin elle hissedilmesi: Gebeliğin ikinci yarısından itibaren çocuk hareketleri elle hissedilebilir.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst